Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żołnierze Wyklęci, autor Rafał Marciniak,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żołnierze Wyklęci, autor Rafał Marciniak,"— Zapis prezentacji:

1 Żołnierze Wyklęci, autor Rafał Marciniak,
praca napisana pod kierunkiem Mari Kozikowskiej nauczyciela historii.

2 „ … Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich […] My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa. Dlatego też wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków Domagających się wolności i sprawiedliwości.” Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”

3 Żołnierze Wyklęci to uczestnicy walk o niepodległą Polskę w latach Walczyli z kominstyczną władzą po II wojnie światowej o demokratyczny kraj i prawdę. To żołnierze NSZ, NZW i WIN-u.

4 Dlaczego Wyklęci ? Komunistyczne władze Polski Ludowej nazywały ich bandytami, złodziejami i zdrajcami. Zarzucano im współpracę z Niemcami. Chowano w anonimowych grobach.Skazano ich na zapomnienie. Ścigano ich aż do 1989r.

5 Czym było powojenne podziemie niepodległościowe ?
Powojenne podziemie niepodległościowe stanowiło prostą kontynuację działalności niepodległościowej z okresu okupacji niemieckiej, będąca naturalną konsekwencją wyborów dokonywanych na początku wojny przez dziesiątki tysięcy konspirantów.

6 Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” ur.12 marca 1910r.
Major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Skazany w 1950r. na wielokrotną karę śmierci , zamordowany w 1951r. w więzieniu mokotowskim.

7 Romuald Kozioł „Łużyca” ur. 22 luty 1909r.
Dowódca organizacji „Pomorze Wschodnie”. Komendant okręgu NSZ – AK Białystok. Aresztowany w 1946r. i skazany na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia.

8 Oświadczenie Romualda Kozła.

9 Pomnik Romualda Kozła w moim mieście.

10 Hieronim Rogiński „Róg” ur. 30 września 1911r.
Komendant Powiatu Kolno Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Zginął w walce z Urzędem Bezpieczeństwa w 1952r.

11 Kazimierz Chmielowski „Rekin” urodzony w 1925r.
Żołnierz III Brygady Wileńskiej Armii Krajowej. Skazany na karę dożywotniego więzienia, zamienioną na karę śmierci, która została wykonana 1 kwietnia 1950r. w więzieniu w Białymstoku.

12 Jerzy Karwowski „Newada” urodzony w 1925r.
Dowódca oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Skazany na karę śmierci zamienioną na 15 lat pozbawienia wolności.

13 Witold Pilecki „Witold” ur. 13 maja 1901r.
Rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, oficer Armii Krajowej, dobrowolny więzień do Auschwitz. Aresztowany i zabity strzałem w tył głowy w 1949r. na mocy wyroku władz komunistycznych Polski Ludowej. .

14 Dlaczego ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” ?
Ustanowienie w 2011r. 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętch jest hołdem złożonym żołnierzom Armii Krajowej Narodowym Siłom Zbrojnym oraz organizacji Wolność i Niezawisłość. Święto te pokazuje, że demokratyczna Polska pamięta o swoich bohaterach !

15 Chwała Bohaterom Cześć ich pamięci !

16 Bibliografia Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944 – 195, red. Rafał Wnuk, wyd IPN, Warszawa – Lublin 2007r. Kozioł R., Historia rodu II , rękopis

17 Autor Rafał Marciniak, „Żołnierze Wyklęci”, klasa III c gimnazjum, Gimnny Zespół Szkół w Piszu, ul. Wołodyjowskiego 2a, Pisz, woj. warmińsko-mazurskie.


Pobierz ppt "Żołnierze Wyklęci, autor Rafał Marciniak,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google