Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonały: Jarzyło Milena Kwiatkowska Agnieszka Nitupska Aleksandra

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonały: Jarzyło Milena Kwiatkowska Agnieszka Nitupska Aleksandra"— Zapis prezentacji:

1 Wykonały: Jarzyło Milena Kwiatkowska Agnieszka Nitupska Aleksandra
Łęg Przedmiejski Wykonały: Jarzyło Milena Kwiatkowska Agnieszka Nitupska Aleksandra

2 Wyjaśnienie nazwy Pierwszy człon nazwy miejscowości – Łęg, mówi o występujących w przeszłości łąkach łęgowych, czyli typie łąk zajmujących miejsca okresowo wilgotne i podmokłe. Z kolei drugi człon nazwy – Przedmiejski, sugeruje umiejscowienie wsi na przedmieściach pobliskiego miasta – Ostrołęki. Dawne nazwy: Łęgi Szluszarze, Łęgi mieyskie, Łęg Przedmieyski, Łęgi – Miejskie, Łęgi – Przedmieście.

3 Umiejscowienie Łęgu Przedmiejskiego

4 Lokalizacja Miejscowość Łęg Przedmiejski położona na terenie Gminy Lelis, przy trasie Dąbrówka- Nasiadki-Ostrołęka. Wieś położona na pograniczu miasta powiatowego Ostrołęka w płd. części równiny Kurpiowskiej, po prawej stronie rzeki Narwi. Odległość Łęgu od gminnej miejscowości Lelis wynosi 12 km. Miejscowość Łęg Przedmiejski leży w odległości 110 km od stolicy województwa mazowieckiego, ok. 130 km od dwóch pozostałych większych miast Polski (Białegostoku i Olsztyna). W podziale administracyjnym graniczy z miejscowościami: Białobiel, Gnaty, Łęg Starościński oraz z miastem Ostrołęka.

5 Położenie miejscowości względem:
kraju – północny- wschód województwa – wschód

6 powiatu – centrum gminy – południowy- wschód

7 Historia w pigułce Łęg Przedmiejski powstał w 1936r (od 8 lipca) w gminie Nasiadki razem z dwoma innymi gromadami – Gnatami i Siemnochą. Do Łęgu Przedmiejskiego zaliczało się Muszyństwo, Pobernardyńskie – Łąki i Siedliska. Podczas okupacji niemieckiej wieś została włączona do III Rzeszy. Wśród żołnierzy Polskiej Wojny Obronnej r. był Józef Piersa pochodzący z Łęgu Przedmiejskiego, który był również uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino. Wyzwolenie miejscowości nastąpiło 18 stycznia 1945 r. w czwartek przez 49. Armię Radziecką pod dowództwem generała lejtnanta Iwana Griszynka. Po II wojnie światowej Łęg Przedmiejski został przyłączony do gminy Lelis.

8 Liczba ludności Łęg Przedmiejski stanowi zaplecze sypialniane dla pobliskiego miasta – Ostrołęki, dlatego też jest zamieszkiwane przez większość ludności gminy w liczbie 1175.

9 Klasyfikacja gruntów Łęg Przedmiejski to głównie tereny mieszkalne i budowlane oraz użytki rolne – ha uprawiane przez mieszkańców i leśne – 187 ha, to w większości lasy mieszane.

10 Rodzaje gleb W Łęgu Przedmiejskim występują gleby klasy V- słabe i VI-bardzo słabe. Większość z nich to gleby niezbyt żyzne – zbyt suche, kwaśne i ubogie w próchnicę oraz składniki pokarmowe. Są to gleby bielicowe oraz w niektórych rejonach bagienne.

11 Lesistość Łęg Przedmiejski znajduje się w obszarze Puszczy Zielonej, zwanej niegdyś Zagajnicą. Lasy porastają pola piasków polodowcowych, czyli sandrów i wydm polodowcowych. Zachowały się tu jeszcze pozostałości olbrzymiej niegdyś Puszczy. Są to przede wszystkim bory mieszane sosnowo-świerkowe oraz jednogatunkowe drzewostany sosnowe z domieszką dębów, grabów, brzóz i osik, a w dolinach rzek także olch. Znajduje się tu także jałowiec drzewiasty, którego obwód (na wysokości 1,3 m) wynosi 1,33 m, a wysokość 9m i dwa dęby szypułkowe.

