Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentację wykonała : Ewa kl.V

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentację wykonała : Ewa kl.V"— Zapis prezentacji:

1 Prezentację wykonała : Ewa kl.V
Haft Matematyczny Prezentację wykonała : Ewa kl.V

2 Czym jest haft matematyczny?
Jak sama nazwa wskazuje jest , to rodzaj haftu. Nie jest on trudny i wystarczy przyswojenie kilku prostych zasad, aby móc igłą malować piękne obrazki. Haft ten głównie wykonuje się na sztywnych materiałach, na kartonie, na tekturce, na plastiku ale także na płytach CD.

3 Nieco historii Początki haftu matematycznego sięgają końca XIX wieku, kiedy nauczycielka Mary Everest Boole chciała swoim uczniom ułatwić zrozumienie matematyki, a konkretnie geometrii. Za pomocą kolorowych sznurków tłumaczyła linie krzywe. Jak to zwykle bywa – z jednego narodziło się drugie i tak matematyka stała się inspiracją dla haftu. Haft matematyczny to bowiem nic innego, jak wyszywanie geometrycznych i przestrzennych form z takim użyciem kolorów i kształtów, by tworzyły niepowtarzalną całość.

4 Haftowanie na gwoździach
Początkowo haftowano na gwoździach wbitych w deskę lub dyktę, które były pokryte aksamitem. Gwoździe wbijano w ten sposób, aby tworzyły schemat obrazka – najpierw były to przede wszystkim żaglowce i geometryczne formy, później, w miarę rozwoju czasu zaczęto haftować i inne kształty. Podstawą haftu na gwoździach jest porządek i symetria – krótkie odcinku sznurków tworzą złudzenie optyczne w postaci kół, fali czy elips, a tak naprawdę są to proste odcinki umieszczone stycznie do siebie pod różnymi kątami. Ich tworzenie oparte jest na prostych zasadach matematycznych, których znajomość wystarczy do wymyślenia wzoru.

5 Haftowanie na kartce Z czasem gwoździe zastąpiono igłami, a deski kartkami papieru. Obecnie haft matematyczny przede wszystkim tworzony jest na tekturkach, które dziurkuje się albo zwykłą igłą, albo specjalnym narzędziem na nakłuwania. Do haftowania używana jest mulina, którą należy rozdzielić na pojedyncze nitki. Co ważne nie stosuje się w nim żadnych węzełków czy supełków – wszystkie nitki są przyklejane do tekturki za pomocą taśmy klejącej tak, aby spodnia część haftu była jak najbardziej gładka. Mimo że materiały się zmieniły, to zasady pozostają te same, więc spokojnie można próbować haftować zarówno na drewnie, jak i na tekturze.

6 Co trzeba przygotować by zrobić kartkę metodą haftu matematycznego?
Trzeba mieć zwykłą kartkę papieru (techniczną), tekturkę lub płytkę CD. Cyrkiel, szpilkę lub agrafkę (do dziurkowania) Nitkę lub mulinę. Linijkę. Kątomierz. Taśma klejąca. Ołówek.

7 Od czego najprostszego zacząć?
1.Najlepiej jest zacząć od zwykłego koła. 2.Następnie dziurkuj w równych odstępach. 3.Teraz tylko przeplatasz nitki. 4.Na końcu mamy gotową kartkę!

8 Pamiętać należy, że haftując pełne koło zawsze przesuwamy się w jednym kierunku o jedną dziurkę.

9 I jeszcze raz to samo ale dokładniej.
Rysujemy koło (na lewej stronie kartki) lub przykładamy wcześniej przygotowany schemat, szpileczką lub innym ostrym narzędziem nakłuwamy wszystkie punkty schematu (staramy się by były to równe odległości) i tak żeby schemat nie przesuwał się na kartce. Igłę nawlec pojedynczą muliną (lub nitką którą mamy zamiar wyszywać), rozpoczynamy od wkucia igły z nitka w jakiś punkt wzoru od spodu. Koniec nitki przyklejamy kawałkiem taśmy od spodu (nie na dziurki) w ten sposób nie robimy supełków .

10 Haftujemy według schematu

11 Każdy koniec nitki też zabezpieczamy taśmą od spodu,
tak wyhaftowaną kartkę naklejamy na wcześniej przygotowaną kartkę, na której ma być umieszczony haft.

12 Czy samemu da się zrobić szablony?
Oczywiście ,że tak. Wystarczy jednak skorzystać ze stron internetowych takiej jak ta: A o to kilka kartek robionych metodą haftu matematycznego zamieszczonych na wyżej wymienionych stronach:

13 Czy długo wykonuje się tą kartkę?
Zależy to od wzoru, wielkości, i tego czy mamy czas. Jeżeli chcesz mieć różną kolorową kartkę taką jak ta: musisz się liczyć że potrzebujesz poświęcić więcej czasu. Dziurkowanie i wyszywanie zajmuje najwięcej .

14 Strony z których możecie się czegoś dowiedzieć to :
l

15 ******************************
Dziękuje za uwagę.


Pobierz ppt "Prezentację wykonała : Ewa kl.V"

Podobne prezentacje


Reklamy Google