Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lew, Czarownica i Stara Szafa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lew, Czarownica i Stara Szafa"— Zapis prezentacji:

1 Lew, Czarownica i Stara Szafa
,,Opowieści z Narnii” Lew, Czarownica i Stara Szafa

2 PLAN WYDARZEŃ 1.Tajemnica wielkiego domu. 2.Spotkanie Łucji z faunem.
3.Spotkanie Edmunda z królową Narni. 4.Magia ptasiego mleczka. 5.Rozmowa dzieci z Profesorem. 6.Cała czwórka w puszczy. 7.Obiad u państwa Bobrów. 8.Zdrada Edmunda. 9.Wyprawa dzieci z bobrami na spotkanie z Aslanem. 10.Prezenty od Świętego Mikołaja. 11.Czarownica traci swą moc. 12.Spotkanie rodzeństwa z Aslanem. 13.Uwolnienie Edmunda. 14.Odejście i śmierć Aslana. 15.Śmierć cofa swe wyroki. 16.Lew ożywia kamienne posągi. 17.Ostatnia bitwa - zwycięstwo. 18.Powrót do rzeczywistości.

3 CZAS I MIEJSCE AKCJI Akcja opowieści rozgrywa się w czasach drugiej wojny światowej. Z bombardowanego Londynu,stolicy Anglii przybywa czworo dzieci w bezpieczniejsze miejsce, na wieś, w głąb kraju, do starego, wielkiego, trochę opustoszałego domu, leżącego 10 mil od najbliższej stacji kolejowej i 2 mile od najbliższej poczty. Dom jest zabytkowy, znany z przewodników turystycznych i książek historycznych, osadzony wśród gór i lasów. Ze świata realnego wkraczamy jeszcze w inny świat, pełen tajemnic i zagadek. To świat Narni,krainy wiecznej zimy, gdzie nigdy nie ma Bożego Narodzenia. Rozciągała się ona od Latarni po wielki zamek Ker-Paravel nad wschodnim morzem. Władała nią zła czarownica. Dzieci dostawały się do Narni przez drzwi starej szafy w garderobie.

4 Bohaterowie Aslan [lew], Piotr, Zuzanna, Edmund, Łucja, Profesor,
Państwo Bobrowie, Pan Bóbr, Olbrzym Grzotołup, Czarownica.

5 ASLAN Aslan potężny lew, jednocześnie dobry i groźny. Posiada złotą, błyszczącą grzywę i wielkie, poważne, królewskie oraz przenikliwe oczy. Jego głos jest głęboki, trochę dziki, "przywodzący na myśl ciężkie złoto". Aslan to stworzyciel Narnii, a zarazem jej władca i opiekun. Jest nieśmiertelną istotą. Jego siedziba mieści się na potężnej górze, położonej za oceanem, z której widać całą Narnię. W Opowieściach z Narni ukazany jest jako odkupiciel, przedstawiający Chrystusa, który oddaje swoje życie, aby uchronić innych przed karą za grzech (w tym przypadku zdrady Edmunda). Aslan prowadzi wszystkich dobrych bohaterów Opowieści z Narnii "dalej wzwyż i dalej w głąb", aż do serca nowego, wspaniałego kraju, który okazuje się być prawdziwą Narnią.

6 PIOTR Piotr -najstarszy z rodzeństwa był mądry,zrównoważony,troskliwy,dzielny i odważny, wielkoduszny i szlachetny część winy Edmunda wziął na siebie. Podczas spotkania ze Świętym Mikołajem otrzymał tarczę i miecz, którym dzielnie walczył i pokonał wilka, ratując życie swej siostry  Zuzanny.

7 ZUZANNA Zuzanna - czuła się odpowiedzialna za młodsze rodzeństwo, rezolutna, myśli i działa w sposób praktyczny, mocno przeżyła śmierć Aslana, dzielnie wraz z siostrą towarzyszyła Aslanowi w odczarowywaniu posągów na zamku Czarownicy.  „Zuzanna wyrosła na smukłą, pełną wdzięku dziewczynę o czarnych, opadających prawie do stóp włosach; wkrótce królowie z zamorskich krajów zaczęli przysyłać swych posłów, prosząc o jej rękę. Nazywano ją królową Zuzanną Łagodną”.  Zuzanna Pevensie – jedna z głównych postaci w książce C.S.Lewisa Opowieści z Narnii. Jej rodzeństwo to Piotr Pevensie, Edmund Pevensie i Łucja Pevensie. Jest druga w kolejności wiekowej, po Piotrze. Zuzanna jest smukłą, ładną i pełną wdzięku dziewczyną o długich czarnych włosach i błękitnych oczach.

