Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ania z Zielonego Wzgórza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ania z Zielonego Wzgórza"— Zapis prezentacji:

1 Ania z Zielonego Wzgórza

2 Lucy Maud Montgonery Powieściopisarka kanadyjska znana głównie jako autorka Wzgórza i dalszych jej części. Urodziła się w Clifton (obecnie Nowy Londyn) na Wyspie Księcia Edwarda 30 listopada 1874r. Kiedy miała dwa lata, jej matka zmarła, a ojciec ożenił się ponownie i wyjechał, pozostawiając małą Lucy pod opieką mieszkających na farmie w Cavendish dziadków. Dziewczynka była wychowywana surowo i dorastała w atmosferze ścisłej dyscypliny, dlatego też chętnie uciekała w świat książek. Sama także zaczęła pisać. Jej pierwsze ,,dzieło" opublikowano w lokalnej gazecie - miała wtedy piętnaście lat. Zm. 24 kwietnia 1942 w Toronto). książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego

3 Książki Powieść Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery zaczęła pisać wiosną Powieść była wielokrotnie odrzucana przez wydawców kanadyjskich, dopiero w 1908 roku została wydana przez L.C. Page Company z Bostonu. Niemal natychmiast stała się bestsellerem. Mark Twain, po przeczytaniu książki nazwał Anię najukochańszym dzieckiem literackim od czasów Alicji w Krainie Czarów. Popularność powieści sprawiła, że kilka miesięcy później autorka wydała napisaną już wcześniej drugą część przygód Ani. Ze swoją bohaterką związała się do końca życia oraz napisała jeszcze 8 tomów przygód Ani (Ania z Zielonego Wzgórza, Ania z Avonlea, Ania na uniwersytecie, Ania z Szumiących Topoli, Wymarzony dom Ani, Ania ze Złotego Brzegu, Dolina Tęczy, Rilla ze Złotego Brzegu) ostatnią powieść o niej wydając w 1939 roku.   

4 Zielone Wzgórze 6v Na Wyspie Księcia Edwarda, w Clifton (obecnie New London), urodziła się pisarka Lucy Maud Montgomery, autorka wielu powieści, których fabuła osadzona jest w jej rodzinnych stronach. Tutaj rozgrywa się akcja powieści i filmu „Ania z Zielonego Wzgórza” Farma kuzynostwa Maud, która posłużyła za pierwowzór Zielonego Wzgórza, została odkupiona przez rząd Wyspy i uczyniono z niej muzeum Maud i Ani. Teren, na którym znajduje się dom na Zielonym Wzgórzu, jest obecnie najbardziej popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów, a tytułowa Ania stała się symbolem wyspy.

5 Ania XXl wieku Paulinka Pajestka zdobywczyni pierwszego miejsca w konkursie ,,Ania XXl wieku jest prawie tak bardzo gadatliwa jak Ania Shirley, posiada piękne rudne włosy, jest bardzo koleżeńska i przebojowa. Konkurs był bardzo trudny: dziewczynki musiały wykazać się wiedzą na temat przygód Ani Shirley, wyobraźnią i niezwykła umiejętność zwracania na siebie uwagi zawsze i wszędzie. „Jestem romantyczna osóbka o nieprzeciętnym temperamencie oraz wybujałej fantazji i to, według mnie, upodabnia mnie do Ani” tłumaczyła w wywiadzie dla „Dziennika Polskiego”.

6 Ekranizacja Książki Premiera fimu ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’ w reżyserii Kevina Sullivana odbyła się 1 grudnia Ten, kto określił tę produkcję mianem "żyły złota" nie pomylił się. Istotnie, "Ania..." to prawdziwe cudeńko, perełka wśród setek innych filmów dla dzieci i młodzieży, a także dla setek dorosłych. Nic więc dziwnego, iż obsypano go dziesiątkami nagród, między innymi Peabody w roku 1987 oraz Emmy w Zapewne przyczyniła się też do tego obsada - ogólnie mówiąc: znakomita. I tu mamy Megan Follows, Jonathana Crombie, Colleen Dewhurst i Richarda Farnsworth. Współcześnie, należy bowiem poinformować, iż dla większości aktorów była to nie tylko pierwsza, poważna rola, ile telewizyjny debiut. Nie będzie słowa dziwactwa w stwierdzeniu, jakoby byłby to w pewnym stopniu osobisty sukces Follows. Ta kobieta ma niezwykły talent i gdyby nie ona produkcja najpewniej nie byłaby tak "wyborna". Opowieść piękna, momentami smutna i wzruszająca. A to bardzo dobrze, ponieważ teraz brakuje takich filmów. Powinien zobaczyć go każdy - obudzi on wewnętrzne emocje i odczucia. Gorąco polecam tę oraz inne części "Ani...". Doskonała klasyka w najpiękniejszej, możliwej formie i scenerii...

7 Dziękuje za uwagę Wykonała: Weronika Ziemba Wykorzystane strony:
Dziękuje za uwagę Wykonała: Weronika Ziemba


Pobierz ppt "Ania z Zielonego Wzgórza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google