Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ARTstor artstor.org Akademia Sztuki, Szczecin, 2015 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ARTstor artstor.org Akademia Sztuki, Szczecin, 2015 r."— Zapis prezentacji:

1 ARTstor artstor.org Akademia Sztuki, Szczecin, 2015 r.

2 Czy wiesz, że na podstronie Mediateki na akademiasztuki.eu znajduje się okno na świat międzynarodowych, specjalistycznych serwisów związanych ze sztuką?.

3 Czy wiesz, że? Jednym z elementów Mediateki jest możliwość korzystania przez studentów i kadrę uczelni z zasobów ARTstor. Akademia Sztuki jako pierwsza instytucja w Polsce zakupiła umowę licencyjną na korzystanie z tych światowych zbiorów sztuki.

4 Czym nie jest ARTstor? „To nie jest chodzenie po stronach. To nie jest przeszukiwanie Wikipedii, przedzieranie się przez googlowskie śmieci. To jest bezpośredni dostęp do piwnic archiwalnych muzeum za jednym kliknięciem.” Słowa dyrektorki Mediateki, Aleksandry Łukaszewicz Alcaraz

5 Co to jest? Nowojorski ARTstor (The Artstor Digital Library) to cyfrowa biblioteka, która oferuje dostęp do ponad miliona obrazów, m.in. obrazów malarskich i fotografii, wraz z narzędziami umożliwiającymi ich oglądanie w wysokiej rozdzielczości, prezentację i wykorzystywanie w celach badawczych i pedagogicznych.

6 Jak to jest zrobione? Kolekcja składa się z przekazanych do udostępniania zbiorów wybitnych muzeów, bibliotek i archiwów fotograficznych, m.in.: J. Paul Getty Museum z Los Angeles, Museum of Modern Art z Nowego Jorku, La Bibliotheque de France czy Magnum Photos.

7 Po co? Dzięki ARTstor zainteresowani mogą, poza dokładnym obejrzeniem konkretnego obrazu, dowiedzieć się m.in., kiedy powstał, jaką techniką został wykonany, kto dysponuje prawami do niego. Po zalogowaniu uzyskujemy dostęp do wielu ciekawych i przydatnych funkcji.

8 Dostęp przez stronę AS:

9

10 www.artstor.org

11 Jak zacząć

12 Po raz pierwszy na artstore.org? Zarejestruj się! Studenci rejestrują się używając własnego e-maila i wypełniając formularz zgłoszeniowy. Muszą to zrobić na terenie Akademii Sztuki, aby móc skorzystać z dostępu wykupionego przez uczelnię. Można skorzystać z komputerów w Mediatece lub własnego laptopa – byle za pośrednictwem połączenia internetowego AS.

13

14 Zarejestrowany? Zaloguj się

15 Po zalogowaniu możemy  Edytować profil  Przeglądać kolekcje  Dodawać obrazy i pliki audio  Tworzyć własną kolekcję i zarządzać nią.  Gromadzić obrazy w grupach i folderach (instruktorzy)  Ściągać pliki na własny komputer w formie obrazów lub prezentacji multimedialnej.

16 Jak szukać

17 Uwaga! To nie Google, system nie podpowiada! Uwaga na literówki i poprawną pisownię! ti

18 Można przeglądać zasoby wedle różnych kryteriów:  Lokalizacji geograficznej  Rodzaju sztuki  Kolekcji  Polecanych grup

19 Szukanie zaawansowane

20 Możemy posortować wyniki wyszukiwania według tytułu, twórcy, daty powstania…

21 … ustalić ilość wyświetlanych wyników na stronie, a także…

22 …przeglądać odnalezione obrazy według innych kryteriów

23 Co można zrobić z wybranym obrazem?

24 Opcje w menu pod wybranym obrazem przybliżanie, oddalanie, reset, lupa, obrót, drukowanie, zapis na dysk, zapis do grupy obrazów pełna informacja o obrazie, pełen ekran, lista pozostałych trafień

25

26 Pełna informacja o obrazie – ważne, prawa autorskie!

27 Tworzenie grupy obrazów: po zaznaczeniu (kliknięciem) wybranych obrazów, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy miejsce docelowe dla naszej grupy:

28 Zapamiętywanie zaznaczonych obrazów, bez tworzenia grupy (citations)

29 Dostęp do zapamiętanych obrazów poprzez narzędzia „tools” w menu

30 Zapis do prezentacji multimedialnej: wchodzimy w folder zawierający wybrane obrazy i klikamy

31 lub

32 Przykładowy slajd z prezentacji, z pełną informacją o obrazie

33 Narzędzie do prezentacji offline

34 Udzielanie dostępu do stworzonych grup obrazów: Można to zrobić na kilka sposobów za pomocą „share” w menu nad wybraną grupą obrazów. Funkcja umożliwia dzielenie się poprzez przyznawanie dostępu za pomocą hasła (instruktorzy), generowanie bezpośredniego url, czy też po prostu wydrukowanie.

35 Dostęp do folderów udostępnianych przez wykładowców

36

37 Ważne! Instruktor otrzyma informację kto odwiedzał zabezpieczony hasłem folder. Raz odblokowany hasłem folder trafia do listy folderów i grup.

38 W razie problemów zawsze można skorzystać z pomocy

39 Szczegółowe filmy instruktażowe w języku angielskim na kanale ARTstor na Youtube

40 Informacje o nowościach można znaleźć na blogu ARTstora, http://artstor.wordpress.com/

41 www.facebook.com/ARTstor

42 ARTstore dostępny jest też w wersji mobilnej Można z niej korzystać na iPadach i iPhonach z systemami Safari i Firefox, a także na Androida. Logujemy się na podstawie swojego loginu i hasła. Otrzymujemy dostęp do przeglądania i wyszukiwania zbiorów oraz korzystania z utworzonych wcześniej własnych folderów i grup obrazów.

43 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "ARTstor artstor.org Akademia Sztuki, Szczecin, 2015 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google