Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawód Fryzjer.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawód Fryzjer."— Zapis prezentacji:

1 Zawód Fryzjer

2 Mam na imię Małgorzata Łępicka. Jestem uczennicą kl. II Gimnazjum
Mam na imię Małgorzata Łępicka. Jestem uczennicą kl. II Gimnazjum. Obecnie zastanawiam się nad wyborem swojego przyszłego zawodu. Zaciekawił mnie zawód fryzjera. Chętnie podpatruję pracę tej osoby, sama również lubię czesać i układać różne fryzury. Dlatego też postanowiłam znaleźć jak najwięcej informacji o tym zawodzie. Oto wyniki moich poszukiwań.

3 Fryzjer Do tej pory fryzjerstwo było dla niektórych synonimem nudnej, niewdzięcznej i stresującej pracy, bez większych szans na przyszłość. Jednak osobom wykonującym ten zawód praca ta daje dużo przyjemności i satysfakcji. Największa radość jest wtedy, kiedy z „Kopciuszka” robi się „królewna”. Fryzjerzy strzygą i układają włosy, robią zabiegi upiększające, nakładają kosmetyki i wykonują inne zabiegi polepszające wygląd klienta.

4 Zadania i czynności fryzjera
Zadania obejmują: strzyżenie, mycie, farbowanie i układanie włosów Nawijanie włosów na wałki, suszenie, rozczesywanie i układanie Farbowanie, rozjaśnianie włosów, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych włosów i skóry głowy Ostrzenie, czyszczenie i odkażanie narzędzi i przyborów

5 FRYZJER POWINIEN: Rozróżniać rodzaje usług i zabiegów fryzjerskich
Rozpoznawać gatunki, rodzaje i stan włosów oraz dobierać rodzaj i zakres usługi w zależności od diagnozy Spełniać życzenia klienta, doradzając odpowiedni rodzaj pielęgnacji Śledzić bieżącą modę i techniki fryzjerskie.

6 Środowisko pracy Fryzjer wykonuje swoją pracę głównie w salonach fryzjerskich, a także w garderobach teatru i pomieszczeniach ekipy filmowej. Praca ta wymaga stałych kontaktów z klientem, którzy korzystają z usług zakładu fryzjerskiego. Fryzjer powinien stale śledzić wszystkie nowinki kosmetyczne, doskonalić się. Czas pracy fryzjera wynosi 8 godzin dziennie i z reguły są to stałe godziny. Ze względu na wykonywanie pracy w większości w pozycji stojącej fryzjer narażony jest na wystąpienie schorzeń kończyn dolnych, bądź też wad kręgosłupa. Praca fryzjera jest pracą ciągle nadzorowaną , zarówno przez przełożonego jak i klienta.

7 Wymagania: Wiedza: z zakresu fizjologii i budowy włosów, z chemii.
Zainteresowania: modą Zdolności: Zdolność koncentracji uwagi Zdolności plastyczne

8 Predyspozycje psychiczne i fizjologiczne
Koordynacja wzrokowo-ruchowa- niezbędna przy operowaniu narzędziami, takimi jak nożyczki, grzebień czy brzytwa Zręczne ręce i palce- którymi posługuje się jak najczulszymi narzędziami przy modelowaniu i układaniu fryzury Rozróżnienie barw – ma dostrzegać minimalne różnice w kolorze i długości włosów Spostrzegawczość Umiejętność nawiązywania kontaktów, umiejętność postępowania z ludźmi-wysłuchuje życzeń klienta, doradza, a następnie stara się stworzyć przyjemną atmosferę w czasie trwających kilkadziesiąt min. zabiegów.

9 WSKAZANE: Zamiłowanie do porządku-zawsze powinien panować na stanowisku pracy i w zakładzie Wytrwałość i cierpliwość; Umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji

10 Praca fryzjera to przede wszystkim praca z ludźmi
Praca fryzjera to przede wszystkim praca z ludźmi. Trzeba więc mieć dar nawiązywania kontaktu z ludźmi i sporo taktu, żeby wiedzieć kiedy i jak” zagadać”, a kiedy nie „gadać” w ogóle. Do tego fryzjer powinien być dyskretny (nie zdradzać sekretów klientów), cierpliwy i opanowany, bo praca w dużych salonach, wśród kilkunastu innych fryzjerów i setek klientów dziennie na pewno jest stresująca. Trzeba mieć również zdolności plastyczne i manualne. Fryzjer powinien być także lekarzem od włosów. Wiedzieć, jakiego szamponu należy użyć do jakiego rodzaju włosów

11 Wymagania fizyczne i zdrowotne:
Fryzjer musi odznaczać się dobrą sprawnością układu kostno-stawowego i mięśniowego, rozwiniętym zmysłem dotyku.

12 Przeciwwskazania do wykonywania zawodu:
Płaskostopie Żylaki Pocenie się rąk Eliminują z możliwości wykonywanej pracy w zawodzie: Zaburzenia równowagi, alergie na chemikalia, padaczka, nosicielstwo chorób zakaźnych Nie ma możliwości zatrudnienia osób niepełnosprawnych!

13 Kształcenie: Ukończenie szkoły zawodowej( szkoły w Rzemiośle) lub technikum o stosownym profilu (praktyki w zakładzie fryzjerskim). Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego uzyskuje się dyplom, potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Możliwość zdobycia zawodu poprzez kursy przygotowujące do egzaminu, przed komisją Izby Rzemieślniczej. Zdany egzamin pozwala na uzyskanie tytułu czeladnika lub mistrza w zawodzie fryzjer Fryzjer uczy się cały czas, bo modne fryzury zmieniają się jak modne bluzki i buty. A kiedy chce się mieć klientów trzeba nadążyć za nowinkami.

14 INFORMACJE Z RYNKU PRACY:
Głównym miejscem pracy fryzjera są zakłady fryzjerskie. Większe szanse na zatrudnienie mają osoby, które posiadają już praktyki w zakładzie fryzjerskim i czeladnika. Własna działalność gospodarcza- prywatne zakłady fryzjerskie Od pewnego czasu tworzy się w Polsce kasta fryzjerów prywatnych-fryzjerów, którzy jeżdżą do domów klientów z swoją usługą. Fryzjerzy również mogą pracować przy charakteryzacjach filmowych, czy ze stylistami mody.

15 Praca fryzjera to ciągłe doskonalenie zawodowe, obecnie jest wiele kursów, gdzie fryzjerzy mogą doskonalić swoje umiejętności. Zawód fryzjera staje się bliski styliście mody

16 Co mówi o swojej pracy jedna z najbardziej znanych fryzjerek?
„Siłą napędową jest dla mnie moda- jej zmienność, poszukiwanie, zaspokajanie potrzeb. Dążę do tego, żeby moje fryzury pozostawały w zgodzie z obowiązującymi trendami, ale jednocześnie miały w sobie oddech, coś indywidualnego. Nie ma doskonałych form, ale marzy mi się stworzenie czegoś, co weszło by do fryzjerskiej klasyki” (Jaga Hupało - fryzjer, stylista).

17 OPRACOWAŁA: Małgorzata Łępicka uczennica kl. II c w Gimnazjum w Radziłowie


Pobierz ppt "Zawód Fryzjer."

Podobne prezentacje


Reklamy Google