Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Moje dziecko i Internet”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Moje dziecko i Internet”"— Zapis prezentacji:

1 „Moje dziecko i Internet”
Diagnoza skali zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu przeprowadzona wśród uczniów klasy V b w Szkole Podstawowej Nr 28 w Rybniku.

2 O Ankiecie: Ankieta była anonimowa, uczniowie zostali jedynie poproszeni o określenie swojej płci Ankieta - mówiąc ogólnie – bada zachowania dziecka w Internecie, a dokładniej skupia się na trzech obszarach zagrożeń, na jakie może być narażone dziecko w sieci. Są to: zagrożenia związane z poznawaniem nowych ludzi w Internecie, zagrożenia związane z uzależnieniem od Internetu zagrożenia związane z kontaktem dziecka z nielegalnymi treściami Ankieta składa się z trzech zasadniczych części I część – bada poziom świadomości dziecka na temat niektórych zagrożeń II cześć – bada skalę zagrożeń III część to test dr. Kimberly Young z uniwersytetu w Pitsburgu sprawdzający uzależnienie od Internetu

3 Czy słyszałeś/słyszałaś o zagrożeniach związanych z poznawaniem ludzi przez Internet?
Świadomość tego, że poznawanie nowych przez Internet może być niebezpieczne (w niektórych okolicznościach) jest bardzo wysoka wśród uczniów klasy V b. Nie mniej jednak dwie uczennice nie słyszały o takim zagrożeniu.

4 Gdzie słyszałeś/słyszałaś o zagrożeniach związanych z poznawaniem ludzi przez Internet?
Największy odsetek uczniów o zagrożeniach związanych z poznawaniem ludzi przez Internet, dowiedziało się z telewizji. Zawdzięczamy to na pewno kampanii, jaką prowadziła na ten temat telewizja i ze słynnym hasłem tej kampanii „Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie”. Zadowalający jest fakt, że równie wysoki odsetek dzieci o zagrożeniach dowiedziało się od rodziców.

5 Czy uważasz, że podawanie obcym w Internecie prywatnych informacji o sobie może być niebezpieczne?
Na 24 ankietowanych zdecydowanie na „tak” jest tylko 13 uczniów, niepokojący wydaje się być fakt, że 4 uczniów nie widzi niebezpieczeństwa w podawaniu obcym w Internecie swoich danych. Dziewczęta mają mniejszą świadomość zagrożenia niż chłopcy.

6 Czy uważasz, że spotkanie w rzeczywistym świecie z osobą poznaną w sieci, może być niebezpieczne?
Niepokojący jest fakt, że 5 dzieci nie widzi niebezpieczeństwa w spotkaniu w świecie rzeczywistym osoby zapoznanej w sieci. Tylko 5 uczniów jest zdecydowanych, że taka sytuacja może być niebezpieczna.

7 Czy wiesz, że komputer i Internet mogą wywołać uzależnienie?
Uczniowie mają wysoka świadomość, że Internet i komputer mogą wywołać uzależnienie, tylko 3 uczniów nie ma świadomości w tym zakresie.

8 Z Internetu najczęściej korzystasz?
Ile średnio czasu dziennie spędzasz w sieci? Większość badanych uczniów najczęstszy kontakt z Internetem ma w domu. 3 spośród badanych przekraczają dozwolony czas, jaki dziecko może dziennie spędzać w sieci. Jedno badane dziecko (dziewczynka) odpowiedziała, że spedza w Internecie ponad 5 godzin dziennie, co daje 35 godzin tygodniowo! Zwrócić na ten fakt uwagę rodziców (to może być Pani/Pana) dziecko. Czy to możliwe, żeby rodzic tego nie zauważył?

9 Jeśli masz w domu komputer podłączony do Internetu, to w jakim miejscu domu jest on ustawiony?
Czy w domowym komputerze, z którego korzystasz jest zainstalowany program filtrujący treści internetowe? Większość uczniów korzysta z komputera, który znajduje się „poza zasięgiem wzroku rodziców”. Można mniemać, że w tych sytuacjach rodzic ma ograniczony wgląd w to co dziecko w sieci robi, jakie strony wyświetla. Dość duży problem pojawił się w związku z programem filtrującym treści z Internetu. Tylko 4 uczniów oznajmiło, że taki program został zainstalowany na komputerze z którego korzystają. Można podejrzewać, że tam, gdzie dzieci odpowiedziały „nie wiem”, nie ma takiego programu, gdyż trudno nie zauważyć, że go nie ma (program wyświetla komunikaty i dziecko na pewno zauważyłoby to).

10 Z jakich usług internetowych korzystasz?
Uczniowie korzystają z wielu usług internetowych: najczęściej przeglądają strony www, wykorzystują komunikatory i oraz grają w gry. Piszą też blogi lub prowadza swoje strony www. Rzadziej korzystają z zakupów przez Internet, czatów i grup dyskusyjnych. Nie mają do czynienia z serwisami P2P.

