Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonał: Laskowski Mateusz, klasa IVaE 2010 rok

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonał: Laskowski Mateusz, klasa IVaE 2010 rok"— Zapis prezentacji:

1 Wykonał: Laskowski Mateusz, klasa IVaE 2010 rok
REZYSTORY Wykonał: Laskowski Mateusz, klasa IVaE 2010 rok

2 Definicja ogólna Rezystor (opornik) – najprostszy element rezystancyjny, element bierny obwodu elektrycznego. Jest elementem liniowym: spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do prądu płynącego przez opornik. Przy przepływie prądu zamienia energię elektryczną w ciepło. Występuje na nim spadek napięcia. W obwodzie służy do ograniczenia prądu w nim płynącego. Idealny rezystor posiada tylko jedną wielkość, która go charakteryzuje – rezystancję. W praktyce występuje jeszcze pojemność wewnętrzna oraz wewnętrzna indukcyjność

3 Rodzaje rezystorów Drutowe (prąd płynie przez drut oporowy lub taśmę nawiniętą na korpus izolacyjny) Warstwowe (prąd płynie przez cienką, wykonaną z węgla lub metalu warstwę przewodzącą) Objętościowe (prąd płynie przez cały przekrój poprzeczny)

4 Przykłady rezystorów

5 Potencjometr Potencjometr to opornik z możliwością zmiany rezystancji przez użytkownika. Zmiany tej dokonuje się poprzez zmianę położenia styku (ślizgacza) na ścieżce oporowej. Ślizgacz sprzężony jest z pokrętłem lub suwakiem. Ścieżkę oporową wykonuje się z węgla, plastiku lub zwojów drutu oporowego. Dwa wyprowadzenia są zakończeniami ścieżki oporowej, trzeci jest połączony ze ślizgaczem. Potencjometr działa na zasadzie klasycznego dzielnika napięcia. Typowym zastosowaniem potencjometrów jest regulacja prądu lub napięcia w urządzeniach elektrycznych np. głośności w sprzęcie audio, ale także w przemyśle i komunikacji (regulacja prędkości obrotowej silników).

6 Oznaczenia Rezystor (Europa) Rezystor (USA) Potencjometr

7 Podstawowe parametry rezystancja nominalna – rezystancja podawana przez producenta na obudowie opornika; rezystancja rzeczywista różni się od rezystancji nominalnej, jednak powinna mieścić się w podanej klasie tolerancji. tolerancja – inaczej klasa dokładności; podawana w procentach możliwa odchyłka rzeczywistej wartości opornika od jego wartości nominalnej moc znamionowa – moc jaką opornik może przez dłuższy czas wydzielać w postaci ciepła bez wpływu na jego parametry; przekroczenie tej wartości może prowadzić do zmian innych parametrów rezystora (np. rezystancji) lub jego uszkodzenia, napięcie graniczne – maksymalne napięcie jakie można przyłożyć do opornika bez obawy o jego zniszczenie, temperaturowy współczynnik rezystancji – współczynnik określający zmiany rezystancji pod wpływem zmian temperatury opornika.

8 Oznaczenia rezystorów
Kod paskowy

9 Kod paskowy – przykład Oznaczenie opornika, tutaj:

10 Oznaczenia rezystorów:
Kod cyfrowo literowy W oznaczeniu cyfrowo-literowym IEC w miejscu przecinka dziesiętnego znajduje się litera oznaczająca mnożnik: R = 1, K=1000, M= W standardzie MIL trzecia cyfra oznacza mnożnik (liczba zer).

11 Kod cyfrowo literowy

12 Metody połączeń rezystorów
Połączenie szeregowe

13 Połączenie równoległe

14 Przykładowe zadanie – liczenie Rz
Zaczynamy od rezystorów 1,2,3. Są połączone równolegle. Przy takim połączeniu oporem zastępczym jest oczywiście odwrotność otrzymanego wyniku. Wszystkie rezystory mają taką samą wartość 20Ω. Oblicz Rezystancję zastępczą. Analogicznie liczymy rezystory 4,5 Teraz teoretycznie mamy 3 rezystory połączone szeregowo.

15 Połączenie w gwiazdę Gwiazda jest rodzajem połączenia w układach trójfazowych, oznaczanym symbolem Y. W połączeniu typu gwiazda napięcie na elementach typu rezystancyjnego lub impedancyjnego jest wypadkową wartością wynikającą z symetryczności (lub niesymetryczności), natomiast prądy płynące przez te elementy są równe prądom fazowym.

16 Połączenie w trójkąt Trójkąt jest rodzajem połączenia w układach trójfazowych, oznaczanym symbolem Δ. W połączeniu typu trójkąt napięcie na elementach rezystancyjnych lub impedancyjnych równe jest napięciu międzyfazowemu, natomiast prądy płynące przez te elementy są wypadkową odpowiednich prądów fazowych.

17 Symbole

18 Zamiana gwiazdy w trójkąt
Czasami zachodzi potrzeba zastąpienia układu połączonego w gwiazdę równoważnym układem połączonym w trójkąt. Równoważność oznacza tutaj warunek niezmienności prądów i napięć w tej części obwodu, która nie podlega przekształceniu. Wzory pozwalające przekształcić gwiazdę w trójkąt jej równoważny:

19 Zamiana trójkąta w gwiazdę
Trójkąt jest rodzajem połączenia w układach trójfazowych, oznaczanym symbolem Δ. W połączeniu typu trójkąt napięcie na elementach E (E może w tym przypadku oznaczać rezystancję, impedancję, itp.) równe jest napięciu międzyfazowemu, natomiast prądy płynące przez te elementy są wypadkową odpowiednich prądów fazowych. Wzory pozwalające przekształcić trójkąt w gwiazdę mu równoważną:

20 Dziękuję za uwagę, polecam i pozdrawiam
Mateusz Laskowski Klasa IV aE

21 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Opornik
uto/rys.rezdr5w.jpg ączenie) zenie)


Pobierz ppt "Wykonał: Laskowski Mateusz, klasa IVaE 2010 rok"

Podobne prezentacje


Reklamy Google