Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Witam.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Witam."— Zapis prezentacji:

1 Witam

2 Przedstawiam Państwu Prezentację na temat wpływu internetu i telewizji na życie człowieka

3 Komputery i internet W coraz szybciej rozwijającym się świecie komputery stały się przedmiotami codziennego użytku, znajdując szerokie zastosowanie chyba we wszystkich możliwych dziedzinach naszego życia: w nauce i medycynie, przemyśle, handlu, komunikacji i nawet w życiu codziennym. Od momentu wynalezienia komputera technologie rozwijają się i pojawiają się coraz to nowe rozwiązania. Najważniejszym chyba z nich jest sieć Internet. Stanowi ona połączenie wielu pomniejszych sieci komputerowych i umożliwia komunikację między nimi, obejmując swym zasięgiem cały świat. Jak każdy wynalazek, internet powstał po to, by przynosić korzyści - i tak niewątpliwie jest: stanowi źródło wiedzy i rozrywki, stwarza możliwość przyjemnej i skutecznej nauki. Ale niestety - również jak wiele wynalazków - jest wykorzystywany w sposób niosący zagrożenie dla jego użytkowników.

4 Za pośrednictwem internetu zawiera się mnóstwo transakcji, wymagających podania danych osobowych oraz numeru karty kredytowej, haseł dostępu i innych poufnych informacji. Oszuści wyspecjalizowali się i w tej dziedzinie - odpowiednie programy potrafią skopiować wprowadzane dane i w ten sposób obca osoba może korzystać z naszej karty kredytowej lub przeglądać naszą skrzynkę pocztową. Należy więc bardzo ostrożnie postępować przy takich operacjach i chronić swoje poufne dane. Jednak na szczęście wraz z rozwojem przestępczości internetowej, rozwijają się też metody policji. Coraz trudniej jest o całkowitą anonimowość - policjanci mogą monitorować sieć i są w stanie wyśledzić osoby łamiące prawo. W ten właśnie sposób jakiś czas temu ujęty został w Stanach Zjednoczonych pewien 17-latek, który dla zabicia nudy wysyłał drogą elektroniczną do jednej ze szkół pogróżki o umieszczonej w budynku bombie. Skazano go na dwa lata więzienia.

5 Niebezpieczeństwem dla każdego użytkownika internetu są wirusy komputerowe. Programy te rozsyłają się przez skrzynki owe lub pobierają się bezpośrednio z niektórych stron www. Jest ich coraz więcej i są coraz bardziej wymyślne. Uruchomienie się takiego wirusa na komputerze może spowodować katastrofalne skutki.

6 Bardzo łatwo podczas surfowania po sieci można natknąć się
na strony pornograficzne. Ich reklamy są obecne prawie wszędzie, a "odpowiednie" okienka otwierają się same, nawołując do przejrzenia zawartości. Wszechobecna jest też przemoc, która przez każdego odbierana jest inaczej, ponieważ jedna osoba jest mniej wrażliwa, inna bardziej. Owszem, można powiedzieć: Jeśli ci się to nie podoba, nie oglądaj, nikt cię nie zmusza! Ale nie jest tak łatwo nie widzieć czegoś, co bombarduje nas ze wszystkich stron w przeróżnych postaciach. Internet pełen jest także z pozoru niewinnych informacji, na podstawie których można na przykład domowym sposobem przyrządzić narkotyk. Anonimowość w sieci, tak cenna dla niektórych, jest dla innych przykrywką dla szukania ofiar - tak łatwo podszyć się pod kogoś, kim się nie jest! Ofiarami takich oszustów przeważnie padają dzieci, które dopiero uczą się życia i odróżniania dobra od zła oraz prawdy od fałszu.

7 Internet, mimo, że jest środkiem komunikacji, zabiera prawie cały wolny czas, przez co tradycyjne kontakty międzyludzkie zostają ograniczone. Na spotkania i rozmowy z rodziną i bliskimi poświęca się znacznie mniej czasu niż kiedyś. Według polskich statystyk, tak naprawdę rozmawiamy ze sobą jedynie 17 minut w tygodniu! Internet staje się naszym "drugim światem", a często (i niestety) nawet w ogromnym stopniu zastępuje prawdziwe życie. Biorąc pod uwagę wszystkie te zagrożenia, nie należy wcale rezygnować z używania internetu! Trzeba tylko racjonalnie z niego korzystać, ponieważ mimo wszystko stwarza wiele cennych możliwości. Przede wszystkim trzeba umieć oceniać to, co znajdziemy w sieci - segregować informacje i odróżniać prawdziwe od fałszywych. Ważne jest, byśmy panowali nad naszymi działaniami w sieci i nie pozwalali sobą manipulować. Wspomnieć też należy o tym, że długotrwałe siedzenie przy komputerze jest szkodliwe dla zdrowia, przede wszystkim dla oczu i kręgosłupa.

