Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła nr3 w Katerini Militou 1, Katerini History tells us our story Międzynarodowy Projekt Comenius ARCHEOLOGICZNA STRONA MINTURNO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła nr3 w Katerini Militou 1, Katerini History tells us our story Międzynarodowy Projekt Comenius ARCHEOLOGICZNA STRONA MINTURNO."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła nr3 w Katerini Militou 1, Katerini History tells us our story Międzynarodowy Projekt Comenius ARCHEOLOGICZNA STRONA MINTURNO

2 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 2 2 Archeologiczna strona Minturno Wolę mitologię niż historię ponieważ historia zaczyna się od rzeczywistości i kończy na kłamstwach podczas gdy mitologia zaczyna się od kłamstw a kończy prawdą Bernardo Bertolucci

3 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project Minturno Po prawej (i lewej) stronie rzeki Liris, oddzielającej Latium od Campani, 2 km od morza, znajduje się Minturno, które było początkowo miastem (7 w. przed Chr.) którego żadne archeologiczne ślady nie zostały odnalezione ale było to prawdopodobnie w miejscu lub obok rzymskiego obozu. 2011-2013 3 3 Archeologiczna strona Minturno

4 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 4 4 Archeologiczna strona Minturno Źródła rzymskie po raz pierwszy wspominają o tym w 340 r. przed Chrystusem. W 313 miejsce to zostało zdobyte przez Rzymian, którzy dokonali tego siejąc wielki pogrom i rzeź. Dwa lata później Via Appia została usytuowana na obecnej stronie rzeki a w 295 rzymska kolonia osiedliła się na prawym brzegu w rozkroku do Appi formując prostokątny obóz rzymski (3 ha) z wieloboczną wapienną ścianą z której pozostał fundament. The castrum itself is essentially unexplored, but the area seems too small to accommodate an intramural forum; possibly its earliest forum (63 x 50 m) lay slightly W of the castrum and opened S onto the Appia. Sam obóz rzymski jest zasadniczo niezbadany ale teren wydaje się za mały żeby mogło mieć tam miejsce stacjonarne forum; prawdopodobnie najwcześniejsze forum (63 x 50 m) położone nieco na zachód od obozu Rzymskiego i od południa wychodzące się na Appie.

5 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 5 5 Archeologiczna strona Minturno Przed 207 r. przed Chrystusem, prawdopodobnie w związku z wojnami Hannibala, miasto było stopniowo powiększane na zachód i południe przez nowy mur z kamienia ciosanego z kwadratowymi i pięciokątnymi wieżami 14,7 m od siebie i bramą wychodzącą na zachód. W międzyczasie prawdopodobnie miał miejsce pożar jednak w 191 r. forum zostało odbudowane z podwójną kolumnadą na wschód północ i zachód. W zachodniej wolnostojącej świątyni prawdopodobnie był Kapitol, obecnie wychodzący na południe Appi. Forum jak i jego sąsiadujący obszar zostały ponownie zniszczone przez ogień. Miało to miejsce między 65 a 45 r. przed Chrystusem.

6 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 6 6 Archeologiczna strona Minturno Kapitol, teraz w wapniu,

7 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 7 7 Archeologiczna strona Minturno Pierwsza kolumnada została zbudowana przypuszczalnie przez weteranów Juliusza Cezara. Miało to miejsce prawdopodobnie za czasów pierwszego Triumwiratu i trwała kilka lat.

8 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 8 8 Archeologiczna strona Minturno Augustus lub Tiberius oddali najbardziej rzucające się w oczy, obecny pomnik-zabytek Minturno, akwedukt który prowadził od środka do zachodniej bramy doprowadzając wodę z Monti Aurenci (11 km)

9 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 9 9 Archeologiczna strona Minturno i teatr dla ok. 4600 osób.

10 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 10 Archeologiczna strona Minturno Teatr był usytuowany na terenie otwartym, zaraz na północ od forum. Jego zewnętrzna ściana służyła jako scena i widownia. Rozciągała się ona wzdłuż muru Hannibala, jej ślady znaleziono pod łukiem teatru.

11 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 11 Archeologiczna strona Minturno W tym samym czasie Twierdza A, prawdopodobnie poświęcona Augustusowi, ozdobiona została Statuą Tiberiusa lub Augustusa. Znajdowała się ona w zachodniej części forum tak że wychodziła od strony południowej na Appie. Umocnienie mównicy zawierało unikalną biblioteczkę 29 dedykacyjnych opisów, datowanych między 90 a 64 r. przed Chrystusem, na których znajdował się wykaz wolnych i niewolniczych magistri i magistrae kilku lokalnych kultów. W pewnym momencie republikańskie forum okazało się niewystarczająco duże i zostało powiększone o cesarskie forum, które mieściło się naprzeciwko tego republikańskiego, w poprzek Via Appia. Ten obszar jest nieodkryty z wyjątkiem zachodniej kolumnady i tzw Ulicy L prowadzącej do skarbcowych fundamentów w obozie rzymskim, które stanowiły przechowalnię dla garncarzy 200 lat przed Chrystusem. Były tam także obszerne wanny i sklepy w pobliżu północnozachodniego rogu wychodzącego na Via Appia. Te znaleziska są wynikiem powojennych wykopalisk. Podczas panowania Hadriana, przeróbki zostały odnowione i ozdobiono scenę teatru przez zainstalowanie studni na południowym końcu zachodniej i wschodniej kolumnady republikańskiego forum. W ten sposób forum zostało całkowicie zamknięte dla ruchu przez ściany i bramę.

12 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 12 Archeologiczna strona Minturno W 1966-67 i 1971 podwodne wykopaliska i lądowe badania skutkowały odkryciem drewnianych palowań i betonowych gruzów, które stanowiły szczątki mostu Cycero i Tirenusa (lub Teretinusa). Most ten umożliwiał przeprawę przez Liris bezpośrednio z obozu rzymskiego do Appi. Inna droga (do Arpinum ?) w stronę północy, prowadziła od obozu przez długą wybrukowaną ścieżkę po prawym brzegu rzeki w kierunku mostu i cmentarza.

13 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 13 Archeologiczna strona Minturno Różnorodne bloki oraz amfory zostały znalezione w górze rzeki. Natomiast w dole rzeki obszar o długości 250 m, charakteryzował się półką skalną na której znajdowały się marmurowe rzeźby, terakota zawierająca wotum, powszechna ceramika i naczynia oraz klucze i rygiel służący do zamykania sklepu ślusarza który znajdował się w pobliżu. Była tam także zdumiewająca ilość smyczy, haków, ciężarków związanych z rybołówstwem i 2229 monet (datujących się na rok 27 przed Chrystusem i 192 po Chrystusie). Wszystko to dowodzi o życiu jakie prowadzono na nadbrzeżu przez kilka wieków.

14 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 14 Archeologiczna strona Minturno Marius wydostał się z Minturno. Cycero często przejeżdżał przez to miejsce. Jest o tym mowa w starożytnych źródłach. Od 8 wieku Minturno służyło jako łup, zdobycz dla Traetto a później Cassino. Główny nieodkryty (lub nieopublikowany) zabytek zawiera cesarskie forum, ściany i bramy amfiteatru, Twierdzę B, dwustumetrowy pomost i pochylnię do Liris, teatr, akwedukt i lewobrzeżną część miasta.

15 "History tells us our story" A Multilateral Comenius Project 2011-2013 15 Archeologiczna strona Minturno


Pobierz ppt "Szkoła nr3 w Katerini Militou 1, Katerini History tells us our story Międzynarodowy Projekt Comenius ARCHEOLOGICZNA STRONA MINTURNO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google