Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRACA W LINUKSIE W czym pisać? Przedstawienie edytorów tekstów od vi przez emacs aż do Kwrite Pakiety biurowe w Linuksie. Zgodność plików z plikami Microsoft.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRACA W LINUKSIE W czym pisać? Przedstawienie edytorów tekstów od vi przez emacs aż do Kwrite Pakiety biurowe w Linuksie. Zgodność plików z plikami Microsoft."— Zapis prezentacji:

1 PRACA W LINUKSIE W czym pisać? Przedstawienie edytorów tekstów od vi przez emacs aż do Kwrite Pakiety biurowe w Linuksie. Zgodność plików z plikami Microsoft Office Wypalanie płyt CD oraz DVD Praca z archiwami (zip, rar, tar.gz) Linux LiveCD to zadań specjalnych. Zastosowanie bootowalnych z płyty Linuksów do pracy w biurze, domu oraz do rozrywki

2 W CZYM PISAĆ

3

4

5

6 PAKIETY BIUROWE W LINUKSIE
KOffice OpenOffice.org OpenOffice.pl OpenOffice.ux.pl Microsoft Office

7 KOffice

8 KOffice KOffice – zestaw aplikacji biurowych dla środowiska KDE. Pakiet składa się ze zintegrowanych ze sobą i ze środowiskiem KDE wielu elementów spełniających różne funkcje. Ze względu na względnie nieduży rozmiar pakietu poszczególne programy stosunkowo szybko się uruchamiają i nie zajmują dużo pamięci, co z kolei przekłada się na mniejsze wymagania sprzętowe i możliwość pracy na starszych komputerach.

9 OpenOffice.org OpenOffice.org (potocznie: OpenOffice, OOo) jest pakietem oprogramowania biurowego Open Source. Jego kod bazuje na starszym pakiecie StarOffice, napisanym przez niemiecką firmę Star Division. W 1999 firma wraz z prawami do programu została zakupiona przez Sun Microsystems.

10 OpenOffice.org Najważniejszą nowością wersji 2.0 pakietu jest własny system obsługi relacyjnych baz danych (OpenOffice.org Base), unowocześniony został interfejs wywodzący się jeszcze z pakietu StarOffice. Arkusz kalkulacyjny został rozszerzony do wierszy (tyle, ile ma Microsoft Excel), znacznie udoskonalono też program prezentacyjny Impress. Administratorzy otrzymają narzędzia do sieciowej instalacji pakietu.

11

12 OpenOffice.ux.pl OpenOffice.ux.pl to jedna z kompilacji polskiej wersji popularnego pakietu biurowego OpenOffice.org. Program został spolszczony (przetłumaczony) przez firmy Ux Systems, OpenOffice Polska oraz wolontariuszy. Użytkownicy mają do dyspozycji nie tylko polską wersję wszystkich programów pakietu, ale również całkowicie przetłumaczoną pomoc.

13

14 WYPALANIE PŁYT CD / DVD Jak wiadomo do nagrywania płyt oprócz samego urządzenia potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie. Do nagrywania krążków pod Linuksem służy program cdrecord. Jest on jedyną aplikacją do nagrywania płyt CD i DVD napisaną dla Linuksa (o innych nie słyszałem).

15

16

17

18 PRACA Z ARCHIWAMI gzip (GNU zip) to program komputerowy służący do bezstratnej kompresji danych, tworzony w ramach projektu GNU. Pierwotnie napisany jako zamiennik dla programu compress. Popularny zwłaszcza w systemach uniksowych, gdzie jest często używany do kompresji archiwów tar. Pliki wyjściowe programu gzip mają rozszerzenie .gz.

19 PRACA Z ARCHIWAMI gzip -d plik.tar.gz tar xzf file.tar.gz
Pliki spakowane gzipem mają zwykle rozszerzenie .gz. Oprogramowanie linuksowe jest często rozpowszechniane w plikach o nazwie zakończonej .tar.gz lub .tgz, zwanych tarbalami (ang. tarball). Są to pakiety utworzone programem tar, które potem zostały skompresowane gzipem. Mogą zostać zdekompresowane poleceniem: gzip -d plik.tar.gz tar xzf file.tar.gz Obecnie coraz więcej programów jest również rozprowadzanych jako archiwa .tar.bz2 z powodu zalet kompresji bzip2.

20

21

22 LINUX LIVECD DO ZADAŃ SPECJALNYCH
My namie is CD... Live CD ;-)

23 Co to LiveCD? LiveCD to system operacyjny uruchamiany (bootowany) bezpośrednio z płyty CD (ew. innego nośnika pamięci masowej). System taki do pracy nie potrzebuje dysków twardych. Działa on w RAMie lub na nośnkiu, z którego został uruchomiony.

24 Dlaczego LiveCD? Bo tak! Bo hardkorowcy muszą mieć zawsze dostęp do systemu Praktyczność Mobilność Funkcjonalność Mały rozmiar przy dużej liczbie aplikacji Systemy typu RescueCD Nie wymagają dysku twardego

25 “A na co mnie to?” Do rysowania i malowania
Dla awangardowych muzyków :) Dla geografów, biologów, matematyków i innych... Dla chcącego poznać BSD, a bojącego się instalacji Do ratowania, testowania i overclockingu Do stawiania klastra Do psucia systemów innym (tzw. audyty bezpieczeństwa) Do normalnego użytkowania Dla dzieci z Afryki

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46 Pytania? Kamil Porembiński
KONIEC Pytania? Kamil Porembiński


Pobierz ppt "PRACA W LINUKSIE W czym pisać? Przedstawienie edytorów tekstów od vi przez emacs aż do Kwrite Pakiety biurowe w Linuksie. Zgodność plików z plikami Microsoft."

Podobne prezentacje


Reklamy Google