8 Telewizja

9 Jeszcze zanim w naszych domach pojawiły się komputery i internet, występowało już uzależnienie od telewizji. Według badań OBOP-u więcej niż połowa Polaków spędza na oglądaniu telewizji ponad trzy godziny dziennie. Aby się o tym przekonać, wystarczy wyjść na dowolne osiedle w zimowy wieczór - praktycznie w każdym oknie widoczna jest charakterystyczna niebieska poświata od telewizora. Ludzie uzależnieni od telewizji potrafią spędzić przy niej cały dzień - włączają telewizor zaraz po przebudzeniu i oglądają wszystkie nadawane po kolei programy, wykonując przy tym codzienne czynności, jak sprzątanie, gotowanie, jedzenie, odrabianie lekcji. Często telewizor nie jest wyłączany na noc, bo nałogowiec nie może bez niego zasnąć.

10 Najbardziej widocznym przejawem uzależnienia od telewizji jest masowe oglądanie seriali, szczególnie popularnych telenowel, zaczerpniętych z telewizji brazylijskiej. Emisja ulubionego serialu ściąga nas przed telewizor codziennie o tej samej porze, stając się stałym punktem harmonogramu dnia. A po jednym serialu przełączamy na inny kanał, bo tam zaczyna się kolejny... A później jeszcze inny. Tłumaczymy, że to relaks, i że równie dobrze moglibyśmy zrezygnować z serialu i robić coś innego. Jednak kiedy rzeczywiście nie obejrzymy któregoś odcinka, umieramy z ciekawości, co też się w nim wydarzyło. Kiedy na antenę weszła pierwsza telenowela, wywołała szerokie socjologiczne konsekwencje. Wszędzie można było usłyszeć dyskusje na temat losów bohaterów, a wielu rodziców nadało ich imiona swoim dzieciom. Dziś seriali oraz innych programów i kanałów do wyboru jest cała masa i uzależnienie od telewizji coraz silniejsze. Dzieci już od najmłodszych lat są wychowywane właśnie przez telewizję, ślęcząc przy niej całymi dniami, podczas gdy rodzice wykonują swe codzienne obowiązki i nie mają czasu sami się nimi zająć. Spędzanie całego czasu przed telewizorem powoduje, że zaniedbywane są obowiązki domowe, rodzinne, zawodowe czy szkolne, wpływa również wypaczająco na psychikę (szczególnie dzieci) i osłabia więzi rodzinne. Wpływa też niekorzystnie na zdrowie, powodując wady wzroku i kręgosłupa oraz otyłość (przez brak aktywności fizycznej). Telewizja zastępuje stopniowo inne formy kultury, wypierając książki i teatr, przez co obniża się poziom kultury i wychowania w społeczeństwie, ubożeje słownictwo i zanikają więzi społeczne.

11 Teraz przedstawię Państwu kilka pytań, które pomogą sprawdzić, czy jesteś uzależniony/a od internetu. Wynik będzie wskazywał na uzależnienie, jeśli odpowiesz twierdząco na przynajmniej 5 z nich:

12 Czy czujesz ożywienie na myśl o ostatniej lub nadchodzącej sesji internetowej?
Czy odczuwasz potrzebę ciągłego wydłużania czasu spędzanego w internecie? Czy próbowałeś ograniczać lub całkowicie zrezygnować z korzystania z internetu i nie udało się? Czy czujesz zdenerwowanie i irytację, gdy próbujesz ograniczyć czas trwania sesji internetowej? Czy przebywasz w internecie dłużej niż planowałeś? Czy z powodu internetu ucierpiały twoje kontakty z bliskimi, praca lub szkoła? Czy kiedykolwiek skłamałeś, aby ukryć czas, jaki spędzasz w internecie? Czy internet jest dla ciebie sposobem na poprawienie złego nastroju (np. poczucia niepokoju czy depresji)?

13 Objawy uzależnienia od internetu i gier komputerowych to m.in.:
opuszczenie się w nauce i brak zainteresowania nią utrata przyjaciół i zaniechanie kontaktów towarzyskich brak posłuszeństwa w stosunku do dorosłych próby stosowania przemocy do rozwiązywania problemów zaburzenia koncentracji stany lękowe i niepokój skrajne reakcje emocjonalne brak wrażliwości i utrwalanie postaw egocentrycznych skłonność do kłamstw i fantazjowania

14 Mam nadzieję, że prezentacja się Państwu podobała 

15


Pobierz ppt "Witam."

Podobne prezentacje


Reklamy Google