Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KWASY W NASZYM OTOCZENIU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KWASY W NASZYM OTOCZENIU"— Zapis prezentacji:

1 KWASY W NASZYM OTOCZENIU

2 Kwasy organiczne Kwasy organiczne- organiczne związki chemiczne wykazujące właściwości kwasowe. Najpowszechniejsze kwasy organiczne to kwasy karboksylowe. Relatywnie mocne wśród kwasów organicznych są kwasy sulfonowe. Kwasowość wykazują także związki posiadające grupę hydroksylową lub grupę tiolową, a także enole oraz fenole. Nazwy systematyczne kwasów organicznych tworzy się od nazwy węglowodoru, który ma w cząsteczce tyle atomów węgla co kwas, dodając końcówkę "-owy".

3 Kwasy w kuchni Kwas octowy o steniu 6-10% to ocet używany jako przyprawa oraz środek konserwujący. Kwas cytrynowy jest jednym z kilku-dziesięciu składników cytryny. Decyduje o smaku cytryny, a jest go tylko 0,65% W stanie czystyn występuje jako kwasek cytrynowy.

4 Kwas octowy Kwas cytrynowy

5 3. Kwas masłowy o charakterystycznym, niemiłym zapachu tworzy się w maśle wystawionym na działanie promieni UV w procesie tzw. jełczenia. 4. Kwas jabłkowy występuje w jabłkach i rabarbarze. Im więcej kwasu w owocach tym kwaśniejszy smak.

6 Kwas masłowy Kwas jabłkowy

7 5. Kwas winowy tworzy się w winogronach, więc jest w winach z winogron.
6. Kwas mlekowy powstaje w mleku pod wpływem bakterii w procesie tzw. kwaszenia, stanowi składnik mleka, kefiru, jogurtu. Występuje też w kapuście kiszonej i ogórkach. 7. Kwas szczawiowy występuje w szczawiu, szpinaku, pomidorach. W nadmiernych ilościach może być niebezpieczny.

8 Kwas winowy Kwas mlekowy Kwas szczawiowy

9 Kwasy w apteczce 1. Kwas salicylowy- składnik spirytusu salicylowego,który zawiera 70% alkoholu, 28% wody i 2% kwasu. Spirytus salicylowy nadaje się do dezynfekcji ran zewnętrznych.

10 2. Kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna) jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym.

11 3. Kwas askorbinowy (witamina C) jej niedobór powoduje szkorbut, obniżenie odporności.

12 4. Kwas borowy H3BO3 działa przeciwzapalnie i jest stosowany do robienia okładów.

13 Bibliografia: "Chemia dla gimnazjalistów" Maria Torbicka, Krzysztof M. Pazdro "wikipedia.pl" "psychodelik.pl"

14 Wykonała: Sara Bagińska klasa IIa


Pobierz ppt "KWASY W NASZYM OTOCZENIU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google