Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CUKRY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CUKRY."— Zapis prezentacji:

1 CUKRY

2 PODZIAŁ CUKRÓW

3 ZASTOSOWANIE GLUKOZY Przemysł farmaceutyczny:
Glukoza jest surowcem używanym do produkcji witaminy C. W medycynie stosuje się ją jako środek wzmacniający serce, a także jako substancje odżywcze w kroplówkach. Przemysł spożywczy: W cukiernictwie glukozę wykorzystuje się do produkcji m.in. lodów i sztucznego miodu. Jest również stosowana w procesach fermentacji wytwarzając jogurty, kefiry czy śmietanę.

4

5 ZASTOSOWANIE SACHAROZY
Przemysł spożywczy: Sacharozę stosujemy do słodzenia i konserwowania potraw. Przemysł kosmetyczny: Stosowana jest m.in. w kosmetykach dla dzieci oraz pielęgnacji włosów. Przemysł farmaceutyczny: Stężony roztwór sacharoza jest głównym składnikiem syropów.

6

7

8 ZASTOSOWANIE SKROBI Przemysł papierniczy i chemiczny:
Skrobię stosuje się do wygładzania papieru, produkcji klejów do papieru i tektury i dodawanych do farb w celu zagęszczenia. Tworzywa sztuczne: Tworzy się z niej produkty jednorazowego użytku, takie jak worki na odpady czy torebki foliowe. Przemysł włókienniczy: Wykorzystuje się skrobię w procesie wykańczania tkanin.

9

10 ZASTOSOWANIE CELULOZY
Produkcja papieru: Celuloza jest głównym surowcem stosowanym do produkcji papieru. Przemysł kosmetyczny: Dodawana do maseczek, pudrów i past do zębów, gdyż zapobiega rozwarstwieniu się stałych i płynnych składników tych kosmetyków. Przemysł włókienniczy: Len i bawełna (surowce, z których produkuje się nici) to naturalne włókna celulozowe.

11

12 BIAŁKA

13 PODZIAŁ BIAŁEK

14 ZASTOSOWANIE BIAŁEK Jest to materiał budulcowy skóry, mięśni, ścięgien, nerwów, chrząstek, paznokci, piór, włosów (kolagen, keratyna). Konieczne dla zachowania zdrowia: Niezbędne do krzepnięcia krwi – fibrynogen. Biorą udział w transporcie tlenu – hemoglobina. Biorą udział w reakcjach odpornościowych – immunoglobuliny. Regulują metabolizm glukozy – insulina. Regulują syntezę RNA – rybonukleaza. Stosowane do produkcji toksyn bakteryjnych, antybiotyków, hormonów.

15

16 TŁUSZCZE

17 PODZIAŁ TŁUSZCZÓW

18 ZASTOSOWANIE TŁUSZCZÓW
Przemysł chemiczny: Oleje (lniany i konopny) wykorzystuje się do produkcji farb olejnych. Przemysł kosmetyczny: Oleje roślinne wchodzące w skład kosmetyków pełnią funkcję ochronną i nawilżającą (ograniczają utratę wody z naskórka) Przemysł spożywczy: Większość potraw przygotowuje się z dodatkiem tłuszczów.

19

20 ŹRÓDŁA http://www.mspatty.republika.pl/bialka.html
Podręcznik dla gimnazjum Chemia Nowej Ery wyd. nowa era

21 Wykonały: Aleksandra Lewandowska Patrycja Wernicka


Pobierz ppt "CUKRY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google