Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSKA Polska położona jest na półkuli północnej w Europie Środkowej między Morzem Bałtyckim  na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSKA Polska położona jest na półkuli północnej w Europie Środkowej między Morzem Bałtyckim  na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry."— Zapis prezentacji:

1 POLSKA Polska położona jest na półkuli północnej w Europie Środkowej między Morzem Bałtyckim  na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Polska graniczy od zachodu z Niemcami, południa z Czechami i Słowacją, wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z Rosją poprzez jednostkę administracyjną o nazwie obwód kaliningradzki. a) położenie kraju ( mapa z opisem położenia geograficznego) 0-2p

2 Warszawa największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 1596 r. jest stolicą Polski, a także ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Turyści chętnie odwiedzają m.in. Stare Miasto i Nowe Miasto, Trakt Królewski, biegnący od Zamku Królewskiego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Ujazdowskie w kierunku Wilanowa, zabytkowy cmentarz - Powązki. Herbem miasta stołecznego Warszawy jest wizerunek Syreny obowiązujący od 1938 r. według projektu Szczęsnego Kwarty WARSZAWA

3 Plan wycieczki po stolicy
Dzień I „Stare Miasto” Zamek Królewski Kolumna Zygmunta Most gotycki Pomnik Syrenki „Łazienki Królewskie” Pałac na wyspie Stara pomarańczarnia Pomnik Fryderyka Chopina Belweder Świątynia Egipska Amfiteatr Dzień II „Warszawskie cmentarze” Cmentarz Powązkowski, Cmentarz Wojskowy „Praga”  Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser„ Cerkiew Metropolitalna św. Marii Magdaleny Pomnik Praskiej Kapeli Podwórzowej Katedra św. Michała i św. Floriana „Wilanów” Pałac w Wilanowie b) trasa wycieczki po stolicy kraju (harmonogram zwiedzania - co najmniej 5 miejsc) (0-1p)

4 STARE MIASTO Zamek Królewski: Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV w., kiedy to powstała Wieża. Rozbudowywany w XVI i XVII w., za czasów Zygmunta III Wazy uzyskał kształt zamkniętego pięcioboku. Był rezydencją królewską, miejscem obrad sejmu, centrum administracyjnym i kulturalnym kraju. Zniszczony w połowie XVII w. podczas wojen ze Szwecją, powoli odzyskiwał świetność za panowania Wettinów. We wrześniu 1944 r. Zamek został wysadzony przez wojska niemieckie. Decyzję o odbudowie podjęto dopiero w 1971 r. Fundusze na odbudowę do 1980 r. zawdzięczano wyłącznie ofiarności społecznej. W 1984 r. udostępniono zwiedzającym zrekonstruowane wnętrza. Od 1995 r. trwały prace nad konserwacją Arkad Kubickiego i rekonstrukcją ogrodów zamkowych. Zakończenie tych prac oraz remontu pałacu Pod Blachą sfinalizuje dzieło odbudowy kompleksu architektonicznego, jakim jest Zamek. W kwietniu 2009 r., nastąpiło uroczyste otwarcie Arkad Kubickiego, które stały się nową, kulturalną przestrzenią na mapie Warszawy. c) Opis poszczególnych miejsc zwiedzania (0-5p) +zdjęcia (0-2p) Zamek Królewski Kolumna Zygmunta Kolumna Zygmunta: Kolumna Zygmunta pochodzi z 1644 i jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Została wystawiona z fundacji jego syna Władysława IV Wazy, który chciał w ten sposób uczcić pamięć swojego ojca. Monumentalny pomnik króla stał poza murami miasta aż do Koncepcję kolumny opracowali Augustyn Locci i Constantino Tencalla. Kolumna Zygmunta została powalona w nocy z 1 na 2 września 1944, trafiona pociskiem z niemieckiego działa czołgowego. W 1949 odbudowana (zatuszowano ok. 200 uszkodzeń figury, dorobiono lewą dłoń, szablę i krzyż); z powodu budowy trasy W-Z figurę przesunięto o 6 m w kierunku płn.-wsch. i lekko obrócono. Nowy trzon kolumny został wykonany z granitu strzegomskiego. Uroczysty powrót kolumny nastąpił 22 lipca 1949. Starsze trzony kolumny są eksponowane w jej pobliżu, opodal Zamku Królewskiego.

