Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

i efektywność energetyczna w walce ze zmianami klimatu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "i efektywność energetyczna w walce ze zmianami klimatu"— Zapis prezentacji:

1 i efektywność energetyczna w walce ze zmianami klimatu
Energia odnawialna i efektywność energetyczna w walce ze zmianami klimatu Warszawa, 19 listopada 2008 Danfoss Heating Division – for internal use only ©

2 Wpływ przedsiębiorstw na zapobieganie zmianom klimatu
Redukcja zużycia energii oraz substancji szkodliwych w procesach produkcyjnych. Wpływ na lokalne środowiska poprzez kształtowanie świadomości oszczędzania energii oraz postaw proekologicznych. Produkcja urządzeń i rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną.

3 Efektywność energetyczna – rola producenta
Już w 2007 roku 20% zużywanej przez Grupę Danfoss energii elektrycznej pochodziła ze źródeł odnawialnych takich jak: energia słoneczna, wodna, wiatrowa i biomasa. W fabryce Danfossa w Grodzisku 28 z 29 kategorii odpadów poddawanych jest recyclingowi. We wszystkich fabrykach Danfossa dynamika wzrostu produkcji jest większa od względnego zużycia energii elektrycznej.

4 Propagowanie postaw przyjaznych środowisku
Do 2029 obszar wokół Sonderborga w Danii, gdzie mieszczą się główne fabryki Danfoss ma być jednym z pierwszych na świecie obszarów wolnych od emisji CO2. Od 1994 roku wszystkie fabryki Danfoss pracują zgodnie z wymaganiami normy ISO 14001, wielu pracowników nawyki zarządzania środowiskiem przeniosło do własnych domów. Danfoss uczestniczy w programie „Dom Przyjazny” promującym energooszczędne użytkowanie mieszkań.

5 Energooszczędne rozwiązania
Danfoss wyprodukował i sprzedał w Polsce termostatów grzejnikowych. 20% oszczędności energii uzyskanej dzięki tym termostatom przyczynia się w Polsce do redukcji ton CO2 rocznie.

6 Energia odnawialna Pompa ciepła oddaje 4 razy więcej energii cieplnej
Zdjęcie „emocjonalne” związane z pompą ciepła Pompa ciepła oddaje 4 razy więcej energii cieplnej niż zużywa energii elektrycznej. Odpowiednie zachęty ze strony rządu mogłyby spowodować, że pompy ciepła stałyby się w Polsce standardem za lata.

7 Rozwiązania stosowane w innych krajach
Francja - energia produkowana przez pompy ciepła traktowana jest jako odnawialna obniżona 5,5% stawka VAT na urządzenia i roboty instalacyjne; odliczenie od podatku 15% kosztów urządzeń; dodatkowa premia 1800€ dla gruntowych pomp ciepła; nisko oprocentowane pożyczki na okres od 3 do 10 lat. Niemcy – wsparcie zakładów energetycznych dla instalacji pomp ciepła Bawaria – do 25% kosztów inwestycji; max € za jeden system pomp ciepła; Brandenburgia – do 30% kosztów inwestycji ale max. 613€/kW. Szwajcaria – współpraca producentów pomp ciepła, zakładów energetycznych, Swiss Federal Office of Energy i stowarzyszenia instalatorów Program „Energie Swiss” zakłada zainstalowanie do 2010 roku min pomp ciepła; 50% nowych i 10% istniejących budynków ma być wyposażonych w pompy ciepła.

8 Sytuacja w Polsce Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 14 sierpnia 2008 r wskazuje nowe limity energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE: 7,4% w 2008 r. 10,4% w 2012 r. 12,9% w 2017 r. Aby zrealizować te limity należy m.in. zapewnić pomoc inwestycyjną zwolnienia lub ulgi podatkowe wprowadzić preferencyjne taryfy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez pompy ciepła Dodatkowe bariery stanowią niski stan wiedzy wśród decydentów, polityków i ogółu społeczeństwa nt. technologii pomp ciepła i korzyści wynikających z ich zastosowania: wysokie koszty początkowe instalacji; zaniżone ceny energii ze źródeł konwencjonalnych, nieodpowiadające rzeczywistym kosztom jej wytworzenia.

9 Dziękuję za uwagę Dorota Jezierska


Pobierz ppt "i efektywność energetyczna w walce ze zmianami klimatu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google