Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Antyk i Starożytność.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Antyk i Starożytność."— Zapis prezentacji:

1 Antyk i Starożytność

2 Kultury świata starożytnego
Mezopotamia Egipt Grecja Rzym r n.e. (początek starożytności)

3 Teatr grecki Teatr grecki – wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych, zwłaszcza związanych z kultem Dionizosa.

4

5 Schemat teatru greckiego: 1. widownia; 2
Schemat teatru greckiego: 1. widownia; 2. orchestra (placyk, na którym występował chór); 3. proskenion (scena); 4. skene (kulisy, garderoby); 5. parodos (wejście dla chóru)

6 Najwięksi dramatopisarze antyczni to Ajschylos z Eleusis (VI–V w
Najwięksi dramatopisarze antyczni to Ajschylos z Eleusis (VI–V w.), Sofokles (V w.) i Eurypides (V w.).                                                      Ajschylos                   Sofokles                     Eurypides

7 Greccy rzeźbiarze Fidiasz Praksyteles Myron

8 Atena Partenos Atena Warwakeion - jest to marmurowa kopia z czasów rzymskich monumentalnego dzieła Fidiasza - Ateny Partenos - Ateny Dziewicy.

9 Praksyteles

10 Myron - dyskobol Myron, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy greckich, tworzący w latach p.n.e..

11 Wenus z Milo Wenus z Milo, Została znaleziona przez greckiego rolnika Jorgosa w 1820 r. Figura miała podobno wówczas ręce. Według legendy straciła je, gdy statek d’Urville’a roztrzaskał się o skały w pobliżu wyspy. Gdy rzeźbę wydobyto, była już w stanie, w jakim zna ją cały świat. Od 1821 r. posąg znajduje się w Luwrze.

12 Najważniejsi twórcy i myśliciele starożytnej Grecji

13 Grecja Tales z Miletu Sokrates Pitagoras Platon Arystoteles

14 Tales z Miletu Sokrates Pitagoras Platon Arystoteles

15 Antyczna architektura w Rzymie
Koloseum Panteon Łuk Tryumfalny

16 Koloseum, Amfiteatr Flawiuszów, amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.

17 Panteon w Rzymie ( miejsce poświęcone wszystkim bogom),

18 Łuk tryumfalny

19 Siedem starożytnych cudów świata
Piramida Cheopsa ok p.n.e. Świątynia Artemidy w Efezie z około 560 p.n.e. Kolos Rodyjski w Rodos z około 281 p.n.e. Latarnia morska w Faros z około 280 p.n.e. Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie Posąg Zeusa w Olimpii Mauzoleum w Halikarnasie

20 Piramida Cheopsa Największa z piramid egipskich, zbudowana w Gizie jako grobowiec króla Cheopsa; jej wysokość wynosi 146m.

21 Świątynia Artemidy Powstała ok..560r. p.n.e., została spalona przez Herostratesa. W połowie IV w.p.n.e. Została odbudowana ale potem znowu uległa zniszczeniu.

22 olbrzymi, spiżowy posąg Heliosa (wys. ok. 32 m, waga ok. 70 on)
olbrzymi, spiżowy posąg Heliosa (wys. ok. 32 m, waga ok. 70 on). Został wzniesiony u wejścia do portu Rodos. Runął w 224 r. p.n.e. podczas trzęsienia ziemi. Kolos Rodyjski

23 Latarnia Morska Na Faros
latarnia morska na wyspie Faros wysyłała światło na ok. 50 km. Jej wysokość wynosiła ok. 135m. Została zniszczona przez trzęsienie ziemi na początku XIV w. Faros stała się potem wzorem dla innych latami. Latarnia Morska Na Faros

24 Wiszące Ogrody Semiramidy
słynne ogrody w Babilonie, których powstanie przypisywano królowej Semiramidzie (dlatego też często zwane są wiszącymi ogrodami Semiramidy). Jest to zespół ogrodów dworskich założonych na sztucznych tarasach.

25 Posąg Zeusa dzieło Fidiasza z ok. 430 r. p.n.e. wykonane dla Świątyni w Olimpii. Posąg wyobrażał boga siedzącego na tronie w płaszczu i wieńcu oliwnym, ze statuetką Nike w prawej dłoni i berłem w lewej. Został zniszczony najprawdopodobniej w 475r. n.e.

26 Mauzoleum w Halikarnasie
monumentalny grobowiec władcy Karii Mausolosa ( ląd nazwa) i jego żony. Mauzoleum stało się wzorcem dla innych monumentalnych grobowców. Zburzony przed XV w. przez trzęsienie ziemi. Mauzoleum w Halikarnasie

27 Dlaczego właśnie te dzieła zostały nazwane siedmioma cudami
Starożytnego świata?? Grecy wyróżnili je ze względu na wyjątkowe walory artystyczne i niezwykłe rozwiązania techniczne

28 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji
prezentacje wykonali uczniowie kl. IIIa Arkadiusz Purski & Radosław Wcisło


Pobierz ppt "Antyk i Starożytność."

Podobne prezentacje


Reklamy Google