5 STARE MIASTO Most Gotycki :
Most Gotycki znajduje się w południowo-zachodniej części Placu Zamkowego, u wylotu ulicy Senatorskiej. Został on odkryty w 1977 roku podczas prac archeologicznych, które były prowadzone przy okazji odbudowy Zamku Królewskiego. Do użytku oddany został w 1983 roku. Przed mostem znajdowała się Brama Krakowska, która została rozebrana w 1818 roku. Zarys bramy jest uwidoczniony na bruku czerwoną cegłą. Pomnik Syrenki: Pomnik przedstawia postać pół ryby, pół kobiety (początkowo była raczej dość odstraszającym monstrum o smoczych cechach, mającym dodatkowo ptasie łapy i skrzydła, ale z biegiem lat stawała się coraz piękniejszą kobietą i ten wizerunek oficjalnie od 1938 r. jest na herbie Warszawy), dłuta K. Hegla, został ustawiony przy wodotrysku na Rynku Starego Miasta w 1855r. W 1929r. zlikwidowano wodotrysk i przeniesiono Syrenkę. Początkowo na teren klubu sportowego na Solcu, a potem do Parku Kultury na Powiślu. W 1972 r. wróciła na Stare Miasto - najpierw na ocalały fragment Wieży Marszałkowskiej na murach obronnych, następnie na dziedziniec Zamku Królewskiego, aż ponownie na Rynek Starego Miasta. Obecnie postument delikatnie oblewa woda, promieniście rozlewająca się z nowoczesnego wodotrysku.

6 ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego, Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha. Pałac na Wyspie: Pałac na Wyspie, zwany też pałacem Łazienkowskim, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku – królewska. Należy do najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków klasycystycznych (architekci Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer). Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych. W sąsiedztwie pałacu znajduje się letni Teatr na Wyspie z 1790 roku, naśladujący starożytne ruiny (Jan Chrystian Kamsetzer). Stara Pomarańczarnia: Stara Pomarańczarnia z teatrem została zbudowana w Łazienkach Królewskich pod koniec XVIII wieku. Była wykorzystywana do przechowywania drzew pomarańczowych, które latem zdobiły pałace Parku Łazienkowskiego. Cały budynek wzniesiono na planie prostokątnej podkowy. Jego główną część stanowi Oranżeria. W niej przechowywano zimą drzewa pomarańczowe. We wschodnim skrzydle znajduje się Teatr Stanisławowski, w zachodnim Galeria Rzeźby, która mieści się w Ogrodzie Zimowym. Można tam obejrzeć stałą ekspozycję rzeźb gipsowych i marmurowych (m.in. z kolekcji Stanisława Augusta), które ocalały podczas II wojny światowej. Niegdyś w tym miejscu znajdowały się pomieszczenia dla służby.

7 ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE Pomnik Fryderyka Chopina: Pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie, przedstawia odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków związanych z Warszawą. Pomnik wykonany został przez Wacława Szymanowskiego. Został uroczyście odsłonięty 27 listopada 1926 roku. 31 maja 1940 roku pomnik Chopina został zniszczony przez Niemców. Kompletną kopię całego pomnika udało się znaleźć dopiero podczas odgruzowywania zniszczonego domu Szymanowskiego na Mokotowie. Na podstawie tej kopii podjęto próbę wykonania wiernej repliki zniszczonego oryginału. Pomnik został zrekonstruowany i odsłonięty ponownie w 1958 r Belweder: W miejscu obecnego Belwederu około 1660 r. Krzysztof Zygmunt Pac wzniósł dla swej małżonki nieduży pałac, który ze względu na piękny widok nazwano Belwederem. W l barokowy budynek został przekształcony w duchu klasycyzmu przez Kubickiego na rezydencję wielkiego księcia Konstantego. Do korpusu głównego dodano monumentalne portyki, zaś parterowe skrzydła załamano pod kątem prostym. We wnętrzu zachowały się elementy jego oryginalnego wystroju (zwłaszcza Sala Niebieska, zwana dziś Pompejańską, i Pokój Bawialny). Ocalało również wiele mebli i innych zabytkowych przedmiotów. Obecnie Belweder jest siedzibą Prezydenta RP. c) Opis poszczególnych miejsc zwiedzania (0-5p) +zdjęcia (0-2p) Pomnik Fryderyka Chopina Belweder

