Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Układ Słoneczny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Układ Słoneczny."— Zapis prezentacji:

1 Układ Słoneczny

2 Struktura Układu Słonecznego
Układ słoneczny jest układem ciał astronomicznych znajdujących się pod wpływem pola grawitacyjnego Słońca związanych wspólnym pochodzeniem.Składa się ze Słońca, dziewięciu planet,naturalnych satelitów planet(księżyców),planetoid ,komet,ciał meteorowych oraz pyłu i gazu międzyplanetarnego.

3 Jak powstał Układ Słoneczny
Układ planetarny uformował się przed około pięcioma miliardami lat,prawdopodobnie z tego samego obłoku pyłowo-gazowego,z którego powstało Słońce.Pośrodku obłoku gaz kurczył się szybciej niż w jego zewnętrznych warstwach,dzięki czemu doszło do utworzenia się ciała centralnego,otoczonego gazowo-pyłowym dyskiem.Kurczenie się praobłoku nastapiło prawdopodobnie na skutek wybuchu w bezpośrednim sąsiedztwie gwiazdy Supernowej.Stopniowo w dysku gazowo-pyłowym doszło do kondensacji materii,wskutek czego wykształciły się planety.Różne warunki powstawania planet sprawiły , ze obecnie mamy dwie wyraźnie różne grupy planet:zewnętrzne -typu jowiszowego i wewnętrzne -typu ziemskiego.

4 SŁOŃCE Słońce jest ogromną , w porównaniu z rozmiarami planet kulą gazową. Słońce powoli wiruje wokół własnej osi wykonując jeden obrót w ciągu25,38 dnia.Z Ziemi widzimy tylko atmosferę słoneczną ,której najgłębsza warstwa-fotosfera ma grubość kilkuset kilometrów.Źródłem energii słonecznej są reakcje termojądrowe .

5 MERKURY Jest planetą krążącą najbliżej Słońca.Powierzchnię tej planety pokrywają kratery i strome skarpy skalne.Merkury pozbawiony jest prawie całkowicie atmosfery,co powoduje że na jego powierzchni występują duże wahania temperatury: od -180 do +430 C

6 WENUS Druga planeta od Słońca,jest otulonym gęstymi chmurami skalnym globem.Chmury odbijają większość światła słonecznego, przez co Wenus jest najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu ciałem na naszym niebie.Temperatury powierzchniowe dochodzą do 480 C,ciśnienie atmosferyczne 90 razy przewyższa ciśnienie ziemskie.

7 ZIEMIA Jest trzecią planetą od Słońca ,
(jej odlełość od Słońca wynosi 150 mln km).największą z czterech planet wewnętrznych.Pod względem budowy przypomina inne planety tej grupy.Pod względem warunków panujących na powierzchni Ziemia różni się od tych planet diametralnie:tylko tu występuje woda w stanie płynnym ,bogata w tlen atmosfera oraz inne warunki sprzyjające życiu.Do najbliższego otoczenia Ziemi należy jej naturalny satelita-Księżyc.

8 MARS Czwarta planeta od Słońca, przypomina Ziemię.Doba marsjańska tylko nieznacznie jest dłuższa od ziemskiej. Podobnie zmieniają się pory roku, rok jest 2 razy dłuższy.Występują tu chmury,wulkany , wąwozy, góry, pustynie,białe czapy polarne.Powierzchnię Marsa pokrywają odłamki skał oraz czerwonawy pył (stąd określenie: Czerwona Planeta)Temperatura latem w Słońcu wynosi+ 30 C ,zaś zimą spada nawet do -100 C.Mars ma dwa księżyce.

9 JOWISZ Piąta planeta od Słońca ,należy do planet olbrzymów.Ma największe rozmiary i masę wśród planet Układu Słonecznego.Jego masa przekracza dwuipółkrotnie łączną masę pozostałych planet.Posiada co najmniej 16 księżyców.

10 SATURN Jest szóstą planetą od Słońca,druga z czterech gazowych olbrzymów.Posiada co najmniej 18 księżyców i imponujący układ pierścieni.Największe fragmenty pierścieni mają mają rozmiary 10 m ,zaś grubość pierścieni nie przekracza 10 km.

11 URAN Siódma planeta od Słońca,jedna z czterech planet olbrzymów.Jej kamienne jądro otacza płaszcz gazowo-lodowy.Wokół rozciąga się atmosfera zawierająca metan,który nadaje Uranowi barwę niebiesko-zieloną.Posiada 15 księżyców i układ pierścieni.

12 NEPTUN Jest ósmą planetą od Słońca,czwartą z gazowych planet olbrzymów.Wielkością i budową przypomina swego sąsiada Urana. Masa Neptuna jest 17,25 razy większa od masy Ziemi.Wieją tu najszybsze wiatry w Układzie Słonecznym -ich prędkość dochodzi do2200 km /godz.Ma 8 księżyców.

13 PLUTON Dziewiąta planeta od Słońca ,jest zimnym, ciemnym globem,dla którego Słońce stanowi jedynie jasną gwiazdę na niebie.Jest mniejszy od Księżyca.Ma rzadką atmosferę ,która tworzy się ,gdy planeta zbliża się do Słońca i zamarza , gdy planeta się od niego oddala.Jedno okrążenie Słońca trwa 248,5 roku i w ciągu 20 lat z tego okresu Pluton znajduje się bliżej Słońca niż Neptun.

14 KSIĘŻYC Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi.Jego odległość od środka Ziemi zmienia się i wynosi od km do km.Temperatura jego powierzchni zmienia się w zakresie od 140 C do-190 C.Powierzchnia pokryta jest licznymi kraterami.W zależności od położenia względem Słońca Księżyc jest różnie oświetlony.W kierunku Ziemi Księżyc zwraca się stale swoją jedną stroną.

15 PLANETOIDY I KOMETY Niegdyś sądzono ,ze planetoidy powstały z rozpadu planet.Obecnie uważa się ,że planetoidy stanowią najdrobniejszy pierwotny materiał , podobny do tego , z którego niegdyś uformowały się planety Układu Słonecznego.Pod względem składu ,93% planetoid to twory kamienne , prawie 65 składa się żelaza i niklu , zaś reszta z mieszaniny tych trzech składników. Niezwykły wygląd komet już od najdawniejszych czasów wywoływał u ludzi zabobonny strach,widziano w nich zapowiedź zbliżających się klęsk i wojen.Obecnie wiemy , że komety są nieregularnymi bryłami materii składającymi się ze skalnego rdzenia oraz zestalonych cieczy i gazów tworzących tzw. jądro komety.Rozmiary jądra wynoszą od kilku do kilkudziesięciu kilometrów.Przy zbliżeniu się komety do Słońca pojawia się warkocz ,skierowany zawsze od Słońca ,rozciągający się na odległość od 10 do 100mln km powstający wskutek ulatniania się gazów i cieczy z jądra komety.

16 Kometa Halleya Obiega Słońce raz na 76 lat. Ostatni raz obserwowano ją w 1986 r.


Pobierz ppt "Układ Słoneczny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google