Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Promieniotwórczość w służbie ludzkości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Promieniotwórczość w służbie ludzkości"— Zapis prezentacji:

1 Promieniotwórczość w służbie ludzkości

2 Czym jest promieniowanie ?
Promieniotwórczość „radioaktywność” - to rozpad jąder atomowych niektórych pierwiastków, którym towarzyszy promieniowanie połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.

3 Budowa atomu Atom to cząsteczka podstawowa materii. Składa się on z dodatnio naładowanego jądra atomowego, w skład którego wchodzą protony i neutrony oraz z powłoki elektronowej, na której krążą elektrony.

4 Wytwarzanie promieniowania
Większość atomów jest stabilna i nie zmienia się wcale. Inne natomiast są niestabilne i rozpadają się często. W trakcie rozpadu oddają część swoich cząstek elementarnych i energii na zewnątrz, co tworzy promieniowanie.

5 Henri Becquerel  W 1896 Becquerel przez przypadek odkrył zjawisko radioaktywności, gdy badał fluorescencję rud uranu. Powtarzając eksperymenty, które przeprowadził Wilhelm Röntgen, zawinął fluorescencyjny minerał, będący rudą uranu, w materiał światłoczuły oraz czarny materiał nie przepuszczający światła.  Odkrycie to przyniosło mu Nagrodę Nobla z fizyki w 1903, wspólnie z Piotrem i Marią Curie.

6 Ernest Rutherford W latach prowadził badania nad promieniowaniem wytwar zanym przez niektóre pierwiastki chemiczne. Odkrył, że ta radiacja zawiera dwie składowe obdarzone ładunkiem elektrycznym. Promienie dodatnie nazwał promieniowaniem alfa, ujemne –promieniowaniem beta.

7 Frederick Soddy Prowadził prace badawcze w dziedzinie promieniotwórcz ości. Stwierdził tożsamości cząstek alfa i jąder atomów helu z Ramsayem  w 1903 r. W tym samy roku, we współpracy z Ernestem Rutherfordem stworzył teorię rozpadu radioaktywnego or az przeprowadził analizę promieniowania radu, rado nu i toru.

8 Maria Skłodowski - Curie
Jako pierwszy naukowiec dwa razy zdobyła Nobla. Wraz z mężem Piotrem Curie odkryła pierwiastki rad i polon. W roku małżonkowie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za prace nad radioaktywnością. W 1911 roku Maria Skłodowska – Curie po raz drogi otrzymała Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za wydzielenie czystego radu.

9 Promieniowanie alfa Promieniowanie alfa jest to strumień cząstek alfa, które są jądrami helu. Ma słabą przenikliwość, w czasie promieniowania liczba masowa zwiększa się o 4, a atomowa o 2.

10 Promieniowanie beta Promieniowanie beta jest to rodzaj promieniowania jonizującego, średniej przenikliwości. W czasie promieniowania liczba atomowa zmniejsza się o 1, a masowa nie ulega zmianie.

11 Promieniowanie gamma Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej przenikliwości. W czasie promieniowania liczba masowa i atomowa nie ulega zmianie.


Pobierz ppt "Promieniotwórczość w służbie ludzkości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google