Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POJĘCIA KOGNITYWISTYKA. Konotacja/denotacja. Rozróżnienie zaproponowane przez J.S. Milla, pokrywające się w zasadzie z bardziej dziś popularnym przeciwstawieniem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POJĘCIA KOGNITYWISTYKA. Konotacja/denotacja. Rozróżnienie zaproponowane przez J.S. Milla, pokrywające się w zasadzie z bardziej dziś popularnym przeciwstawieniem."— Zapis prezentacji:

1 POJĘCIA KOGNITYWISTYKA

2 Konotacja/denotacja. Rozróżnienie zaproponowane przez J.S. Milla, pokrywające się w zasadzie z bardziej dziś popularnym przeciwstawieniem intensji i ekstensji. Denotacja terminu jednostkowego jest rzecz, do jakiej się on odnosi, a denotacją predykatu – zbiór rzeczy, do jakich się stosuje. Konotacja to abstrakcyjne znaczenie, zasada czy warunek, na mocy którego rzecz zalicza się do denotacji danego słowa. S. Blackburn, Oksfordzki słownik filozoficzny, Warszawa 2004

3 Ekstensja/intensja Ekstensja predykatu to klasa przedmiotów, które on opisuje: ekstensja predykatu „czerwone” jest zbiór rzeczy czerwonych. Intensja zaś to zasada, na mocy której predykat wyłusku8je te rzeczy, czyli -, inaczej mówiąc – warunek, jaki rzecz musi spełniać, aby predykat prawdziwe ją charakteryzował. Dwa predykaty („…jest zwierzęciem rozumnym”, „…jest z natury dwunogiem bezpiórym”) mogą wyłuskiwać tę samą klasę rzeczy, choć na różnych zasadach. Pojęcia te rozszerza się czasem na inne wyrażenia, tak że ekstensja zdania to jego wartość logiczna, a intensja – myśl czy sąd przez nie wyrażany, ekstensja terminu jednostkowego jest ów przedmiot przezeń oznaczany, a jego intensją – pojęcie, za pośrednictwem którego przedmiot ten się identyfikuje.

4 O zdaniu mówimy, że ujmuje predykat czy inne zawarte w nim wyrażenie w kontekst ekstensjonalny, gdy zastąpienie tego wyrażenia dowolnym innym o tej samej ekstensji nie może pociągać zmiany wartości logicznej zdania po podstawieniu koekstensjonalnym: „Jeśli Jan jest zwierzęciem rozumnym, to Jan jest z natury dwunogiem bezpiórym”. Inne konteksty, np.: „Maria wierzy, że Jan jest zwierzęciem rozumnym”, mogą nie dopuszczać takiego podstawienia i noszą nazwę intensjonalnych. S. Blackburn, Oksfordzki słownik filozoficzny, Warszawa 2004


Pobierz ppt "POJĘCIA KOGNITYWISTYKA. Konotacja/denotacja. Rozróżnienie zaproponowane przez J.S. Milla, pokrywające się w zasadzie z bardziej dziś popularnym przeciwstawieniem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google