8 ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE Świątynia Egipska:
Pawilon osadzony na wale (będącym jedyną pozostałością dawnych okopów Lubomirskiego z 1771 roku, opasujących niegdyś Warszawę). Dach pawilonu pełnił funkcję mostu, stąd zwano go również Mostem Egipskim. Pierwotnie na szczycie mostu ustawiony był wysoki drewniany obelisk pokryty czerwonymi hieroglifami. Zasadnicza część pawilonu – oszklona sala figarni – usytuowana była od strony południowej i już dawno nie istnieje. Budynek powstał zapewne około 1820 roku i był najprawdopodobniej projektowany przez Jakuba Kubickiego. Amfiteatr: Letni teatr usytuowany nad brzegiem stawu południowego powstał w 1790 r. według projektu nadwornego architekta Jana Christiana Kamsetzera. Półkolista widownia zbudowana została wedle wzoru antycznego amfiteatru. Naprzeciw niej znajduje się położona na wyspie scena ze stałą dekoracją w postaci starożytnych ruin. Inspiracją Kamsetzera przy projektowaniu widowni stały się popularne w Europie grafiki ukazujace architekturę odkrytego w 1709 r. Herkulanum. Motyw ruin, które zdobią scenę, zaczerpnął zaś z Forum Romanum, które zwiedzał podczas podróży po Włoszech. Oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kanału wodnego oddzielającego scenę od widowni.

9 WARSZAWSKIE CMENTARZE
Stare Powązki - najpiękniejszy i najstarszy cmentarz Warszawy. Cmentarz został założony 4 listopada 1790, na działce podarowanej przez rodzinę Szymanowskich. Ta ponad 200-letnia nekropolia jest miejscem spoczynku wielu znakomitych Polaków, lecz także licznego grona zwykłych obywateli Warszawy. Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45. Cmentarz znajduje się w północno-zachodniej części Powązek.Został założony w 1912, służył do grzebania zmarłych żołnierzy carskiego garnizonu wojskowego. Jeszcze podczas zaborów oraz I wojny światowej miejsce spoczynku znaleźli tu żołnierze rosyjscy, niemieccy, węgierscy, chorwaccy, czescy, słowaccy oraz polscy. W 1921 cmentarz uzyskał rangę Cmentarza Wojskowego. Spoczęli w nim uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, następnie żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. oraz powstańcy warszawscy.

10 PRAGA Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser„
Jest to jeden z najciekawszych zabytków przemysłowych w Warszawie. W 1867 roku w miejscu rogatek ząbkowskich zbudowano Fabrykę Oczyszczania Spirytusu z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu, które podobny zakład miało już na Powiślu. Kompleks liczący 50 tyś m2 znajduje się między ulicami Ząbkowską, Markowską, Białostocką i Nieporęcką. Teren zakładu ma szansę stać się kulturalnym centrum Pragi. Obecnie w części fabrycznych pomieszczeń działa już m.in. Teatr Wytwórnia (teatry z całej Polski, ale też wystawy, wernisaże, projekcje filmowe), Galeria Luksfera (fotografia artystyczna), Galeria Klimy Bocheńskiej (sztuka nowoczesna, w szczególności sztuka video i sztuka nowych mediów), Magazyn Praga (concept store prezentujący prace polskich, młodych designerów, wzbogacony o modernistyczne meble polskie i zagraniczne z lat 50, 60 i 70-tych ). Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej – pomnik zlokalizowany w Warszawie u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego, w dzielnicy Praga Północ na Starej Pradze. Pomnik autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Renesa odsłonięty został 17 września 2006 roku. Uroczystość odsłonięcia pomnika uświetnił sam jego pomysłodawca oraz występ autentycznych kapel podwórkowych: Kapeli Praskiej, Różyc Orchestra i wykonująca folklor wiejski Cepelia Kurpianka - kapela kurpiowska z Kadzidła.

