Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obraz w zwierciadle płaskim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obraz w zwierciadle płaskim"— Zapis prezentacji:

1 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu.

2 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. a A B Z Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i…

3 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B Z a Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija.

4 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija. Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i…

5 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i pod takim samym kątem się odbija.

6 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i pod takim samym kątem się odbija. Promienie odbite nie przecinają się i nie dadzą obrazu. Obraz powstanie na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych.

7 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B A/ Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i pod takim samym kątem się odbija. Promienie odbite nie przecinają się i nie dadzą obrazu. Obraz powstanie na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych. Analogicznie postępujemy z dwoma promieniami wysłanymi z punktu B przedmioty.

8 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B B/ A/ Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i pod takim samym kątem się odbija. Promienie odbite nie przecinają się i nie dadzą obrazu. Obraz powstanie na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych. Analogicznie postępujemy z dwoma promieniami wysłanymi z punktu B przedmioty. Obserwator patrzący w kierunku zwierciadła będzie widział obraz A/B/.

9 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B B/ A/ Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i pod takim samym kątem się odbija. Promienie odbite nie przecinają się i nie dadzą obrazu. Obraz powstanie na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych. Analogicznie postępujemy z dwoma promieniami wysłanymi z punktu B przedmioty. Obserwator patrzący w kierunku zwierciadła będzie widział obraz A/B/. Powiększenie obrazu jest to stosunek wysokości obrazu do wysokości przedmiotu:

10 Obraz w zwierciadle płaskim
Każdy przedmiot świecący światłem własnym bądź odbitym wysyła w przestrzeń wokół siebie wiele promieni. Aby znaleźć obraz przedmiotu trzeba znaleźć obrazy jego punktów. W tym celu wystarczają dwa promienie wychodzące z tego punktu. A B B/ A/ Z a b Pierwszy promień wychodzący z punktu A przedmiotu pada na zwierciadło Z pod kątem a i pod takim samym kątem się odbija Drugi promień pada na zwierciadło Z pod kątem b i pod takim samym kątem się odbija. Promienie odbite nie przecinają się i nie dadzą obrazu. Obraz powstanie na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych. Analogicznie postępujemy z dwoma promieniami wysłanymi z punktu B przedmioty. Obserwator patrzący w kierunku zwierciadła będzie widział obraz A/B/. Powiększenie obrazu jest to stosunek wysokości obrazu do wysokości przedmiotu: Zwierciadło płaskie daje powiększenie p = 1.

11 Obraz w zwierciadle płaskim
Cechy obrazu: A B B/ A/ Z a b

12 Obraz w zwierciadle płaskim
Cechy obrazu: A B B/ A/ Z a b - pozorny (powstaje na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych,

13 Obraz w zwierciadle płaskim
Cechy obrazu: A B B/ A/ Z a b - pozorny (powstaje na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych, - prosty (nie odwrócony),

14 Obraz w zwierciadle płaskim
Cechy obrazu: A B B/ A/ Z a b - pozorny (powstaje na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych, - prosty (nie odwrócony), - powstaje w tej samej odległości od zwierciadła w jakiej znajduje się przedmiot,

15 Obraz w zwierciadle płaskim
Cechy obrazu: A B B/ A/ Z a b - pozorny (powstaje na przecięciu się przedłużeń promieni odbitych), - prosty (nie odwrócony), - powstaje w tej samej odległości od zwierciadła w jakiej znajduje się przedmiot, - tej samej wielkości co przedmiot (p = 1).


Pobierz ppt "Obraz w zwierciadle płaskim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google