Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Taniec… Marta Kowalska kl.2c 16.12.2011r..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Taniec… Marta Kowalska kl.2c 16.12.2011r.."— Zapis prezentacji:

1 Taniec… Marta Kowalska kl.2c r.

2 Spis treści… Taniec w różnych okresach historycznych
Taniec jako forma obrzędowa Taniec jako forma spektaklu Rodzaje tańca scenicznego Taniec jako rozrywka

3 Taniec w różnych okresach historycznych …
W okresie średniowiecz można wyróżnić kilka typów tańca : rytualny, religijny, dworski i epicki.

4 Taniec rytualny… Taniec rytualny towarzyszył niektórym ceremoniom religijnym. Najlepiej znane są tradycje z terenów Hiszpanii. Tańce przed Świętym Sakramentem, w dniu Bożego Ciała , odbywały się w kościołach Toledo , Walencji czy Sewilli.

5 Taniec religijny… Taniec religijny stanowi grupę tańców świeckich o wyraźnym zabarwieniu religijnym.

6 Taniec dworski… Taniec dworski był jedną z form spędzania wolnego czasu w środowisku elit społecznych. Początkowo pierwszymi tancerzami byli linoskoczkowie i akrobaci .

7 Taniec epicki… Większość z nich to tańce kołowe lub tańce korowodowe. Opisy ich układów choreograficznych są zbyt ubogie by dały się odtworzyć w sposób jednoznaczny. Wyobrażenie o tym jak wyglądały można przybliżyć na podstawie zachowanej ikonografii, głównie kilku fresków, obrazów, miniatur i płaskorzeźb pochodzących z tego okresu.

8 Taniec jako forma obrzędowa…
Taniec jako forma obrzędowa dzieli się na rytualny , wojenny , taniec w biblii

9 Taniec rytualny… Taniec rytualny – w obrzędach religijnych jest to jedna z form kultu, wyrażana rytmicznymi ruchami ciała, zazwyczaj w towarzystwie muzyki i śpiewu. Znana już od okresu paleolitu, przetrwała do czasów dzisiejszych. Występuje w wielu kulturach, ale szczególnie ważną rolę zajmuje w religiach kultur pierwotnych. Tańce rytualne często są wykonywane grupowo, w formie koła (tańce kołowe), innym razem w formie procesji, jeszcze innym razem w formie korowodu (tańce korowodowe).

10 Taniec wojenny… Taniec wojenny jest to taniec z elementami imitacji walki, zwykle w odniesieniu do społeczeństw plemion wojowniczych gdzie taniec ten był połączony z wojnami plemiennymi. W różnych kulturach taniec wojenny może być wykonywany w różnych celach, takich jak zwiększenie agresji wojowników przed walką lub demonstracja przed przeciwnikiem własnej siły i umiejętności. Wiele odmian tańca wojennego może wykorzystywać muzykę, przede wszystkim silne rytmy perkusyjne.

11 Taniec w Biblii… Taniec w Biblii - taniec, obok muzyki i śpiewu, jest naturalnym wyrazem radości ludzkiej. Taniec pełnił ważną rolę w życiu religijnym i świeckim starożytnego Izraela, o czym świadczą zapisy biblijne. Tańcom towarzyszyły pieśni oraz muzyka instrumentalna, której charakter można dziś określić tylko w przybliżeniu. Kobiety i mężczyźni zwykle tańczyli osobno.

12 Taniec jako forma spektaklu..
Najczęściej znany jest balet jako forma spektaklu. Termin balet posiada kilka powiązanych z sobą znaczeń: rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany przez tancerzy według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji.

13 Rodzaj tańca scenicznego…
Rodzaje tańca scenicznego można podzielić na: taniec klasyczny taniec współczesny taniec wyrazisty taniec charakterystyczny taniec historyczny

14 Taniec jako rozrywka… taniec dworski taniec salonowy taniec ludowy
Taniec jako rozrywka można podzielić na: taniec dworski taniec salonowy taniec ludowy taniec towarzyski taniec nowoczesny

15 Koniec. Korzystałam z Google i Wikipedia.


Pobierz ppt "Taniec… Marta Kowalska kl.2c 16.12.2011r.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google