Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZAS OCZEKIWANIA, KONIEC I POCZĄTEK WSZYSTKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZAS OCZEKIWANIA, KONIEC I POCZĄTEK WSZYSTKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 CZAS OCZEKIWANIA, KONIEC I POCZĄTEK WSZYSTKIEGO
ADWENT CZAS OCZEKIWANIA, KONIEC I POCZĄTEK WSZYSTKIEGO

2 z łaciny adventus = przyjście
CO TO ZNACZY? z łaciny adventus = przyjście

3 ALE O CO Z TYM CHODZI? Czym jest Adwent? Jak dzielimy Adwent?
O co chodzi z tym końcem i początkiem? Liturgia Adwentowa Symbole Adwentu

4 To okres oczekiwania na przyjście Chrystusa.
CZYM JEST ADWENT? To okres oczekiwania na przyjście Chrystusa. Jest początkiem Roku Kościelnego. Na adwent składają się 4 niedziele adwentowe; ich liczba nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej tułaczki Izraelitów po wyjściu z niewoli egipskiej.

5 CZAS PRZYGOTOWANIA DO BOŻEGO NARODZENIA
JAK DZIELIMY ADWENT? To oczekiwanie dzielimy na dwie części: CZAS OCZEKIWANIA NA PARUZJĘ (PRZYJŚCIE JEZUSA NA KOŃCU CZASÓW) Od I niedzieli Adwentu do 16.12 CZAS PRZYGOTOWANIA DO BOŻEGO NARODZENIA Od do 24.12

6 O CO CHODZI Z TYM KOŃCEM I POCZĄTKIEM?
Adwent to oczekiwanie na CZASY OSTATECZNE – PARUZJĘ, a więc koniec wszystkiego. WCIELENIE SYNA BOŻEGO, a więc na Boże Narodzenie, początek obecności Syna Bożego wśród ludzi.

7 LITURGIA ADWENTOWA W liturgii adwentowej zmieniają się:
Kolor szat na fioletowy, który wyraża nawrócenie i pokutę Pojawia się poranna Msza ku czci Matki Bożej – Roraty W czasie Liturgii Słowa czytania są z proroka Izajasza oraz o Janie Chrzcicielu

8 SYMBOLE ADWENTOWE Roraty Roratka Wieniec adwentowy Lampion adwentowy
Kalendarz adwentowy

9 SYMBOLE ADWENTOWE Roraty - Msza św. ku czci Matki Bożej odprawiana we wszystkie dni Adwentu najczęściej wcześnie rano. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa (w języku łacińskim) pieśni śpiewanej na wejście w czasie tej Mszy św.: "Rorate caeli desuper" (Spuśćcie rosę niebiosa z góry). W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę, symbolizującą Maryję. Na początku Mszy w kościele panuje mrok - zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony - a światło zapala się dopiero po akcie pokutnym, na śpiew "Chwała na wysokości Bogu...". Roratka - Dodatkowa świeca zapalana podczas rorat ozdobiona białą lub niebieską wstążką, symbolizująca Maryję. Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego (XIII w.). Wówczas na początku Adwentu przed ołtarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów - król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec, chłop - i trzymając w dłoniach zapalone świece każdy oznajmiał zebranym: „Jestem gotów na sąd Boży”.

10 SYMBOLE ADWENTOWE Wieniec adwentowy - wieniec upleciony z gałązek drzew iglastych ozdobiony czterema czerwonymi świecami, symbolizującymi cztery niedziele Adwentu. Zawiesza się go pod sufitem w domach i świątyniach lub ustawia w widocznym miejscu. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd). Lampion adwentowy - Dzisiaj lampiony są zapalone w pierwszej części Mszy Świętej roratniej. Wówczas w kościele gasi się światło, panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. Kalendarz adwentowy - Zazwyczaj ma on kształt drabiny, która liczy tyle schodek, ile dni ma okres Adwentu. Po tej drabinie Dzieciątko Jezus zstępuje w kierunku żłóbka. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie, nie tylko w rodzinach katolickich. Kalendarz adwentowy wskazuje na zbliżające się święta.

11 SYMBOLE ADWENTU

12 ZWYCZAJE ADWENTOWE Z czasem Adwentu wiąże się szereg zwyczajów. W lubelskiem, na Mazowszu i Podlasiu praktykuje się po wsiach grę na ligawkach smętnych melodii przed wschodem słońca. Ten zwyczaj gry na ligawkach związany jest z Roratami. Gra przypomina ludziom koniec świata, obwieszcza rychłe przyjście Syna Bożego i głos trąby św. Michała na Sąd Pański. Zwyczaj gry na ligawkach jest dość rozpowszechniony na terenach nadbużańskim. W niektórych regionach grano na tym instrumencie przez cały Adwent, co też niektórzy nazywali "otrembywaniem Adwentu". Gdy instrument ten stawiano nad rzeką, stawem, lub przy studni, wówczas była najlepsza słyszalność. Ponad dwudziestoletnią tradycję mają Konkursy Gry na Instrumentach Pasterskich (w tym także na ligawkach) organizowane w pierwszą niedzielę Adwentu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W tym roku miała miejsce już XXII edycja tego konkursu.

13 KILKA PYTAŃ ZA PAMIĘCI…
Co oznacza słowo adwent i z jakiego języka pochodzi? Ile trwa okres adwentu? Do czego przygotowuje nas Adwent? Jaki jest adwentowy kolor liturgicznych szat? Jakie dwie postacie biblijne towarzyszą nam w adwentowych czytaniach mszalnych? Jak nazywa się adwentowa poranna msza święta? Jakie znasz symbole adwentowe?


Pobierz ppt "CZAS OCZEKIWANIA, KONIEC I POCZĄTEK WSZYSTKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google