12 Klimat Warunki klimatyczne zaliczane są do gorszych w kraju. Stosunkowo niewielkie jest nasłonecznienie, często natomiast występują w tym rejonie mgły, głównie poranne. Średnia temperatura roczna powietrza wynosi ok. 7-7,5 stopnia Celsjusza, a długość okresu wegetacyjnego ok dni.

13 Zwierzęta Rzeki gminne są obfitujące w ryby głównie; płocie i szczupaki, ale także leszcze, liny, karasie, miętusy, bolenie i brzany. Na terenie występują duże ssaki łowne takie jak : jelenie, sarny i dziki, rzadziej łosie. Ostatnio coraz częściej pojawiają się wilki. Z innych ssaków wymienić należy: borsuki, lisy, zające, kuny i tchórze. Nad rzekami występują wydry, piżmaki i bobry. Z pośród gadów należy wymienić : żmiję zygzakowatą, zaskrońca oraz jaszczurki.

14 Rzeki : Rozoga Narew

15 Uprawy rolne: żyto; pszenica; owies; kukurydza; ziemniaki.

16 Usługi sklep spożywczo- przemysłowy; produkcja wyrobów tartacznych;
usługi budowlane, elewacyjne i izolacyjne; handel obwoźny; usługi sprzątania; sklep obuwniczy; sklep odzieżowy; usługi hydrauliczne; usługi transportowe; mleczarnia.

17 Zespół Szkół w Łęgu Przedmiejskim
Bardzo ważnym ośrodkiem edukacyjno-kulturalnym dla wsi jest Zespół Szkół, wokół którego skupia się życie kulturalne mieszkańców. Obecnym dyrektorem jest mgr Marzena Tuszyńska- Kubeł. W szkole uczy się razem 317 uczniów: 180 w Szkole Podstawowej, 137 w Publicznym Gimnazjum. Zespół Szkół proces kształcenia łączy z wychowaniem i opieką nad uczniami.

18 Władze lokalne Sołtys – Eugeniusz Bieńkowski Rada sołecka – Krzysztof Dzięgielewski, Tadeusz Kowalski, Joanna Kruczyk, Tomasz Kowalski.

19 OSP- Ochotnicza Straż Pożarna
Obecnym prezesem jest Jarosław Kwiatkowski. OSP w Łęgu Przedmiejskim jest jednym z trzech oddziałów w Gminie Lelis. Posiada jeden samochód gaśniczy. OSP liczy 25 druhów.

20 Orlik W 2009 r. rozpoczęto budowę kompleksu boisk sportowych w ramach programu „Moje boisko Orlik 2012”. Orlik 2012 został otwarty 30 kwietnia 2010 r. w ramach którego wybudowano boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne i zaplecze szatniowo-sanitarne.

21 LZS Łęg Przedmiejski LZS – Ludowy Zespół Sportowy. Klub został założony w r. Jego obecnym prezesem jest Witold Kwiatkowski. Liczy 25 zawodników. Jego klubowe barwy to zielony i żółty. Obecnie zajmują 5 miejsce w rozgrywkach ligowych B – klasy Ciechanowsko – Ostrołęckiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz walczy w Lidze Powiatowej LZS.

22 „O ile jednak piękniej jest znać swoją ziemię rodzinną, swój kraj ukochany, swoją okolicę i zakątki, które wzbudzają nam w sercach wspomnienie lat dziecinnych, wspomnienie pełne niezatartych wrażeń i pragnień młodocianych; czy nie kiełkuje w nas wtedy błogie uczucie żalu za tym co przeszło i minęło bezpowrotnie.” Adam Chętnik, „Z Puszczy Zielonej”


Pobierz ppt "Wykonały: Jarzyło Milena Kwiatkowska Agnieszka Nitupska Aleksandra"

Podobne prezentacje


Reklamy Google