11 PRAGA Katedra św. Michała i św. Floriana
Bazylika katedralna Świętych Floriana Męczennika i Michała Archanioła – kościół na warszawskiej Pradze (dzisiejsza dzielnica Praga Północ) wzniesiony w latach według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, twórcy kilkudziesięciu świątyń w Polsce, który uznał go za swoje największe osiągnięcie, pierwotnie jako kościół parafialny. Ustawiony przy okrągłym wówczas placu, nazwanym później placem Weteranów 1863, przy osi komunikacyjnej Pragi (obecnej Trasie W-Z), miał stanowić przeciwwagę dla prawosławnej cerkwi św. Marii Magdaleny oraz licznych ówczesnych budynków administracji Imperium Rosyjskiego. Jego dwie smukłe, 75-metrowe wieże z miedzianymi dachami pokrytymi zieloną patyną są charakterystycznym elementem Pragi. Kościół wysadzony przez wycofujących się Niemców we wrześniu 1944, odbudowany staraniem mieszkańców Pragi (odbudowa trwała do 1972).Od 1992 kościół jest katedrą diecezji warszawsko-praskiej. W 1997 uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.

12 PRAGA Cerkiew św. Marii Magdaleny powstała w latach z inicjatywy księcia Włodzimierza Czerkawskiego dla ludności rosyjskiej, licznie zamieszkującej ówczesną Pragę. Świątynię zaprojektowano w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego z pięcioma kopułami. We wnętrzu świątyni znajdują się wizerunki ewangelistów, proroków i prawosławnych świętych, a w podziemiach utworzono kaplicę Męki Pańskiej. Bogate wnętrze cerkwi zdobią barwne polichromie i bogato złocony ikonostas.

13 WILANÓW Pałac w Wilanowie – pałac królewski wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery według projektu Augustyna Locciego, skrzydła boczne dobudowano w latach 1723–1729. Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla.

14 Atrakcje turystyczne w kraju
Stary port średniowiecznego Gdańska rozbudowywał się od początków XIV w. na Motławie, pomiędzy dzisiejszym Długim Pobrzeżem (Nabrzeżem) a wyspami: Spichlerze i Ołowianką. Jego najruchliwszą część stanowił odcinek między Zieloną Bramą a basztą Łabędź. Tu wpływały średniowieczne kogi, pierwsze karawele, wielkie żaglowce, tu odbywał się przeładunek i handel. Malbork - zamek krzyżacki - zabytek wpisany na listę UNESCO, jedna z największych średniowiecznych warowni w Europie Północnej, wzniesiona na brzegu rzeki Nogat, obejmuje między innymi Pałac Wielkiego Mistrza oraz rozległe obwarowania z licznymi bastionami i basztami. Inne atrakcje turystyczne w kraju ale poza stolicą: przyrodnicze lub antropogeniczne - co najmniej 5 (0-5p) +zdjęcia z podpisami (0-2p) zabytki architektury i budownictwa : Post Gdański, Zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach , symbol Holocaustu[1]. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady ( )

15 Atrakcje turystyczne w kraju
Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie. Inne atrakcje turystyczne w kraju ale poza stolicą: przyrodnicze lub antropogeniczne - co najmniej 5 (0-5p) +zdjęcia z podpisami (0-2p)

16 Atrakcje turystyczne w kraju
Kopalnia "Guido" założona została w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka i przyjęła nazwę od jego imienia. Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym. W kopalni można obejrzeć m.in. warstwową budowę geologiczną skał z objawami tektoniki. Poziom 170 prezentuje metody wydobycia węgla i pracę górnika z przełomu XIX i XX wieku oraz historię tego przemysłu na obszarze Śląska. Poziom 320 Wyrobiska na tym poziomie są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. To właśnie tu poczuć można klimat prawdziwej kopalni, dotknąć węgla, usłyszeć i zobaczyć potężne górnicze kombajny w ruchu Inne atrakcje turystyczne w kraju ale poza stolicą: przyrodnicze lub antropogeniczne - co najmniej 5 (0-5p) +zdjęcia z podpisami (0-2p)

17 Ciekawostki – stroje ludowe
Kaszubski Podhalański Kurpiowski Krakowski Kujawski Łowicki Rzeszowski Śląski Warmiński Wielkopolski e) ciekawostki dotyczące kraju (stroje ludowe, święta i tradycje, potrawy regionalne ... (0-3p)

