Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Postawy filozoficzne. Ascetyzm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Postawy filozoficzne. Ascetyzm."— Zapis prezentacji:

1 Postawy filozoficzne. Ascetyzm

2 Kto to jest asceta ? Od najdawniejszych czasów zadawanie sobie cierpienia, skazywanie się na głód, zimno były traktowane jako sposób doskonalenia wewnętrznego. Taką postawę dobrowolnego ograniczania własnych potrzeb nazywamy ascezą, a praktykujących ją ludzi- ascetami.

3 Ascetami byli: Święty Antoni Święty Aleksy Święty Franciszek

4 Święty Antoni Urodził się w Lizbonie w Portugalii 1195 r
Zmarł 13 VI 1231 r. Święty Antoni jest patronem żniw, par narzeczeńskich, sierot i dzieci, patronem zagubionych rzeczy, więźniów.

5 Święty Antoni Pochodził z Keman k. Herakleopolis w środkowym Egipcie z rodziny koptyjskiej. Około 20. roku życia, po śmierci rodziców, rozdał majątek i zamieszkał na pustkowiu opodal rodzinnego miasta, poświęcając się modlitwie i umartwieniom. Utrzymywał się z pracy fizycznej.

6 Święty Aleksy Aleksy, święty (ok. V w.?), imię nadane świętemu znanemu początkowo z legendy syryjskiej z ok jako Człowiek Boży lub Święty Książę. Nie jest patronem.

7 Święty Aleksy Aleksy był Rzymianinem z bardzo zamożnej rodziny rzymskich patrycjuszów: Eufemiusza i Agle. W dniu swego ślubu potajemnie opuścił dom i udał się z pielgrzymką do Ziemi Świętej. W Edessie miał być żebrakiem. Żył tam z jałmużny. Budował wszystkich niezwykłą pobożnością. Dzielił się z ubogimi wszystkim, co mu tylko zbywało. Tuż przed śmiercią wyjawił, kim jest.

8 Święty Franciszek więty Franciszek. urodził się w roku 1182 zmarł 3 października 1226 roku. Jest patronem założonego przez siebie Zakonu Braci Mniejszych i miasta Asyż, a także ekologów.

9 Święty Franciszek Był potomkiem bogatego kupca, przeznaczonym (po dość niespokojnej młodości) do kariery wojskowej. Nic nie zapowiadało, że stanie się kolejno: zbuntowanym i wydziedziczonym przez ojca synem, (bo zbudował za jego pieniądze trzy kościoły) rzecznikiem najbiedniejszych, opiekunem trędowatych, wędrownym kaznodzieją, twórcą nowej reguły zakonnej, a wreszcie czczonym powszechnie świętym.

10 Mini Test 1. Który z wymienionych autorów był Ascetą?
A. Seneka Młodszy, B. Święty Antoni, C. Epikur, 2. Ascezą nazywamy: A. Zbożne wielbienie Bogów, B. Życie zgodne z prawami natury, C. Odnoszenie się lekceważąco do szanowanych osób, 3. Kto żył w latach 1182 – 1226 A. Święty Antoni, B. Święty Franciszek, C. Aleksander,

11 Prezentacje przygotowały:
Marta Musiałek Patrycja Nawrocka Angelika Słowińska


Pobierz ppt "Postawy filozoficzne. Ascetyzm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google