Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Google – sposoby wyszukiwania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Google – sposoby wyszukiwania"— Zapis prezentacji:

1 Google – sposoby wyszukiwania
Sieci Komputerowe Marek Pudełko

2 Wyszukiwanie w Google Najważniejszym krokiem jest odpowiednie zapytanie. Pytanie najlepiej napisać na kartce np. Jaka jest najlepsza metoda nauki pływania? Następnie należy wybrać odpowiednie słowa kluczowe, które będą najlepiej oddawać sedno szukanego tematu np. metoda nauka pływanie Te słowa wpisujemy w wyszukiwarce.

3 Temat do szukania w Google

4 Wyniki wyszukiwania

5 Ilość słów w pytaniu Google dopuszcza 32 słowa w pytaniu.
Jeszcze niedawno było to tylko 10 słów. Rzadko potrzeba aż tak długiego pytania. Przydatne jest to przy tworzeniu oprogramowania do zaawansowanego szukania.

6 Poszukiwanie specyficznych wyrażeń
Google ignoruje powszechnie używane słowa, jak np. gdzie, i, jak, a, the. Jeżeli takiego słowa nie można pominąć, należy zastosować cudzysłów lub znak + (plus). Przykład Aby zawęzić wyszukiwanie do informacji wyłącznie o I wojnie światowej, można użyć: "world war I" lub World war +I Tym samym "I" nie zostanie potraktowane jako zaimek osobowy "ja".

7 Słowa z polskimi literami
Polskie litery Użycie polskich liter pozwala na znaczne ograniczenie niepotrzebnych odnośników. Nie zostaną uwzględnione słowa, które ich nie mają, nawet jeśli są podobne. Słowa z polskimi literami Czego unikniemy Pączki Paczki Kąt Kat

8 Wielkość liter Google nie rozróżnia wielkości liter.
Słowa Kraków, kraków, KRAKÓW, KraKóW oznaczają dokładnie to samo.

9 Operatory Logiczne By w pełni docenić możliwości przeglądarki internetowej, należy zapoznać się z opcjami zaawansowanymi. Stosując odpowiednie słowa lub znaki, można precyzyjnie wyszukiwać informacje dostępne w Internecie a nawet wydobywać te ogólnie nie udostępnianie.

10 Operatory logiczne w Google
Operator angielski Operator polski Znaczenie AND I Wszystkie słowa poprzedzone AND muszą się znaleźć na stronie. (Domyślnie jako znak spacji) OR Lub Choć jedno słowo poprzedzone OR musi się znaleźć na stronie. (Również symbol |) NOT Nie Żadne słowo poprzedzone NOT nie może się znaleźć na stronie.

11 Operatory logiczne - przykłady
Kot AND pies Strona na których pojawiają się obydwa słowa kot i pies Kot OR pies Strona na których pojawia się choć jedno słowo: kot lub pies Kot NOT mysz Strona na których pojawia się słowo: kot, ale nie ma na nich słowa mysz Kot OR pies NOT mysz Strona na których pojawia się choć jedno słowo: kot lub pies, ale nie ma na nich słowa mysz Kot AND pies NOT mysz Strona na których pojawiają się obydwa słowa kot i pies, ale nie ma na nich słowa mysz Kot pies

12 Zawężanie zbiorów wyników wyszukiwania
Operator znaczenie + Słowo musi występować na stronie. - Słowo nie może występować na stronie. Te operatory pozwalają nam na ograniczenie ilości wyświetlanych stron, które są odpowiedzią na szukany wyraz. Możemy zażyczyć sobie stron, które zawierają określone słowa lub je wykluczyć.

13 Zawężanie zbiorów wyników wyszukiwania - przykłady
Odchudzanie +wczasy -głodówka Strona ma zawierać odchudzanie i musi być słowo wczasy, ale bez słowa głodówka pies +tresura -sklep Strona ma zawierać pies i musi być słowo tresura ale bez słowa sklep. pies kot +przysłowia -sklep Strona ma zawierać słowa pies i kot, oraz musi być słowo przysłowia, ale bez słowa sklep. Komu bije dzwon +streszczenie -sklep Strona ma zawierać słowa komu bije dzwon, oraz musi być słowo streszczenie, ale bez słowa sklep.

14 Tworzenie fraz wyszukiwania
Operator znaczenie ” ” Cały tekst pomiędzy cudzysłowami musi się znajdować na tej stronie. Wyszukiwane słowa muszą się znajdować koło siebie, dokładnie w takiej samej kolejności jak w pytaniu. .

15 Tworzenie fraz wyszukiwania - przykłady
komu bije dzwon Wyszukiwarka znajdzie strony na których znajdują się słowa: komu, bije, dzwon. "komu bije dzwon" Wyszukiwarka znajdzie strony na których znajduje się fraza komu bije dzwon. Tych stron jest też znacznie mniej. reklama filmu matrix Wyszukiwarka znajdzie strony na których znajdują się słowa: reklama, filmu, matrix. "reklama filmu matrix" Wyszukiwarka znajdzie strony na których znajduje się fraza reklama filmu matrix.

16 Symbole wieloznaczne . * Operator znaczenie
Symbol kropki zastępuje pojedynczy znak. * Symbol gwiazdki zastępuje pojedyncze słowo. Te operatory pozwalają nam na stworzenie rozbudowanej maski wyszukiwania. Dzięki temu pozwolą na wyszukanie terminu którego dokładnie nie pamiętamy lub ma kilka form.

17 Symbole wieloznaczne - przykłady
k.t Wyszuka: kąt, kot, kat, kit, k.t, k t fire.fox Wyszuka: fire-fox, fire fox, fire.fox, fire_fox, k*t Wyszuka: klatka, kłopot, kot, karet, fire*fox Wyszuka: Fire bird fox, Fire, Ahrens Fox, Fire the bird, .eby Wyszuka: żeby, żeby, teby, ¿eby, |eby,

18 Synonimy ~ Operator znaczenie
Symbol tyldy umożliwia wyszukiwanie synonimów. Pozwala to na sprawdzenie, które strony zawierają podobne terminy i wyrażenia. Niestety funkcja ta nie działa z polskimi wyrazami.

19 Synonimy - przykłady ~audio ~computer ~car ~windows
Wyszuka: audio, stereo, mp3, music ~computer Wyszuka: computer, laptop, hardware, PC, ~car Wyszuka: auto, BMW, car, racing, ~windows Wyszuka: Windows, Microsoft, Micorosft Windows

20 Nawiasy Nawiasy pozwalają na grupowanie wyrażeń w dłuższe zdania logiczne.


Pobierz ppt "Google – sposoby wyszukiwania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google