8 EDMUND Edmund - od początku nie wzbudza naszej sympatii, dokucza Łucji, ośmieszają przed rodzeństwem, zaprzecza istnieniu Narni, w swojej obłudzie, niegodziwości i kłamstwie pogrąża się coraz bardziej, nie czyni nic, aby uwolnić się od złej królowej i ratować rodzeństwo. Jest obłudny, naiwny, złośliwy i nielojalny wobec rodzeństwa. W końcu zmarznięty, wygłodzony, upokorzony przez Czarownicę, potrafi stanąć w obronie niewinnych zwierzątek, które Czarownica przy pomocy różdżki zamienia w kamienne posągi. Teraz wie, że dokonał niewłaściwego wyboru, stanął po stronie zła, nie wie jednak, jak uwolnić się od złej wiedźmy, czuje się opuszczony i upokorzony. Brakuje mu rodzeństwa, mimo obaw, wstydu spojrzenia im w oczy i przyznania się do błędu, oddałby wszystko, aby ich spotkać. Jego droga przez zło ku dobru jest długa i dramatyczna, musi ponieść konsekwencje swojego postępku, pozna zło i zrozumie, jak bardzo się zawiódł, ufając mu, ulegając własnym słabościom, szczególnie chciwości. To szlachetność rodzeństwa wyzwala go spod władzy złej królowej i udręczenia.

9 ŁUCJA Łucja - najmłodsza z rodzeństwa, bardzo wrażliwa, życzliwa, odważna, o dużej wyobraźni twórczej, kocha bardzo swojego brata, nie czuje do niego urazy, wybaczyła mu wszystko, pragnie go uratować za wszelką cenę. Zawsze była posłuszna Aslanowi, doceniała to, co uczynił dla jej brata. Wielka była jej radość, gdy odnalazła swego przyjaciela, pana Tumnusa. W Narni „Łucja pozostała wciąż tak samo żywa i złotowłosa, a wszyscy książęta z państw ościennych pragnęli, aby została ich królową. Jej własny lud nazywał ją królową Łucją Mężną”.

10 PROFESOR Profesor - bardzo stary, ma krzaczastą, białą brodę, siwą czuprynę, wyglądał trochę śmiesznie i dziwacznie przy pierwszym spotkaniu, dzieci bardzo go polubiły, dawał im dużo swobody, potrafił je zrozumieć i umiejętnie wprowadzać w świat fantazji, rozwijać ich wyobraźnię.

11 PAŃSTWO BOBROWIE Państwo Bobrowie - mieszkali w domku na tamie, domek był bardzo przytulny, wypełniony różnymi narzędziami murarskimi i przyrządami do łowienia ryb. Byli zgodnym, kochającym się małżeństwem. Dzieci w ich domu czuły się szczęśliwie i bezpiecznie, szybko zaufały im i zaprzyjaźniły się z nimi.

12 PAN BÓBR Pan Bóbr znał tajemnice Narni, pragnął jej wolności, dzielnie prowadził dzieci na miejsce spotkania z Aslanem, gdzie wśród zielonej, ogromnej przestrzeni wznosił się Kamienny Stół. Pani Bobrowa bardzo rozsądna kobieta, wspierała męża dobrymi radami, była troskliwa i zapobiegliwa.

13 OLBRZYM GRZMOTOŁUP Olbrzym Grzmotołup - należał do jednej z najbardziej szanowanych rodzin olbrzymów w Narni. Był bardzo miły, grzeczny i chętnie służył pomocą.

14 CZAROWNICA Biała Czarownica, Królowa Narni - była bardzo wysoką kobietą, o białej jak śnieg twarzy, bardzo czerwonych ustach, była to twarz piękna a zarazem dumna, surowa i zimna. W połowie pochodzi od dżinów, a w połowie od olbrzymów, jeździ po kraju w saniach zaprzężonych w reny, ze swoją czarodziejską różdżką i w koronie na głowie. Jest zła, okrutna, bezwzględna, żądna władzy, fałszywa, udaje dobrą, wykorzystuje słabości innych do osiągnięcia własnych celów, podstępem podporządkowuje sobie Edmunda. Najpierw jest dla niego dobra, troskliwa, wspaniałomyślna, obiecuje mu, że zostanie królem Narni, prawi mu komplementy, że jest najmądrzejszym i najprzystojniejszym chłopcem. Gdy Edmund uzależnia się od jej czarodziejskiego ptasiego mleczka, zmusza go do przyprowadzenia rodzeństwa, wykorzystuje go do swych niecnych planów; nie liczy się z nim zupełnie, chce pokonać Aslana. Wie, że obecność Aslana zagraża jej władzy, w walce posługuje się czarami, zamieniając swych przeciwników w kamienne posągi.

15 POMOCNICY LWA Zwierzęta leśne duże i małe, centaury, jednorożce, olbrzymy, krasnale, driady sprzyjające Aslanowi.

16 POMOCNICY BIAŁEJ CZAROWNICY
Wiedźmy, karły, małpoludy, ogry, wilki, wilkołaki, duchy złych drzew i trujących roślin, widma, strachy, ifryty, wampiry, harpie i wszyscy, którzy stali po stronie Czarownicy.


Pobierz ppt "Lew, Czarownica i Stara Szafa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google