Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odzyskanie przez Polskę Niepodległości"— Zapis prezentacji:

1 Odzyskanie przez Polskę Niepodległości

2 11 listopada 11 listopada to święto Niepodległości.
Austria, Niemcy, Rosja napadli na Polskę. 11 listopada 1918 w wagonie kolejowym w lesie Compiegne zawarto rozejm na froncie zachodnim. Francuski marszałek Ferdynand Foch podyktował Niemcom bardzo ciężkie warunki rozejmu. Zakończyła się pierwsza wojna światowa.

3 Józef Piłsudski Pierwszy Marszałek Polski urodził się w 1867roku pod Wilnem. Podczas I wojny światowej organizował oddziały zbrojne.

4 Józef Piłsudski W XVIII w. silna niegdyś Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi co doprowadziło do trzech rozbiorów Polski. Ostatni trzeci rozbiór trwał od roku 1975, przez 123 lata, aż do 1918 roku kiedy to 11 listopada Rada Regencyjna (organ sprawujący władzę nad Królestwem Polskim) przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. W trzy dni później Rada rozwiązała się, przekazując Piłsudskiemu pełną władzę i ustanawiając go Naczelnikiem Państwa. Powstała Druga Rzeczpospolita.

5 Józef Piłsudski i jego ulubiony koń
Kasztanka była niewysoką (ok. 150 cm w kłębie), szlachetną klaczą o maści jasnokasztanowatej z białą łysiną i czterema nierówno białymi nadpęciami. Nerwowo reagowała na ogień artyleryjski.

6 Druga wojna światowa

7 Po drugiej wojnie światowej
Po II wojnie światowej komunistyczne władze usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, a świętem państwowym uczyniono dzień 22 lipca. Środowiska patriotyczne jednak nadal obchodziły rocznicę wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. W latach organizowane przez opozycję manifestacje patriotyczne były brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy byli bici i aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

8 11 listopada Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym.

9 Grób nieznanego żołnierza
Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

10 Obchody Dnia Niepodległości
W Święto Niepodległości organizowane są przemarsze pododdziałów historycznych oraz przejazdy pojazdów wojskowych ulicą Nowy Świat do Muzeum Wojska Polskiego.

11

12 Obchody Dnia Niepodległości
Rocznica Niepodległości jest zawsze uroczyście obchodzona. 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

13 Kotylion Święto Niepodległości Polacy powinni uczcić
przez przypięcie w tym dniu biało-czerwonych Kotylionów.

14 11 listopada W wielu miastach są postawione Pomniki upamiętniające narodowe Święto Niepodległości.

15 Pomnik Józefa Piłsudskiego

16 Przypływ radości Dzień 11 listopada był dla wszystkich Polaków przepełniony radością, odrodziło się państwo polskie. Tak wspominają ten dzień zwykli ludzie „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (. . .) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało.”

17 Moja ojczyzna Biały orzeł znów skrępowany,
Krwawy łańcuch zwisa u szpon, Lecz już wkrótce zostanie zerwany I wolności uderzy znów dzwon

18 Orzeł Biały – symbol wolności Polski

19

20 Wykonawcy Izabela Piątkowska Patrycja Dąbrowska


Pobierz ppt "Odzyskanie przez Polskę Niepodległości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google