Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLONOWANIE W NAUCZANIU KOŚCIOŁA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLONOWANIE W NAUCZANIU KOŚCIOŁA"— Zapis prezentacji:

1 KLONOWANIE W NAUCZANIU KOŚCIOŁA

2 KLONOWANIE Klonowanie jest procesem, który zmierza do wytworzenia identycznego pod względem genetycznym organizmu. Najczęściej polega to na pobraniu DNA dojrzałej komórki i umieszczeniu go w niezapłodnionej komórce jajowej. W następnej fazie przy użyciu elektrycznego wstrząsu komórki są łączone i rozpoczyna się proces podziału. Jest to jednak trudne i ciężkie zadanie, które nie zawsze kończy się sukcesem.

3 KOMÓRKI MACIERZYSTE Komórki macierzyste to najbardziej pierwotne komórki, które tworzą struktury żywego organizmu. Charakteryzują je unikatowe cechy, dzięki którym rewolucjonizują współczesną medycynę: zdolność do samoodnawiania, czyli nieskończonej liczby podziałów możliwość różnicowania się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych Źródłem komórek macierzystych może być: szpik kostny, krew obwodowa, krew pępowinowa, embriony, inne tkanki, m. in.: tkanka tłuszczowa, nerwowa, jelita.

4 KLONOWANIE REPRODUKCYJNE
Ma na celu doprowadzeniu do powstania nowego, żywego osobnika, identycznego z już istniejącym, tym którego klonujemy. Ten rodzaj klonowania, rozważa się najczęściej jako formę leczenia bezpłodności, ponieważ umożliwia ono np. rezygnację z korzystania z nasienia dawcy.

5 KLONOWANIE TERAPEUTYCZNE
W przypadku klonowania terapeutycznego chodzi o produkcję komórek i tkanek wychodząc od sklonowanych embrionów ludzkich, czyli od istnień ludzkich, którym przeznaczone jest przerwanie ich rozwoju w celu wykorzystania ich jako źródła „drogiego” materiału biologicznego w celu „naprawy” tkanek lub organów jakiegoś dorosłego istnienia ludzkiego.

6 KLONOWANIE TERAPEUTYCZNE

7 KLONOWANIE KOMÓRKOWE Podział komórek w laboratorium, które służą otrzymaniu zespołu komórek tego samego rodzaju dla celów badawczych.

8 MORALNE ASPEKTY KLONOWANIA REPRODUKCYJNEGO

9 MORALNE ASPEKTY KLONOWANIA TERAPEUTYCZNEGO

10 NOTATKA Klonowanie reprodukcyjne człowieka jest niezgodne z etyką katolicką, gdyż jest metodą sztuczną, dokonującą się na sposób aseksualny, mechaniczne powielanie istoty ludzkiej jest nie tylko przeciwne naturze, ale również prowadzi do totalnej instrumentalizacji kobiety oraz dziecka, które ma przyjść na świat. Dziecko staje się bowiem wyłącznie projektem biotechnologa, a nie owocem zjednoczenia dwojga kochających się małżonków. Kobieta zostaje zredukowana do funkcji czysto biologicznych – jest potrzebna naukowcom jako dawczyni komórek oraz „maszyna do rodzenia”.

11 NOTATKA Klonowane terapeutyczne opiera się na podobnej procedurze, także wymaga tworzenia ludzkich embrionów, przy czym ich przeznaczeniem nie jest – jak w klonowaniu reprodukcyjnym – przeniesienie do organizmu matki, ale wyłącznie pobranie z nich komórek. Podczas tego procesu dochodzi do zniszczenia zarodka. Postępowanie to stoi w sprzeczności z etyką katolicką, gdyż nie można kosztem jednego życia ludzkiego ratować innego życia, a embrion w świetle nauki Kościoła jest człowiekiem – ma duszę i ciało.  Stanowisko Kościoła z uzasadnieniem, w sprawie klonowania zawarte jest w instrukcji Dignitas personae dotycząca niektórych problemów bioetycznych


Pobierz ppt "KLONOWANIE W NAUCZANIU KOŚCIOŁA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google