18 Ciekawostki – święta i tradycje
Topienie Marzanny - jednym ze staropolskich zwyczajów (opisanych już w XV wieku), jest zwyczaj (obrzęd) Topienia Marzanny. Obecnie ma on miejsce 21 marca czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wcześniej miał on miejsce w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Białą, Czarną albo Smiertną. Dożynki, Święto Plonów – ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej (23 września). Współcześnie obchodzone zwykle w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. e) ciekawostki dotyczące kraju (stroje ludowe, święta i tradycje, potrawy regionalne ... (0-3p) Pisanki - Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Obecnie pisanki wykonuje się przed Wielkanocą. Mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę.

19 Ciekawostki – potrawy regionalne
Kuchnia Śląska. Ważne miejsce zajmują tu ziemniaki w najróżniejszej postaci. Najsłynniejsze są ciemne kluski z ciasta ziemniaczanego z dodatkiem surowych tartych ziemniaków. Popularne są także potrawy z białej i czerwonej kapusty (tę ostatnią przyrządza się m.in. z boczkiem). Spośród słodkich przysmaków na uwagę zasługują śląskie makówki - deser z mielonego maku z dodatkiem miodu i bakalii, układany na cienkich kromkach słodkiego pieczywa i zalewany gorącym mlekiem. Podaje się go na zimno. Kuchnia wielkopolska. Pod wieloma względami przypomina kuchnie śląską. Smakosze bardzo sobie cenią tzw. kartacze - kluski z nadzieniem z mięsa, grzybów lub kapusty z grzybami. Kuchnia beskidzka. Sztandarowym daniem w Beskidach jest golonka duszona z dodatkiem piwa i dużej ilości warzyw. Spośród zup popularnością cieszy się żur przyrządzany na serwatce, a także kwaśnica - rodzaj kapuśniaku ze sporą ilością mięsa wieprzowego (także wędzonego). Kuchnia góralska. Tatry i Podhale trudno sobie wyobrazić bez słynnych owczych serów - bundzu i oscypka, a także bez dań z pieczonej baraniny. Niepowtarzalny smak, którego tajemnica tkwi w specjalnym peklowaniu mięsa, mają góralskie wędliny. Tutaj również popularna jest kwaśnica przyrządzana na świńskim ryju, podawana z miską ziemniaków. Kuchnia galicyjska. Zdradza wyraźne wpływy kuchni austriackiej, zwłaszcza wiedeńskiej. Dobrym przykładem jest pewna zimna przekąska: salceson z mięsa wieprzowego bez tłuszczu, podawany z zimnym sosem z musztardy i gorczycy. Tradycyjnym daniem wielkanocnym jest biały barszcz z dodatkiem białej kiełbasy, gotowany na wywarze z wędzonki, zaprawiany śmietaną. Wśród deserów popularnością cieszy się sernik z żółtkami, pokryty waniliowym kremem lub czekoladą, znany jako sernik wiedeński. Kuchnia mazurska. Przeplatają się tu wpływy niemieckie, rosyjskie i polskie. Prawdziwym rarytasem jest zupa z kilku rodzajów ryb oraz raków, gotowana z leśnymi ziołami, najlepiej w żeliwnym kociołku na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania do zupy wkłada się płonące brzozowe polana, co wydatnie podnosi jej aromat. Kuchnia kresowa wywodzi się przede wszystkim ze Lwowa. Typowym daniem z tego regionu jest kulebiak z ciasta drożdżowego z nadzieniem z kapusty, gotowanego ryżu, jaj i ryby. Danie to podawane jest do barszczu ukraińskiego przyrządzanego z dużą ilością warzyw, doprawianego kwaśną śmietaną. e) ciekawostki dotyczące kraju (stroje ludowe, święta i tradycje, potrawy regionalne ... (0-3p)

20 KONIEC Prezentację przygotowała: Wiktoria Dróżdż kl. IIc Materiały:
internet


Pobierz ppt "POLSKA Polska położona jest na półkuli północnej w Europie Środkowej między Morzem Bałtyckim  na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry."

Podobne prezentacje


Reklamy Google