Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur „Brzoza”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur „Brzoza”"— Zapis prezentacji:

1 Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur „Brzoza”
„Skarb” Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur „Brzoza”

2

3 Aleksander Mazur „Brzoza”
Urodzony 24 września 1916 r. w Majdanie Krzywskim pow. krasnostawski. W marcu 1938r. wcielony do 45 Pułku Strzelców Konnych w Równym. Przydzielony do 2 Kompanii jako celowniczy ckm .

4 Wojna obronna 1939 r. We wrześniu 1939 r. zmobilizowany i awansowany na starszego strzelca , wyjechał na front w okolice Bydgoszczy . Następnie brał udział w walkach pod Piotrkowem Trybunalskim i Tomaszowem Mazowieckim. Dostał się do niewoli niemieckiej / Stalag V a /. Pracował przy budowie drogi w Bawarii i jako robotnik rolny. Zwolniony z obozu w czerwcu 1940 r. powrócił do domu w Majdanie Krzywskim

5 Żołnierz BCh 15 lipca 1942 r. został żołnierzem BCh.
Jego dowódcą był Marceli Wrona „Skiba” Brał udział w akcji na więzienie w Krasnymstawie we wrześniu 1943 r. oraz w zasadzce na transport leków w lesie Łopiennik.

6 Akcja na więzienie krasnostawskie.
Odbyła się w nocy z 19 /20 września 1943 roku . Oddział BCh dowodzony przez mjr Stanisława Sokołowskiego "Rolnik" przy wsparciu grupy AK zaatakował więzienie . Uwolniono 234 (294) więźniów.

7 Noc 19 / 20 września 1943 r. Więzienie Załogi niemieckie
Ubezpieczenie akcji Grupa uderzeniowa Odwód dowódcy

8 Działalność kombatancka
Aleksander Mazur był czynnym członkiem ZBOW i D oraz Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę. Zmarł 12 marca 2007r.

9 Otrzymane odznaczenia
Medal za udział w wojnie obronnej 1939 r. Krzyż Batalionów Chłopskich Medal Sił Zbrojnych RP

10 Bataliony Chłopskie (BCh)
Oddziały zbrojne polskiego ruchu ludowego utworzone zostały w sierpniu 1940 roku Do organizacji wstępowali głównie mieszkańcy wsi. Głównym celem BCh była obrona ludności polskiej wsi przed terrorem okupacyjnym oraz eksploatacją gospodarczą. Były zbrojnym ramieniem Stronnictwa Ludowego . Komendantem głównym był Franciszek Kamiński. Organ prasowy BCh nosił nazwę "Żywią i bronią". Około 80% sił BCh koncentrowała się w okręgach: krakowskim, kieleckim, lubelskim i Warszawa województwo. W maju 1943 BCh podpisało umowę scaleniową z AK. W 1944 BCh liczyły ok. 160 tys. żołnierzy Większość BCh -owców pozostała wierna Rządowi RP w Londynie. W marcu 1945 roku BCh zostały rozwiązane.

11 BCH IV okręg Lublin Do najważniejszych akcji BCh należą walki w obronie pacyfikowanej Zamojszczyzny w latach rozbicie więzień w Krasnymstawie, Radomsku, Pińczowie i Siedlcach . wysadzenie pociągu z amunicją pod Gołębiem . W czerwcu 1944 r. oddziały BCh wzięły udział w bitwach partyzanckich w lasach janowskich i lipskich. Z udziałem BCH , w Puszczy Solskiej, rozegrała się największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich ,w czasie II wojny światowej.

12 Autorzy Prezentacja została przygotowana przez :
Zespół uczniów z Gimnazjum w Łopienniku Górnym pod kierunkiem Dariusza Jagiełło. Składamy szczególne podziękowania rodzinie Aleksandra Mazura za pomoc i udostępnienie materiałów .


Pobierz ppt "Znana postać historyczna (nieżyjąca) Aleksander Mazur „Brzoza”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google