Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patrycja Wojdyła kl. II B

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patrycja Wojdyła kl. II B"— Zapis prezentacji:

1 Patrycja Wojdyła kl. II B
ZAPORY WODNE Patrycja Wojdyła kl. II B

2 Co to jest zapora wodna? Zapora wodna to budowla hydrotechniczna w postaci wału lub muru przegradzającego w poprzek koryto rzeki. Zapory wodne wznosi się dla różnych celów: ochrona przeciwpowodziowa rezerwuar i pozyskanie wody walory rekreacyjne Klasyfikuje się je wg: materiału, z którego są zbudowane (ziemne, betonowe) i położenia względem zbiornika (czołowe i boczne). Parametry charakteryzujące zaporę wodną to: długość, wysokość i objętość.

3 Różnicę poziomów wody przed i za zaporą wykorzystuje się w elektrowniach wodnych do wytwarzania energii elektrycznej. Zazwyczaj elektrownie takie produkują elektryczność w dzień, gdy zapotrzebowanie na nią jest najwyższe, a w nocy, wykorzystując nadmiar mocy, uzupełniają wodę w zbiorniku pompując ją ze zbiorników u podstawy zapory.

4

5

6

7

8 Największa zapora na świecie
Tama Trzech Przełomów w Chinach

9 Najwyższa zapora na świecie
Zapora Hoovera

10 Zapory w Polsce

11

12

13

14 Zapora Solińska

15 Jezioro Solińskie jest największym polskim sztucznym zbiornikiem pod względem ilości wody, a piątym pod względem powierzchni. Natomiast zapora jest najwyższą zaporą wodną w kraju (82 m). Do jej budowy zużyto tyle betonu, że wystarczyłoby na otoczenie całej granicy polskiej murem szerokim i wysokim na 1 m. Długość zalewu wynosi 26 km, jego linia brzegowa osiąga ok. 160 km, średnia głębokość waha się w granicy 25 m (najgłębiej jest przy tamie – 60 m). Zalew został napełniony w 1958 r. Zalanych zostało 185 gospodarstw (ok. 3 tys. ludzi musiało zmienić w związku z tym swoje miejsce zamieszkania). Pod wodą znalazły się takie miejscowości jak: Solina, Teleśnica Sanna, Chrewt, Sokole, Rajskie, Podleszczyny, Berestyszcze, Polana, Zawóz, Zadział, Wołkowyja

16

17 Zapora Czorsztyńska

18 Jezioro Czorsztyńskie ma powierzchnię 10 km2 i razem z Jeziorem Sromowskim powstało w wyniku przegrodzenia rzeki Dunajec i zbudowania zapory pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica. Budowa zapory została ukończona w roku 1997 i jeszcze w tym samym roku udowodniła zasadność tej inwestycji, kiedy zatrzymała falę powodziową podczas wielkiej powodzi, która by prawdopodobnie zatopiła miejscowości leżące pod obecną zaporą. Wysokość zapory wynosi 56 metrów, zapora posiada 2 turbiny a jej moc wynosi 90 MW. Nad jeziorem znajdują się ośrodki rekreacyjne, w których można wypożyczać łódki z wiosłami, rowery wodne i jachty ze sterami. Można także odbyć wycieczkę statkiem wycieczkowym (przystań znajduje się w pobliżu zamku Niedzica) a odwiedzić regionalne muzeum krajoznawcze na zamku Niedzica. W zimie można jeździć na nartach na okolicznych zboczach, albo ślizgać się na łyżwach po zamarzniętym lodzie.

19

20 Zapora we Włocławku

21 Zbiornik Włocławski (tzw
Zbiornik Włocławski (tzw. Jezioro Włocławskie) - sztuczny zalew na środkowej Wiśle powstały w 1970 r. ze spiętrzenia wód na zaporze wodnej we Włocławku. Rozciąga się w górę rzeki aż do Płocka. Zbiornik Włocławski jest największym pod względem powierzchni sztucznym zbiornikiem w Polsce. Zbiornik cechuje się kształtem jeziora rynnowego o długości 58 km i średniej szerokości 1,2 km.

22

23 Inne: Besko

24 Dobczyce Nysa

25 Porąbka Straszyn

26 Wisła – Czarna Wapiennica

27 W budowie Świnna - Poręba

28 Dziękuję za uwagę Prezentacja została wykonana na potrzeby zajęć „Niezbadana moc kropli wody” prowadzonych w ramach projektu grantowego regionalnego „Niezbadane tajemnice kropli wody”


Pobierz ppt "Patrycja Wojdyła kl. II B"

Podobne prezentacje


Reklamy Google