Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Średniowieczni Rycerze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Średniowieczni Rycerze"— Zapis prezentacji:

1 Średniowieczni Rycerze
Ideał średniowiecznego wojownika Paweł Jakimiec kl.1Li

2 Kim był Rycerz ? Rycerstwo zostało utworzone w Europie we wczesnym średniowieczu. Była to warstwa społeczna złożona z konnych wojowników. Rycerze byli wojownikami, którzy służyli tylko i wyłącznie swojemu panu. Nigdy nawet nie śmiali by się, by go zdradzić. W epoce średniowiecza był to jeden z ideałów prócz ascety i władcy. Rycerz charakteryzował się niesamowitą odwagą , męstwem oraz nieprzeciętną inteligencją. Był gotów podjąć każdego wyzwania czy to w obronie kobiet i dzieci , czy też z rozkazu swojego pana. Nigdy się nie poddawał i zawsze dążył do wyznaczonego celu.

3 Czym walczyli? Rodzaje broni białej Słynne bronie
Biała broń od wieków stanowi symbol władzy. To część historii, którą tworzyli nasi pradziadowie. Na grobowcach rycerze zawsze byli przedstawiani z mieczem. Zresztą do grobu też składani byli ze swoim orężem. Wielu wspaniałych rycerzy uważało swoją broń za przyjaciela, którego nigdy nie chcieli by stracić. Rodzaje broni białej Drzewcowa: piki, włócznie, oszczepy, lance, kopie Obuchowa: maczugi, topory wojenne Sieczna: miecze, szable, pałasze Kłująca: szpady, rapiery, sztylety Słynne bronie Zulkifar- miecz proroka, święty miecz Islamu Excalibur- miecz króla Artura Balmung- miecz Zygfryda z Pieśni Nibelungów Joyeuse- miecz Karola Wielkiego Durandal- miecz Rolanda

4 KRUCJATY Krucjaty (wyprawy krzyżowe) były to wojny uświęcone przez Kościół , prowadzone z wyznawcami innych wiar niż wiara chrześcijańska. Pierwsza krucjata odbyła się w 1096r. Do ziemi św. Aby ją wyzwolić spod panowania muzułmanów. Poniżej przedstawię schemat jednej wyprawy krzyżowej. Dzielni rycerze na prośbę swojego władcy próbowali nawrócić pogańskie plemiona Niestety przelało się wiele krwi. Rycerze walczyli w słusznej sprawie, nie krzywdząc kobiet i dzieci Wierzono że kto poniesie śmierć w walce o wiarę od razu otrzyma odkupienie Wszystkie łupy ,które udało mu się zdobyć należały do niego Po wielu latach walk udało się zdobyć Ziemię Świętą Po latach służby u swojego pana mógł się osiąść na stałe i założyć rodzinę

5 Kodeks rycerski Średniowieczni rycerze charakteryzowali się nie tylko nieprzeciętną odwagą. Stworzyli kodeks , którego wiernie przestrzegali. Chronić kobiety i dzieci nawet za cenę własnego życia. Pomagać bezdomnym i potrzebującym. Zawsze dotrzymywać danego słowa. Wykonywać rozkazy swojego pana bez najmniejszego sprzeciwu. Nigdy nie łamać kodeksu rycerza. To tylko kilka paragrafów z całości. Było tego o wiele więcej. Rycerze mieli zupełnie inne prawa niż mieszczanie czy chłopi. Ich obowiązkiem była głównie ochrona króla, więc i możliwości działania mieli inne od reszty.

6 Najsławniejsi z rycerzy
Przez długi okres historyczny przewinęło się wielu rycerzy. Niektórzy przeszli bez echa, lecz kilku z nich pozostało w pamięci do dzisiaj. Nie wszyscy tutaj wymienieni istnieli naprawdę. Zawisza Czarny- jeden z najsławniejszych rycerzy średniowiecza, znany nie tylko w Polsce. Wygrywał wiele turniejów rycerskich. Król Artur-legendarny król, twórca „Okrągłego stołu” posiadacz legendarnego Excalibura. Lancelot- najsławniejszy z Rycerzy okrągłego stołu. Roland- najlepszy rycerz Karola Wielkiego („Pieśń o Rolandzie”. Don Kichot- najsławniejszy z błędnych rycerzy. Michał Wołodyjowski- jeden z najlepszych i niepokonanych wojowników H. Sienkiewicza. Ryszard Lwie Serce- król Anglii, brał udział w wyprawach krzyżowych.

7 Epoka rycerzy wyginęła?
Czy epoka rycerzy wyginęła bezpowrotnie? Czy na świecie nie ma już bajkowych rycerzy gotowych pokonywać olbrzymie smoki na prośbę swojej damy? Niestety taka jest smutna rzeczywistość. Świat dawno już zapomniał tamtych czasów. Nie ma już rycerzy , królów, księżniczek, turniejów rycerskich z prawdziwego zdarzenia. Pozostała tylko pamięć po tamtych czasach. Mimo iż epoka średniowiecza nazywana była epoką zacofania, wykształciła się tam jedna z najwspanialszych kultur historii. Współczesny świat jest można by powiedzieć nudny i monotonny w porównaniu do tamtego okresu. Świat średniowieczny mimo swojej surowości był naprawdę ciekawym i fascynującym światem. Wielkie bitwy, w których największe szanse miał najlepiej wyszkolony wojownik, turnieje rycerskie, wielkie i posępne zamki\pałace. Aktualnie toczy się walka o „pieniądz”, ludzie nie mylą nawet o czymś takim jak honor, ojczyzna, czy miłość. Stawiają te wartości na drugim miejscu za bogactwem czy sławą. Może i opisuję to nazbyt ogólnie, lecz taka jest nasza szara rzeczywistość. Może w następnej epoce się to w jakiś sposób zmieni? Mam nadzieję.

8 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji.
Do widzenia


Pobierz ppt "Średniowieczni Rycerze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google