Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Emulsje światłoczułe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Emulsje światłoczułe."— Zapis prezentacji:

1 Emulsje światłoczułe

2 Do nakładania emulsji są używane wirówki z poziomymi tarczami płaskimi
Do nakładania emulsji są używane wirówki z poziomymi tarczami płaskimi. Dobre wyniki uzyskuje się również w nakładaniu emulsji przez zanurzenie.

3

4

5 Ciekawostki o emulsjach światłoczułych

6 Emulsja światłoczuła – zawiesina drobnokrystalicznych światłoczułych soli srebra - halogenków - w żelatynie. Dodatkowymi składnikami emulsji mogą być barwniki uczulające lub komponenty barwników tworzących obraz fotograficzny na materiałach barwnych. Jeśli emulsją zostanie pokryta folia z tworzywa sztucznego, to powstanie błona fotograficzna, natomiast jeśli emulsja zostanie naniesiona na płytę szklaną, to powstanie płyta szklana.

7 W filmach czarno-białych obecność światła lub jego brak rejestruje jedna warstwa światłoczuła, natomiast filmy barwne mają trzy warstwy, z których każda reaguje na światło o innym kolorze.

8 Emulsja światłoczuła to rodzaj żelatynowej galaretki, w której rozmieszczone są miliardy kryształów bromku srebra. Każdy z nich składa się z ujemnie naładowanych jonów bromu oraz jonów srebra o ładunku dodatnim. Światło wywołuje reakcję chemiczną, której skutkiem jest powstanie na kryształach czarnych plamek metalicznego srebra, po wywołaniu widocznych jako ciemne miejsca. Im mocniejsze światło i im dłużej pada na błonę fotograficzną, tym więcej metalicznego srebra powstaje, a obraz jest ciemniejszy.

9 Reakcja zachodząca na filmie kolorowym przebiega tak samo - każda z trzech światłoczułych warstw jest uwrażliwiona na działanie światła o innej długości fali. Układ światła i cieni na naświetlonej klatce początkowo pozostaje utajony. Dopiero po kąpieli w wywoływaczu grudki metalicznego srebra tworzą widoczny obraz. Film kolorowy przechodzi przez dodatkowy etap, w którym naświetlone ziarna srebra są zastępowane ziarnami barwnika. Następny krok to  utrwalenie obrazu, czyli wypłukanie z emulsji tych kryształów bromku srebra, które nie zostały naświetlone podczas robienia zdjęcia.

10 kryształów bromku srebra, które nie zostały naświetlone podczas robienia zdjęcia.
Wywołany i utrwalony film to negatyw, który przenosi się na papier światłoczuły. Aby powstało gotowe zdjęcie, odbitki również trzeba wywołać i utrwalić. Film kolorowy składa się z sześciu warstw leżących na nośniku pokrytym substancją zapobiegającą odbijaniu się światła. Dwie pierwsze chronią błonę przed ścieraniem i promieniami nadfioletowymi (UV). Trzy warstwy emulsji światłoczułej rejestrują światło niebieskie, zielone i czerwone. Filtr żółty zapobiega działaniu resztek niebieskiego światła na emulsje odbierające światło zielone i czerwone.

11 Arkadiusz Frontczak kl. IA
Opracował Arkadiusz Frontczak kl. IA


Pobierz ppt "Emulsje światłoczułe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google