Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW."— Zapis prezentacji:

1 DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW

2 Doradca zawodowy - udziela pomocy w wyborze zawodu i kierunku kształcenia w formie grupowych i indywidualnych porad zawodowych uwzględniając możliwości psychofizyczne i sytuację życiową klientów, a także potrzeby rynku pracy oraz możliwości systemu edukacyjnego. Doradca pomaga nie tylko w wyborze zawodu i szkoły, ale także przy zmianie zawodu, wybraniu drugiego kierunku studiów, samozatrudnieniu czy poszukiwaniu pracy. Doradca poprzez współpracę w klientem, zaznajamia go z nowymi sposobami kontaktowania się z pracodawcą, sposobami poszukiwania pracy oraz możliwościami zawodowymi na rynku pracy.

3 Jak wybrać zawód?

4

5 Krok 1 Stwórz listę wszystkich cech, które oczekujesz po idealnej pracy. Musisz przemyśleć swoje mocne i słabe strony. Nie zmieniaj wyznaczonej przez siebie ścieżki kariery wyłącznie dlatego, że obawiasz się niskiego stopnia z przedmiotu lub trudnego semestru.

6 Krok 2 Znajdź wszystkie informacje dotyczące zawodów Po zrobieniu listy, przejrzyj książki oraz strony internetowe zawierające informacje na temat różnych zawodów. Poszukaj takich zawodów, które posiadają wypisane przez Ciebie cechy. Sprawdź dokładnie jakiej edukacji wymaga dany zawód, co należy do obowiązków osób, które go wykonują, za co są odpowiedzialni i jakie są możliwości rozwoju w tym zakresie.

7 Krok 3 Znajdź osoby, które wykonują taki zawód jaki chciałbyś i spytaj czy istnieje możliwość towarzyszenia im podczas pracy przez dzień lub dwa. Dowiedz się co osoba pracująca w interesującym Cię zawodzie lubi w swojej pracy a czego nie lubi, oraz jakie umiejętności są konieczne do jego wykonywania.

8 Krok 4 Daj sobie czas na przemyślenie tego, czego nauczyłeś się o sobie oraz o interesujących się zawodach. Bierz udział w różnych zajęciach dodatkowych, aby zobaczyć co Cię najbardziej zainteresuje.

9

10 Możesz wybrać: technikum liceum ogólnokształcące zasadniczą szkołą zawodową

11 Nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 3 lata, w czasie których uczysz się przedmiotów ogólnokształcących

12 Nauka w technikum trwa 4 lata
W technikum uczysz się również przedmiotów ogólnokształcących, z których zdajesz maturę. Ale również otrzymujesz kwalifikacje zawodowe z dokumentem EUROPASS

13 ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA - piekarz - murach - ślusarz - stolarz - kucharz małej gastronomii - introligator - rolnik SZKOŁA PRZYSPOSABIAJĄCA DO PRACY - wytwarzanie przedmiotów dekracyjnych - gospodarstwo domowe - prace poligraficzno-introligatorskie - prace ogrodnicze - elementy sadownictwa - elementy tkactwa - sporządzanie i wydawanie posiłków - elementy dziewiarstwa - ceramika    Nauka w zasadniczej szkole zawodowej trwa 3 lata, w trakcie których odbywasz praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy lub w Centrum Kształcenia Praktycznego

14 Mit jednego zawodu, czyli jak NIE planować kariery zawodowej
W naszym społeczeństwie utarł się mit jednego zawodu. Z pewnością znasz osoby, które przez lata pracują w tej samej firmie, mimo że: nie znoszą swojej pracy i tego, czym się zajmują, nie są dobrze opłacani, nie są pewni stabilności zatrudnienia i żyją w notorycznym strachu przed zwolnieniem. Osoby takie przez długie lata (czasem przez całe życie) trwają w tej samej pracy i boją się przekwalifikowania, mimo że zmiana zawodu mogłaby przywrócić im satysfakcję z pracy! Niestety na sugestię zmiany profesji odpowiadają najczęściej: „A gdzie ja w tym wieku znajdę pracę!”… A jak to wygląda u Ciebie?

15 materiał opracowała Beata Matyszewska doradca zawodowy pedagog specjany


Pobierz ppt "DORADZTWO ZAWODOWE DLA UCZNIÓW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google