Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bohater z Przeszłości Edward Jenner urodził się w 1749 roku w Wielkiej Brytanii. Jako mały chłopiec, Edward interesował się przedmiotami ścisłymi i przyrodą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bohater z Przeszłości Edward Jenner urodził się w 1749 roku w Wielkiej Brytanii. Jako mały chłopiec, Edward interesował się przedmiotami ścisłymi i przyrodą."— Zapis prezentacji:

1 Bohater z Przeszłości Edward Jenner urodził się w 1749 roku w Wielkiej Brytanii. Jako mały chłopiec, Edward interesował się przedmiotami ścisłymi i przyrodą i godzinami przesiadywał nad brzegiem rzeki Severn (najdłuższej rzeki Wielkiej Brytanii) szukając skamielin. W roku, w wieku 21 lat, rozpoczął studia lekarskie w Londynie. Dwa lata później Edward rozpoczął praktykę lekarską w swoim rodzinnym miasteczku Berkeley.

2 Bohater z Przeszłości W tym czasie przerażenie budziła choroba zwana ospą prawdziwą. Objawami choroby była ostra wysypka pozostawiająca szpecące blizny. Choroba prowadziła czasami nawet do śmierci! Jako lekarz Edward Jenner wysłuchiwał opinii wieśniaków, nt. tej choroby. Wierzyli oni, że osoby, które wcześniej przeszły łagodniejszą chorobę, zwaną ospą krowianką (źródłem zarażenia były krowy), znacznie łagodniej przechodziły później ospę prawdziwą.

3 z Przeszłości Bohater na krowiankę, ale wkrótce wyzdrowiał.
Jenner postanowił przeprowadzić eksperyment, który miał sprawdzić, czy to co mówią wieśniacy jest prawdą. W 1796 do Jenner’a zgłosiła się dojarka krów – Sara Nelmes z objawami wysypki krowianki na ręce. Jenner zebrał trochę ropnej wydzieliny z wysypki na ręce Sary. Następnie wtarł niewielką ilość tej wydzieliny na rękę 8-letniego chłopca (James’a Phipps’a) – syna ogrodnika. James zachorował na krowiankę, ale wkrótce wyzdrowiał.

4 Bohater z Przeszłości Następnie Jenner pobrał wydzielinę ropną od osoby zakażnoej ospą prawdziwą I wtarł w rękę James’a. Podejrzenia Jenner’a były słuszne. U James’a pojawiła się wysypka, ale nie zachorował na ospę wietrzną. Odkrycie Jenner'a nazwano szczepieniem (ang. vaccination od łacińskiego słowa: vacca, czyli krowa). Jenner następnie zaszczepił wszystkie dzieci w okolicy: podając wirusa krowianki zapobiegał rozwojowi groźniejszej ospy prawdziwej.


Pobierz ppt "Bohater z Przeszłości Edward Jenner urodził się w 1749 roku w Wielkiej Brytanii. Jako mały chłopiec, Edward interesował się przedmiotami ścisłymi i przyrodą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google