Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna"— Zapis prezentacji:

1 Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna

2 Wytyczanie prostej stycznej do okręgu
Wytyczamy prostą styczną do okręgu, która będzie służyła jako linia pomiarowa . Aby wytyczyć punkt na okręgu wyznaczamy na linii pomiarowej rzędną i odciętą określającą dany punkt .Odciętymi x są zwykle okrągłe wartości stanowiące wielokrotność 5m, 10m,… Do wyznaczenia rzędnej Y korzystamy ze wzorów : Korzystając z tej metody otrzymujemy punkty w różnych odległościach na łuku

3 Stosowanie wygodniejszych metod.
W praktyce wygodniejszym sposobem tyczenia punktów pośrednich metodą ortogonalną jest ich rozłożenie na łuku w równych odstępach ∆L. W tym celu należy obliczyć jednostkowy kąt środkowy ∆α, odpowiadający przyjętemu odcinkowi łuku ∆L. W tym celu korzystamy z wzorów :

4 Przykład: Jeśli punkty pośrednie łuku o promieniu R=200m i kącie zawrotu α=30,0000 ^g mają znajdować się we wzajemnej odległości wynoszącej ∆L=10m, wtedy wyrażony w gradach kąt środkowy ∆α, odpowiadający temu odcinkowi łuku wyniesie: Długość całego łuku PKS obliczona według wzoru będzie równa: Tyczenie punktów pośrednich wykonywane jest z obu stycznych głównych na symetrycznych połówkach łuku. Po obu stronach punktu środkowego S znajdują się po 4 równo oddalone punkty ∆L.

5 Tyczenie punktów pośrednich wykonywane jest z obu stycznych głównych na symetrycznych połówkach łuku . Po obu stronach punktu środkowego S znajdują się po 4 równo oddalone punkty.

6 Dziękuję za obejrzenie
Zostały wykorzystane materiały z książki A. Jagielskiego pt.” Podstawy geodezji inżynieryjnej (standardy, pomiary realizacyjne, trasy, objętości)” Kraków 2012 Wydanie I Wydawnictwo: GEODPIS


Pobierz ppt "Tyczenie punktów pośrednich na łuku kołowym – metoda ortogonalna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google