Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapis danych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapis danych."— Zapis prezentacji:

1 Zapis danych

2 Różne formy zapisu danych:
Dysk magnetyczny Płyty CD i DVD Dyskietki Pamięć wewnętrzna: ROM RAM

3 Komputer stał się narzędziem dzięki któremu można łatwo i szybko zapisywać różnego rodzaju dane na nośnikach jakimi są dyskietki, CD-ROMy, dyski twarde itp.

4 Dysk magnetyczny: Pamięć zwana dyskiem magnetycznym to wszelkiego rodzaju nośniki, które stale przechowują dane. Najważniejszy z nich jest dysk twardy. Składa się z wirujących talerzy o powierzchni pokrytej nośnikiem magnetycznym, a odpowiednio ustawiane na tych powierzchniach głowice zapisują i odczytują dane. Talerze dysku są podzielone na ścieżki i sektory.

5 Oprócz dysków twardych dane można zapisywać na wielu innych podobnych nośnikach wymiennych, jak np.:
LS-120 (zwanych też SuperDrive) – nośnik ten może pomieścić do kilkuset MB informacji. Jednocześnie napęd LS-120 potrafi odczytywać i zapisywać klasyczne dyskietki 1,44 MB

6 Zip Drive – umożliwia zapisywanie i odczyt dyskietek o pojemności 100 MB lub 250 MB i nie ma możliwości odczytu typowych dyskietek 1,44 MB. IOmega – nośnik magnetyczny podobny do Zip Drive o pojemności kilkuset MB.

7 PenDrive – nośnik bardzo wygodny do przenoszenia i podłączania, gdyż ma kształt pokaźnego pióra, a podłącza się go do komputera poprzez gniazdo USB, co nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania.

8 Warto wiedzieć Istnieje możliwość połączenia wielu dysków w tzw. macierz dyskową. Jest ona widziana przez system operacyjny jako jeden duży nośnik. Takie rozwiązanie powoduje znaczne przyśpieszenie operacji zapisu i odczytu oraz wpływa na większe bezpieczeństwo danych. Macierz dyskowa nosi nazwę RAID.

9 Płyty CD Płyty CD to równie popularny nośnik informacji jak dyski twarde. Odczyt danych z płyt CD odbywa się za pomocą odpowiedniego urządzenia, zwanego napędem CD. W celu zapisania danych na płycie należy użyć nagrywarki CD-R drive i przygotowanych płyt, mających oznaczenie CD-R.

10 Szczególną odmianą są dyski CD-RW, które stwarzają możliwość wielokrotnego zapisywania i usuwania danych.

11 Płyty DVD O wiele bardziej pojemną odmianą nośników danych jest płyta DVD. Dane z tego dysku odczytywane są za pomocą specjalnego urządzenia nazywanego napędem DVD. Umożliwia on jedynie odczyt danych z płyty. Jego konstrukcja pozwala także na odczytywanie zwykłych dysków CD, CD-R i CD-RW.

12 DVD zasadniczo różni się od zwykłego CD podwójną warstwą zapisu na jednej stronie oraz możliwością zapisu dwustronnego. Płyta ta doskonale nadaje się do zapisywania na niej filmów o wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Istnieją napędy DVD-RAM, które umożliwiają wielokrotny zapis i odczyt dysków optycznych.

13 Pamięć stała (ROM) ROM – dane i programy są w niej zapisane na stałe, bez możliwości skasowania metodami dostępnymi z poziomu oprogramowania danego komputera.

14 Pamięć ulotna (RAM) RAM – pamięć o dostępie swobodnym, w której przechowywane są podczas pracy komputera bieżące dane i instrukcje.

15 Dyskietka Dyskietka – przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt jak i zapis danych.


Pobierz ppt "Zapis danych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google