Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak i jego czasy

Коpie: 1
Janusz Korczak i jego czasy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak i jego czasy"— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak i jego czasy

2 Był 22 lipca 1878 roku… W Warszawie przyszedł na świat Henryk Goldszmit, znany później jako Janusz Korczak. Dzieciństwo spędził w Warszawie i tam chodził do szkół. Jego rodzina kilkakrotnie zmieniała miejsce zamieszkania.

3 Mały Henryk głęboko przejmował się stosowaną w szkole karą chłosty, więc rodzice musieli zabrać go ze szkoły. Przebywając w domu i przygotowując się do pierwszej klasy gimnazjum, marzył o lepszym świecie, w którym nie będzie okrucieństwa i niesprawiedliwości. Marzenia te znalazły odbicie w „Królu Maciusiu Pierwszym” . Henryk nie lubił szkoły, uczył się raczej średnio, natomiast interesował się literaturą, której poświęcał cały czas wolny. Ulubionym miejscem Korczaka z okresu dzieciństwa i młodości był Ogród Saski, w którym spotykał się z rówieśnikami i starszymi kolegami.

4 W czasie gdy Janusz Korczak był dzieckiem, ziemie polskie znajdowały się pod zaborami Austrii, Rosji i Prus. Oznaczało to, że Polska nie istniała wówczas jako wolne państwo, tylko jej ziemie przyłączone były do Rosji, Austrii i Prus. A władcy tych państw rządzili Polakami. Pod zaborami Polska znajdowała się przez ponad 123 lata. Życie Polaków w tych czasach nie było z pewnością łatwe. Ale każdy Polak, tak jak umiał, starał się walczyć o obronę polskości i odzyskanie wolności.

5 W wieku 15 lat Korczak zanotował w swym pamiętniku :
„...padłem w szaleństwo, furię czytania. Świat mi znikł sprzed oczu, tylko książka istniała...” Dorastanie i dojrzewanie Janusza Korczaka przebiegało w trudnych warunkach materialnych. Po śmierci ojca, jako uczeń V klasy (miał wtedy lat) udzielał korepetycji, by pomóc w utrzymaniu rodziny.

6 Grób ojca Janusza Korczaka

7 W 1898 roku Janusz Korczak rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Cesarskiego w Warszawie. 17 marca 1905 otrzymał dyplom lekarza. Podjął wówczas pracę jako lekarz pediatra w warszawskim szpitalu. Ofiarnie wypełniał swe obowiązki. Od ubogich pacjentów nie pobierał wynagrodzenia. Wciąż podnosił swoje kwalifikacje, często bywał za granicą.

8 Janusz Korczak był nie tylko lekarzem
Janusz Korczak był nie tylko lekarzem. Bardzo kochał dzieci, toteż spełniał się wyśmienicie również jako pedagog. W 1911 roku postanowił, że nigdy nie założy rodziny, ponieważ wszystkie dzieci, które leczył lub wychowywał, uważał za własne. Już w czasie studiów pełnił funkcję wychowawcy na koloniach. Pomnik Janusza Korczaka w Warszawie

9

10

11 Janusz Korczak twierdził, że miejsce dziecka było w towarzystwie jego rówieśników, a nie w zaciszu domowym. Starał się zapewnić dzieciom beztroskie (co nie znaczy pozbawione obowiązków) i toczące się prostą i niewyszukaną ścieżką – dzieciństwo. Korczak nie narzucał dzieciom żadnych limitów. Traktował je zawsze poważnie. Uważał, że dziecko kojarzy i rozumuje jak osoba dorosła, tylko nie ma tak dużego bagażu doświadczeń. Starał się opiekować wszystkimi dziećmi, a szczególnie tymi, które potrzebowały pomocy najbardziej. Pracując w szpitalu, był dla swych małych pacjentów jednocześnie lekarzem, wychowawcą i pisarzem.

12

13 W 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Zniewoleni dotąd Polacy
mieli nadzieję, że ten zbrojny konflikt pomoże odzyskać Polsce upragnioną wolność. W czasie wojny, Janusz Korczak pełnił służbę lekarza na froncie.

14 Przed wybuchem I wojny światowej, Janusz Korczak pisał różne artykuły do gazet. Często poświęcone były one problemom dzieci. Sprawdził się więc również jako dziennikarz i pisarz. W 1926 roku Korczak założył czasopismo „Mały Przegląd”, które prowadzone było przez dzieci i młodzież. Za pośrednictwem radia bardzo często prowadził różne akcje mające na celu obronę praw dziecka. Audycje radiowe prowadził pod pseudonimem Stary Doktor.

