Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF"— Zapis prezentacji:

1 CHROŃMY DZIKIE ZWIERZĘTA W POLSCE - RYSIE, NIEDŹWIEDZIE I WILKI Autor: Aneta Podlaska

2 Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF
„Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań.” Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF

3 Co to jest WWF? WWF jest jedną z największych na świecie i najbardziej doświadczonych fundacji zajmujących się ochroną środowiska. Działa samodzielnie i niezależnie od partii politycznych. Sami szukają finansowania dla swoich działań. Na świecie wspiera ich ponad 5 mln darczyńców indywidualnych. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i budowanie takiej przyszłości, w której ludzie będą żyć w harmonii z przyrodą.

4 Siedzibą organizacji stała się Szwajcaria.
Z czasem zaczęły również powstawać narodowe oddziały fundacji w wielu krajach świata. W czasie prawie 50 lat swojego istnienia WWF zainicjował, przeprowadził lub pomógł w realizacji kilkunastu tysięcy przedsięwzięć na rzecz ochrony przyrody w na całym świecie, przyczyniając się m.in. do powstania ponad 270 parków narodowych.

5 W Polsce, WWF działa od początku lat 90-tych
W Polsce, WWF działa od początku lat 90-tych. W roku 1993 fundacja przyczyniła sie do powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego. W 2000 roku powstało biuro w Warszawie, główna siedziba polskiego oddziału WWF.

6 Rezultaty działań WWF w Polsce
Nowe obszary chronione, w tym parki narodowe i krajobrazowe, pełniejsza sieć obszarów Natura 2000, lepsze prawo ochrony przyrody, więcej dużych drapieżników żyjących w naszym kraju – to tylko niektóre z wielu rezultatów działań prowadzonych przez WWF Polska.

7 Pomagają znani i lubiani
Działania WWF wspierają znane osoby ze świata show biznesu. Firmując swoją twarzą akcje WWF, pomagają je skutecznie rozpropagować. Kampanie "Nie kupuj zwierząt z przemytu" i "Zróbmy dobry klimat" czy międzynarodowa akcja Godzina dla Ziemi nie cieszyłyby się takim rozgłosem, gdyby nie wsparcie honorowych ambasadorów. Dzięki pomocy najbardziej znanych i lubianych WWF stara się zmieniać codzienne nawyki Polaków na bardziej proekologiczne oraz chronić zagrożone gatunki.

8 Maciej Orłoś i Anna Popek zaangażowali się w kampanię WWF przeciwko toksycznym chemikaliom w produktach codziennego użytku.

9 W akcję Godzina dla Ziemi w 2010 roku zaangażowało się aż 60 znanych osób!

10 Na całym świecie WWF prowadzi działania na rzecz ochrony najróżniejszych gatunków. Większość wysiłków skupiają na ochronie tzw. gatunków flagowych - takich jak słonie, niedźwiedzie, tygrysy czy nosorożce. Są to zwierzęta, które wymagają specjalnych warunków (np. przestrzennych) do tego, by przetrwać i dzięki temu służą jako „gatunki parasolowe” – pomagając im pomagamy wielu innym, zajmującym te same siedliska.

11 Duże drapieżniki w Polsce Choć w Polsce duże drapieżniki wciąż żyją, ich przetrwanie nie jest pewne. Polowania na rysie, wilki, niedźwiedzie i niszczenie środowiska naturalnego doprowadziły do prawie całkowitego wyginięcia tych zwierząt w Europie Zachodniej. W naszym kraju występuje zaledwie 200 rysi, 600 wilków i 90 niedźwiedzi. Dlatego WWF Polska, od 2007 roku działa na rzecz ochrony tych trzech dużych drapieżników.

12 Tylko nieliczne regiony Polski mogą się pochwalić obecnością dużych drapieżników. Wilki można jeszcze spotkać w rozległych lasach na wschód od Wisły. Rysie ocalały jedynie w najdzikszych zakątkach północno-wschodniej Polski (populacja nizinna) i w południowo - wschodniej części kraju (populacja karpacka). Niewielka, sztucznie wprowadzona do środowiska, populacja rysi egzystuje też w Puszczy Kampinoskiej. 90 ostatnich w naszym kraju niedźwiedzi żyje w polskiej części Karpat na południu Polski.

