Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkolny Klub Przyrodniczy „Altair”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkolny Klub Przyrodniczy „Altair”"— Zapis prezentacji:

1 Szkolny Klub Przyrodniczy „Altair”
Astro odyseja po Układzie Słonecznym (planety: Mars, Jowisz i Saturn)

2 NASZ UKŁAD SŁONECZNY

3 UKŁAD SŁONECZNY składa się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te, to: osiem planet, 166 znanych księżyców, pięć planet karłowatych, planetoidy, obiekty pasa Kuipera, komety, meteoroidy, pył okołoplanetarny.

4 Słońce, planety i planety karłowate Układu Słonecznego wielkości w skali, odległości nie zachowują skali

5

6 Planety wewnętrzne Od lewej : Merkury, Wenus, Ziemia i Mars (w skali)

7 Saturn i Jowisz (nie w skali)
PLANETY ZEWNĘTRZNE: (od góry) Neptun, Uran, Saturn i Jowisz (nie w skali)

8 MARS Zdjęcie Marsa wykonane przez sondę „Viking 1”.
Zestawienie Ziemi i Marsa w identycznej skali.

9 MARS Mars jest jedną z czterech planet wewnętrznych.
Odległość od Słońca wynosi km. Temperatura na jego powierzchni waha się od (-140°C) do ( 20°C). Ma dwie naturalne satelity: Fobos, Deimos.

10 MARS Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety jest pokryta tlenkami żelaza. Mars ma stałe jądro o promieniu ok km, w skład którego wchodzą nikiel i żelazo.

11 JOWISZ Zdjęcia Jowisza wykonane w 1979 roku przez sondę „Voyager 2”.
Porównanie rozmiarów Ziemi i Jowisza w tej samej skali.

12 JOWISZ Jowisz jest olbrzymią kulą gazową zbudowaną
głównie z wodoru i helu. Odległość od Słońca tej planety wynosi - km. Jowisz ma ponad 63 Księżyce z czego cztery Galileuszowe: Io, Europa,, Ganimedes i Callisto.

13 JOWISZ Skalne jądro Jowisza jest stosunkowo małe (skupia około 13% masy), otoczone warstwami kolejno: metalicznego, ciekłego i gazowego wodoru. Jowisza otacza słabo widoczny system pierścieni złożonych z cząsteczek pyłu prawdopodobnie wyrwanych przez meteoryty z księżyców planety.

14 SATURN Zdjęcie wykonane 24 marca 2004 – Boczna perspektywa planety, podczas przelotu sondy „Cassini”. Porównanie Ziemi i Saturna w tej samej skali.

15 SATURN Saturn jest drugą pod wg wielkości olbrzymia kulą gazową zbudowaną z wodoru i helu. Odległość os Słońca wynosi km. Saturn ma ponad 60 Księżyców z czego 8 głównych: Mimas Enceladus Tetyda Dione Rea Tytan Hyperion Japet

16 SATURN Okres obrotu planety podlega tzw. rotacji różnicowej - obrót atmosfery na równiku jest szybszy niż na biegunach i trwa 10 h 14 min 10 s. W takim tempie Saturn jest w stanie obrócić się o 810° w ciągu doby. Na większych szerokościach geograficznych czas obrotu jest o ok. 25 min dłuższy i wynosi w przybliżeniu 10 h 39 min 24 s. Dzięki ostatnim pomiarom wykonanym przez magnetometr znajdujący się na pokładzie sondy „Cassini” wiemy, że doba na Saturnie trwa 10 godzin, 47 minut i 6 sekund.

17 SATURN Saturn jest znany z powodu swoich pierścieni.
Pierścienie zbudowane z cząstek lodu i skał, krążących wokół Saturna. W zależności od gęstości materiału, tworzą one pojedyncze wąskie pasma lub wstęgi. Pierścienie <=Saturna

18 SATURN Saturn jest jedyną planetą Układu Słonecznego, która posiada mniejszą gęstość niż woda. Choć samo jądro planety jest gęstsze niż woda, to średnia gęstość planety wynosi 0,69 g/cm³ ze względu na gazową atmosferę. Ciało o takiej gęstości unosiłoby się na powierzchni wody.

19 AUTORZY: Mateusz Sroczyński, Damian Parus, Wiktor Fibich

20 ŹRÓDŁA Informacje: Wikipedia Google Zdjęcia: Google grafika


Pobierz ppt "Szkolny Klub Przyrodniczy „Altair”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google