Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy wiesz co jesz?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy wiesz co jesz?."— Zapis prezentacji:

1 Czy wiesz co jesz?

2 Szkoła z klasą 2.0 Razem z koleżankami, uczestniczkami projektu „Szkoła z klasą 2.0”, sprawdziłyśmy, jakie substancje znajdują się w produktach, które jemy na co dzień. Wyniki naszej pracy są bardzo niepokojące! Nawet nie zdawałyśmy sobie sprawy, ile niezdrowych składników jest na rynku pod kamuflażem dziwnych nazw z literą E na początku! Prosimy wygodnie usiąść i nastawić się na radykalne zmiany w swoim sposobie żywienia 

3 Prześwietliłyśmy:

4 SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY Najbardziej niebezpieczne substancje !!!
BENZOESAN SODU Najbardziej niebezpieczne substancje !!! SORBINIAN POTASU KARMEL AMONIAKALNY

5 BENZOESAN SODU Stosuje się go do konserwacji różnego rodzaju przetworów, konserw, napojów. Benzoesan sodu działa drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może powodować dolegliwości bólowe. W połączeniu z witaminą C(E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen, co ma znaczenie szczególnie w przypadku napojów gazowanych, w których stosuje się jednocześnie obie te substancje.

6 SYROP GLUKOZOWO-FRUKTOZOWY
Wpływ na zdrowie 1. Powoduje zwiększanie masy i w konsekwencji otyłość. 2. Zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. 3. Podwyższa poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów.

7 SORBINIAN POTASU Sorbinian potasu jest używany jako środek konserwujący do żywności, zwłaszcza pieczywa, serów, ciast, wina oraz czekolady. Poza przemysłem spożywczym stosuje się go do kosmetyków i papierosów. U niektórych osób związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, astmę oraz negatywnie wpływać na zachowanie.

8 KARMEL AMONIAKALNY Syntetyczny, brązowy barwnik spożywczy. Może wywoływać nadpobudliwość, a także wpływać negatywnie na wątrobę, żołądek oraz płodność. W niektórych testach na zwierzętach wywoływał konwulsje.

9 LECYTYNA SOJOWA DESTROZA RYBOFLAWINA KARAGEN
Jednakże, nie możemy zapomnieć, że w tych produktach znajdują się również substancje niezbędne do życia lub wspomagające je. Są to między innymi: RYBOFLAWINA KARAGEN

10 DESTROZA Należy do grup węglowodanów, które obok tłuszczów i białek są najważniejszymi składnikami odżywczymi człowieka. Jest najważniejszym cukrem prostym ogólnie zwanym cukrem gronowym, a w medycynie glukozą.

11 LECYTYNA SOJOWA Jest to złożony tłuszcz, który występuje zarówno w świecie roślinnym, jak i zwierzęcym. Często stosowana jest jako dodatek do żywności i ma wtedy symbol E322. Zażywanie lecytyny sojowej wskazane jest np. przy przemęczeniu, wyczerpaniu psychicznym i fizycznym, przy zaburzeniach koncentracji, w sytuacjach stresujących oraz nerwowych.

12 RYBOFLAWINA Należy do witamin grupy B. Człowiek i zwierzęta muszą pobierać ją z pokarmem, gdyż wchodzi w skład enzymów wspomagających w komórkach rozkład glukozy i aminokwasów; bierze udział w przemianach biochemicznych w siatkówce oka. Jej niedobór u człowieka wywołuje m.in. zmiany zapalne skóry, języka, warg, światłowstręt, zahamowanie wzrostu.

13 KARAGEN Substancja zawarta w glonach morskich i od lat stosowana w przemyśle spożywczym, może chronić przed infekcją wirusową, która prowadzi do raka szyjki macicy. Od lat karagen jest używany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako zagęszczacz. Z dotychczasowych badań wiadomo, że karagen blokuje wirusa HIV.

14 PODSUMOWUJĄC: W prawie każdym z produktów, które spożywamy na co dzień, występują zarówno nieszkodliwe substancje, jak i negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Dlatego przed zakupieniem niesprawdzonego jeszcze produktu, powinniśmy prześledzić jego skład, aby zorientować się, czy nie zaczniemy od niego „świecić” 

15 ZAPAMIĘTAJ!!! Przede wszystkim musimy uprawiać sport!
Aby żyć zdrowo nie możemy tylko analizować tego, co jemy. Przede wszystkim musimy uprawiać sport!


Pobierz ppt "Czy wiesz co jesz?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google