13

14 RYŚ Ryś to piękne i tajemnicze zwierzę, największy dziki kot żyjący w Europie. Niestety jego przyszłość jest zagrożona, dlatego został objęty ochroną zarówno krajową jak i międzynarodową. W Polsce od 1995 roku ryś wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

15 W Polsce żyje już tylko 200 rysi
W Polsce żyje już tylko 200 rysi. Potrzebują pomocy człowieka, aby przetrwać. Dlatego WWF rozpoczął kilkuletni program ochrony tych pięknych drapieżników w Polsce. Głównym celem projektu jest przywrócenie populacji rysi na obszarach, gdzie jeszcze niedawno występowały w naturze. Obecnie szczególnie zagrożone są rysie z lasów północno-wschodniej Polski. Żyje ich tam zaledwie 60.

16 NIEDŹWIEDZIE W Polsce żyje około 90 niedźwiedzi
NIEDŹWIEDZIE W Polsce żyje około 90 niedźwiedzi. Występują w polskiej części Karpat, najliczniej w Bieszczadach i w Tatrach. Jednak coraz trudniej znajdują tam odpowiednie miejsca do życia. Dlatego w WWF przygotowaliśmy plan działań dla ochrony polskich niedźwiedzi. Chcemy by te piękne drapieżniki mogły bezpiecznie żyć w naszym kraju. Aby zrealizować projekt ich ochrony potrzebujemy Twojej pomocy. Pomóż nam chronić polskie niedźwiedzie!

17

18 W Polsce, dzięki objęciu niedźwiedzia ochroną, udało się ocalić te zwierzęta przed wyginięciem. Jednak ludzie, którzy zaczęli wchodzić na terytorium niedźwiedzia, znów zaczęli mu zagrażać. Obecnie największym zagrożeniem dla polskich niedźwiedzi jest nieodpowiedzialne zachowanie człowieka. Pozostawianie śmieci, dokarmianie czy zbliżanie się do tych zwierząt doprowadza do sytuacji, które często kończą się źle zarówno dla ludzi jak i niedźwiedzi.

19

20 WILKI „Wilk nie jest zwierzęciem ziejącym nienawiścią, ani też nie jest maskotką do przytulania, nie jest ani niebezpieczny, ani sympatyczny. Jest po prostu jednym z wielu interesujących gatunków prześladowanych przez człowieka od stuleci, który potrzebuje miejsca do życia" - pisał David Mech, największy światowy autorytet, zajmujący się ochroną wilków. Co innego wpaja nam tradycja i kultura ludowa, utrwalając wiele Krzywdzących mitów na temat wilczych zachowań. Na szczęście negatywny obraz wilka znika, bo coraz więcej wiemy o jego zwyczajach.

21 Wilki przychodzą na świat wiosną
Wilki przychodzą na świat wiosną. W każdym miocie jest od 4 do 6 szczeniąt, ale tylko połowa z nich przeżywa. Dziś w Polsce żyje zaledwie 600 wilków. Występują one wyłącznie tam, gdzie są rozległe lasy i trudno dostępne obszary bagienne. Jednak takich miejsc jest już w naszym kraju coraz mniej. Dlatego pomimo objęcia wilka ochroną prawną, liczba osobników od lat się nie zwiększa.

22 Czy wiesz, że:. WWF prowadzi projekt ochrony wilka
Czy wiesz, że: WWF prowadzi projekt ochrony wilka. Jego elementem jest zabezpieczanie stad hodowlanych przed wilkami. Rozdajemy hodowcom zwierząt specjalne pastuchy oraz psy pasterskie, które skutecznie zniechęcają wilki do polowania na owce czy bydło. Jednocześnie WWF prowadzi działania edukacyjne, skierowane do polskiego społeczeństwa i zachęcające do poznania wilka oraz zapobiegania sytuacjom konfliktowym. Uświadamiamy Polakom, że wilk nie jest krwiożerczą bestią, ale drapieżnikiem, który poluje, aby żyć.

23 Działania na rzecz ochrony wilka, rysia i niedźwiedzia w Polsce są realizowane w ramach projektu „Ochrona gatunkowa rysia, wilka i niedźwiedzia w Polsce”, w skrócie „Duże drapieżniki w Polsce” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

24 JESZCZE KILKA ZDJĘĆ…

25

26

27

28

29

30

31

32 POMÓŻMY NASZYM DZIKIM ZWIERZĘTOM !!!


Pobierz ppt "Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF"

Podobne prezentacje


Reklamy Google