Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali Ola i Kuba z klasy 3a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali Ola i Kuba z klasy 3a"— Zapis prezentacji:

1 Wykonali Ola i Kuba z klasy 3a
Zalew zegrzyński Wykonali Ola i Kuba z klasy 3a

2 Zachód słońca nad Zalewem Zegrzyńskim

3 Regaty

4 Jak powstał zalew? Jezioro Zegrzyńskie (inaczej Zalew Zegrzyński) powstało wskutek zamknięcia koryta Narwi zaporą ziemną we wsi Dębe i spiętrzenia wód Narwi i uchodzącego doń Bugu. Budowa zapory i sztucznego jeziora o powierzchni ponad 800 ha (z cofkami 3300 ha) trwała prawie 4 lata i została zakończona w 1964 roku. Przerzucono ponad 5 mln metrów sześciennych ziemi i wzniesiono ponad 60 km wałów ochronnych. Pojemność zbiornika ocenia się na ponad 90 mln metrów sześciennych wody.

5 Zaludnienie? Oceniana pierwotnie na około 60 tysięcy pojemność okolicznych domów turystycznych i ośrodków wypoczynkowych dawno już została przekroczona. Miejsce dzisiejszego Zalewu - rejon łączenia się trzech wielkich rzek - Bugu, Narwi i Wisły - od dawna fascynowało przybyszów i mieszkańców. Zwłaszcza rzeki które od niepamiętnych czasów ułatwiały transport towarów i komunikację. Ostatecznie zamożność Polski "Złotego wieku" w dużej mierze zależała także od możliwości sprawnego wyeksportowania nadwyżek żywności. Oczywiście najważniejsza była Wisła, ale poważną rolę pełniły także rzeki do niej uchodzące.

6 Rola zalewu Powstanie Zalewu znacznie zminimalizowało groźby powstawania powodzi w dolnym biegu obu rzek, umożliwiło nawodnienie około 8 tysięcy ha łąk i słabych gruntów, ponadto uporządkowało problem gospodarki wodnej na obszarze ponad 13 tysięcy hektarów. Duże znaczenie dla systemu energetycznego Polski ma hydroelektrownia w Dębem o mocy 20 MW. Najważniejszą jednak rolę Zalewu upatrywać należy w szansie jaką stworzył on okolicznym wsiom i miasteczkom czyniąc z nich naturalne zaplecze turystyczne i wypoczynkowe dla stolicy.

7

8


Pobierz ppt "Wykonali Ola i Kuba z klasy 3a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google