15 Janusz Korczak założył i prowadził Dom Sierot – dla dzieci żydowskich
w Warszawie. Dom był kilkakrotnie przenoszony. Przed wybuchem II wojny światowej prowadził też sierociniec dla dzieci polskich Nasz Dom, gdzie stosował nowatorskie metody pedagogiczne. Janusz Korczak działał w wielu organizacjach dobroczynnych i społecznych, które niosły pomoc drugiemu człowiekowi. Za swą działalność oraz za żydowskie pochodzenie, zwłaszcza w czasie II wojny światowej, był prześladowany i aresztowany.

16 Po zakończeniu I wojny światowej, a więc w 1918 roku, Polska odzyskała
na 20 kolejnych lat upragnioną wolność. W tym okresie, już nie rządzili Polską królowie, jak to miało miejsce przed rozbiorami, ale prezydenci. Nasz kraj był wolny, a Polacy przez kilka lat cieszyli się, że mogą korzystać z przysługujących im praw. Polska w okresie międzywojennym Mijały jednak kolejne lata, a wraz z nimi, władza odbierała Polakom przyznane im po wojnie swobody i prawa. Pod koniec lat 30-ych XX wieku, sytuacja na świecie również stawała się napięta, więc wszyscy ludzie z niepokojem czekali na wybuch kolejnej wojny.

17 W 1939 roku wybuchła II wojna światowa - największy
jak dotąd kataklizm w dziejach. Do jej rozpętania przyczynił się przywódca Niemiec, zwanych wówczas III Rzeszą, Adolf Hitler. Z jego inicjatywy Niemcy prześladowali i mordowali inne narody, a szczególnie ludność pochodzenia żydowskiego.

18

19

20 W czasie wojny, Janusz Korczak, nosił polski mundur i nie zgadzał się,
aby odznaczać Żydów Niebieską lub Żółtą Gwiazdą Dawida. Ostatnie trzy miesiące swego życia (maj-sierpień 1942 r.) Korczak spędził w getcie warszawskim, czyli w specjalnie wydzielonej dzielnicy miasta, w której Niemcy izolowali ludność pochodzenia żydowskiego. Getto otoczone było murem. Panowały tam ciężkie warunki życia oraz terror.

21 Przebywając w getcie, w wolnych chwilach Korczak pisał
pamiętnik. Pisanie rozpoczął w 1939 roku. Ostatni zapisek w pamiętniku Korczaka datuje się na 5 lub 6 sierpnia 1942 r. i dotyczy roślin, które doktor pielęgnował. Janusz Korczak zginął wraz z wychowankami – wywieziony w początkach sierpnia 1942 r. z getta w wagonie bydlęcym. Dobrowolnie towarzyszył im w drodze na śmierć w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince.

22 Korczak prowadził ten tragiczny pochód swoich dzieci idąc
bez kapelusza, w wysokich butach wojskowych i trzymając dwoje z nich za rękę. Dzieci maszerowały czwórkami i niosły flagę Króla Maciusia I. Każde dziecko miało ze sobą ulubioną zabawkę lub książkę. Jeden z chłopców na czele pochodu – grał na skrzypcach…

23

24

25 Na terenie symbolicznego cmentarza w Treblince wśród siedemnastu tysięcy kamieni znajduje się jedno imienne upamiętnienie: JANUSZ KORCZAK (Henryk Goldszmit) I DZIECI. Wychowawca, lekarz stał się symbolem męczeńskiej śmierci deportowanych i zamordowanych ludzi. Janusz Korczak do końca pozostał wierny swoim dzieciom i powołaniu

26 Janusz Korczak zapisał się w pamięci potomnych przede wszystkim jako autor
wielu powieści, publikacji i wypowiedzi radiowych. Do dziś uznaniem cieszą się napisane przez niego książki dla dzieci : „Król Maciuś I” „Król Maciuś na bezludnej wyspie” „Kajtuś czarodziej”.

27

28 Opracował: Karol Olszowski z klasy 6d Opiekun: Marta Wołczyńska
Bibliografia : Opracował: Karol Olszowski z klasy 6d Opiekun: Marta Wołczyńska


Pobierz ppt "Janusz Korczak i jego czasy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google