11 Czy zdarzyło Ci się podać komuś poznanemu w Internecie?
Swoje zdjęcie lub zdjęcie kogoś z rodziny? swój ? Swój numer telefonu? Swój adres zamieszkania? Większość badanych uczniów nigdy nie podaje wyszczególnionych danych osobowych. Jednak 9 uczniów podało chociaż raz swój , a 8 uczniów przynajmniej raz udostępniło swoje zdjęcie. Rzadziej uczniowie decydują się podać swój numer telefonu i adres zamieszkania.

12 Czy uzyskałeś/uzyskałaś pozwolenie od swoich rodziców na udostępnienie danych?
Większość uczniów, która podawała obcym poznanym w Internecie informacje o sobie, nie uzyskała pozwolenia na to od swoich rodziców. Chłopcy rzadziej pytają o takie pozwolenie, aniżeli dziewczynki.

13 Czy umówiłbyś/umówiłabyś się na spotkanie w rzeczywistym świecie ze swoim internetowym znajomym, jeśli wydałby Ci się interesujący? Czy poinformowałbyś/poinformowałabyś kogoś o planowanym spotkaniu z osobą poznaną w sieci? Sześcioro spośród badanych uczniów jest na „tak” w sprawie umawiania się na spotkanie w rzeczywistym świecie z osoba poznaną w sieci i tylko połowa uczniów zdecydowanie poinformowałaby kogoś, że idzie na takie spotkanie!

14 W czyim towarzystwie poszedłbyś/poszłabyś na pierwsze spotkanie z osobą poznaną w Internecie?
Największy odsetek uczniów poszedłby na spotkanie samotnie! W grupie tej zdecydowanie przeważają chłopcy! Dziewczynki sa bardziej skłonne pójść na takie spotkanie w towarzystwie rodziców.

15 Czy powiedziałeś/powiedziałaś o tym rodzicom?
Czy surfując po sieci spotkałeś/spotkałaś się z treściami, które Cię przestraszyły, obraziły, zawstydziły lub zaniepokoiły? Czy powiedziałeś/powiedziałaś o tym rodzicom? W pytaniu o treści spotykane w sieci, celowo nie użyto słów: pornografia, wulgaryzm, agresja, faszyzm, ksenofobia (nie wszystkie są zrozumiałe dla uczniów), ale skupiono się raczej na sferze emocjonalnej. Ośmioro z badanych uczniów twierdzi, że spotkało się w Internecie z treściami, które wywołały w nich różne negatywne uczucia. Połowa z nich powiedziała o tym swoim rodzicom, a połowa nie. Wychowawca wyjasnia, że dziecko wcale nie musi poszukiwać szkodliwych dla niego stron. Może się na nie natknąć przypadkiem. Oto list jednego z rodziców zaczerpniety z forum dyskusyjnego dla rodziców:"Pewnego dnia moje dzieci szukając w internecie witryn ze zwierzętami trafiły na witrynę z seksem zoofilnym ( - kierowały się właśnie nazwą "ZOO" - jestem tym szalenie zbulwersowany i chciałbym do tego już nie dopuścić.” Zatroskany rodzic Inny przykład tez z forum dla rodziców: dziecko poszukuje informacji o lekturze „Mały książę” i natrafia na stronę o tematyce pedofilskiej.

16 Czy gdybyś spotkał/spotkała się z treściami, które by Cię zaniepokoiły, obraziły itp., czy powiedziałbyś/powiedziałabyś o ty swoim rodzicom? Zdecydowana większość twierdzi, że powiedziałaby swoim rodzicom, że spotkali się w sieci z treściami, które wywołały w nich przykre uczucia.

17 Czy rozmawiasz ze swoimi rodzicami o Internecie, czy pokazujesz im co Cię w sieci interesuje?

18 Test Kimberly Young dotyczący rozpoznawania stanu uzależnienia od Internetu
Uczniowie mieli okazję rozwiązać test dr Kimberly Young z Uniwersytetu w Pitsburgu, która od wielu lat zajmuje się badaniami nad internetoholizmem. Wymienia ona osiem podstawowych kryteriów rozpoznawania uzależnienia od Internetu i twierdzi, że odniesienie pięciu z nich do własnych zachowań – biorąc pod uwagę okres ostatniego roku – może być niepokojące i może wskazywać na Zespół Uzależnienia od Internetu. Wśród 24 badanych uczniów, 21 nie wykazuje niepokojących objawów, natomiast 3 uczniów dokonało takiej samooceny, że można podejrzewać u nich objawy uzależnienia od Internetu!


Pobierz ppt "„Moje dziecko i Internet”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google