Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DROGA MLECZNA Galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Naszą Galaktyką.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DROGA MLECZNA Galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Naszą Galaktyką."— Zapis prezentacji:

1

2 DROGA MLECZNA Galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Naszą Galaktyką.

3 Nasza GALAKTYKA- zawiera od 200 do 400 miliardów gwiazd, średnicę około 10000 lat świetlnych i grubość ok. 12000 lat świetlnych.

4 Na niebie widziana jest jako jasna smuga przecinająca niebo. Wynika to z faktu, że oglądamy dysk Galaktyki z jej wnętrza, jako że Układ Słoneczny znajduje się w pobliżu płaszczyzny tego dysku.

5 Starożytni Grecy wierzyli, że Droga Mleczna powstała z kropli rozlanego mleka, którym Hera karmiła Heraklesa.

6 Masa Galaktyki 10 12 mas Słońca; Średnica dysku galaktycznego- ok. 100 000 lat świetlnych; Centrum Drogi Mlecznej- leży ok. 27 000 lat świetlnych od Słońca; z Ziemi widziane jest w gwiazdozbiorze Strzelca; Galaktyka nie rotuje jak ciało sztywne, a jej widoczna struktura jest, tak jak u innych galaktyk spiralnych efektem dynamicznym.

7 Znane są cztery główne ramiona Galaktyki: Ramię Strzelca (Ramię Strzelca-Kila) Ramię Węgielnicy (Ramię Łabędzia, Ramię Zewnętrzne) Ramię Perseusza Ramię Krzyża (Ramię Tarczy)

8

9 Odległość między Ramieniem Oriona a Ramieniem Perseusza wynosi ok. 6 500 lat świetlnych. Ramiona można opisać spiralą logarytmiczną. Dysk otoczony jest kulistym halo, składającym się ze starych gwiazd oraz z około 200 gromad kulistych.

10 STRUKTURA Centrum Galaktyki Znajduje się tam supermasywna CZARNA DZIURA, a zjawiska towarzyszące jej istnieniu manifestują się jako źródło promieniowania Sagittarius A, a także liczne gwiazdy i pył.

11 STRUKTURA Centrum Galaktyki Droga Mleczna "wchłonęła" niektóre mniejsze Galaktyki, po których zostały tylko mniejsze grupki gwiazd odmiennych niż te w naszej Drodze Mlecznej. Nasza Galaktyka jest także w trakcie wchłaniania Galaktyk Karłowatych w gwiazdozbiorze Strzelca i Wielkiego Psa.

12 WYKONAŁA: Katarzyna Olichwiruk Kl. II LO


Pobierz ppt "DROGA MLECZNA Galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest Naszą Galaktyką."

Podobne prezentacje


Reklamy Google