Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu"— Zapis prezentacji:

1 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

2 Wojciech Bogusławski Wojciech Bogusławski był wybitnym aktorem, reżyserem i pisarzem dramatycznym. Urodził się 9 kwietnia 1757 roku w Glinnie (pod Poznaniem). Zmarł w Warszawie 23 lipca 1829 roku. Pochowany został na Powązkach.

3 Dlaczego teatr w Kaliszu nosi imię Wojciecha Bogusławskiego?
Do Kalisza latem (lipiec 1800 rok) przyjechał W. Bogusławski z całą trupą aktorską, dając ku swemu ogromnemu zdziwieniu kilkanaście przedstawień w wypełnionemu po brzegi publicznością „nędznemu teatrzykowi”. To niezwykłe zainteresowanie sztuką teatralną w Kaliszu sprawiło, że rok później Bogusławski własną inicjatywą zbudował nowy budynek z drzewa i muru pruskiego, w którym mógł zgromadzić widownię liczącą 500 osób.

4 Historia… W kwietniu 1858 r. teatr spłonął. Ponad 40 lat kaliszanie musieli czekać na nowy budynek teatralny. Tymczasem grano w zaadaptowanej do tego celu ujeżdżalni, a następnie w prowizorycznym, drewnianym teatrze zimowym. W lipcu 1900 r. powstał nowy, wspaniały gmach. Fotele sprowadzone z Wiednia tworzyły widownię na 486 miejsc, piękny kryształowy żyrandol oraz gotowe, wspaniałe dekoracje przywieziono z Berlina, zaplecze zaś wyposażono w najnowszą maszynerię techniczną.

5 …Historia Latem 1914 r. Kalisz został doszczętnie spalony, po pełnym przepychu gmachu Teatru pozostały jedynie wypalone mury. W 1920 r. rozpoczęto, trwającą 16 lat, budowę nowego gmachu. Budynek, który stoi do dziś, wg projektu Czesława Przybylskiego, oddano do użytku w 1936 r., w październiku tegoż roku nadano mu imię Wojciecha Bogusławskiego.

6 Teatr w Kaliszu w 1914 roku

7 Dziękuję za uwagę Autorka: Aleksandra Lisiecka

8 Źródła http://www.teatr.kalisz.pl/


Pobierz ppt "Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google