Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DROGA MLECZNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DROGA MLECZNA."— Zapis prezentacji:

1 DROGA MLECZNA

2 DROGA MLECZNA Galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Naszą Galaktyką.

3 Nasza GALAKTYKA-  zawiera od do 400 miliardów gwiazd , średnicę około 10000 lat świetlnych i grubość ok lat świetlnych.

4 Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo.
Wynika to z faktu, że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku.

5 CIEKAWOSTKA- dlaczego „Droga Mleczna”?
Starożytni Grecy wierzyli, że Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

6 Masa Galaktyki 1012 mas Słońca; Średnica dysku galaktycznego- ok
Masa Galaktyki 1012 mas Słońca; Średnica dysku galaktycznego- ok lat świetlnych; Centrum Drogi Mlecznej- leży ok lat świetlnych od Słońca; z Ziemi widziane jest w gwiazdozbiorze Strzelca; Galaktyka nie rotuje jak ciało sztywne, a jej widoczna struktura jest, tak jak u innych galaktyk spiralnych efektem dynamicznym.

7 Znane są cztery główne ramiona Galaktyki:
Ramię Strzelca  (Ramię Strzelca-Kila) Ramię Węgielnicy  (Ramię Łabędzia, Ramię Zewnętrzne) Ramię Perseusza Ramię Krzyża  (Ramię Tarczy)

8 Struktura Drogi Mlecznej

9 Odległość między Ramieniem Oriona a Ramieniem Perseusza wynosi ok
Odległość między Ramieniem Oriona a Ramieniem Perseusza wynosi ok lat świetlnych. Ramiona można opisać spiralą logarytmiczną. Dysk otoczony jest kulistym halo, składającym się ze starych gwiazd oraz z około 200 gromad kulistych.

10 STRUKTURA Centrum Galaktyki
Znajduje się tam supermasywna CZARNA DZIURA, a zjawiska towarzyszące jej istnieniu manifestują się jako źródło promieniowania Sagittarius A, a także liczne gwiazdy i pył.

11 STRUKTURA Centrum Galaktyki
Droga Mleczna "wchłonęła" niektóre mniejsze Galaktyki, po których zostały tylko mniejsze grupki gwiazd odmiennych niż te w naszej Drodze Mlecznej. Nasza Galaktyka jest także w trakcie wchłaniania Galaktyk Karłowatych w gwiazdozbiorze Strzelca i Wielkiego Psa. STRUKTURA Centrum Galaktyki

12 KONIEC WYKONAŁA: Katarzyna Olichwiruk Kl. II LO


Pobierz ppt "DROGA MLECZNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google