Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dariusz Mrowiński SKRZYŻOWANIA DRÓG Bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dariusz Mrowiński SKRZYŻOWANIA DRÓG Bezpieczeństwo ruchu drogowego."— Zapis prezentacji:

1 Dariusz Mrowiński SKRZYŻOWANIA DRÓG Bezpieczeństwo ruchu drogowego

2 Skrzyżowanie Przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną.

3 Rodzaje skrzyżowań skrzyżowania z sygnalizacją świetlną,
skrzyżowania typu rondo, skrzyżowania ze znakami, skrzyżowania dróg równorzędnych.

4 Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną
Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną musimy pamiętać, że wskazania sygnałów świetlnych do kierowania ruchem na skrzyżowaniach mają pierwszeństwo przed zasadami wynikających ze znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu.

5 Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną
Sygnał zielony oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Sygnał żółty oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Należy jednak dodać, że nie jest to zakaz bezwzględny, gdyż są sytuacje w których dopuszcza się przejazd. Sygnał czerwony to bezwzględny zakaz wjazdu za sygnalizator.

6 Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną

7 Skrzyżowania z sygnalizacją świetlną
W momencie kiedy sygnalizacja zostanie uszkodzona lub wyłączona obowiązują zasady wynikające ze znaków drogowych regulujących pierwszeństwo przejazdu.

8 Skrzyżowania typu rondo
Przejazd przez tzw rondo choć charakteryzuje się główna zasadą jazdy wokół wyspy we wskazanym znakiem kierunku to sam przejazd a raczej nasze zachowanie podczas niego uzależnia się od znaków i przepisów które tym ruchem mogą kierować. - Jeśli przed rondem znajdują się wyłącznie znaki C-12, to jest ono traktowane jak skrzyżowanie dróg równorzędnych. - Jeśli przed rondem znajdują się dodatkowo znaki A-7, wówczas rondo traktowane jest jak droga z pierwszeństwem. Pojazd szynowy (tramwaj) ma pierwszeństwo zawsze, ale tylko jeśli znajduje się w obrębie ronda.

9 Skrzyżowania typu rondo
Na drogach przed skrzyżowaniem o ruchu okrężnym ustawione są znaki drogowe pionowe "ruch okrężny" (C-12). W przypadku, gdy pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu nie jest regulowane przez odpowiednie znaki drogowe, należy przestrzegać zasady "ustąp pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony". Zasada ta nie dotyczy pojazdów szynowych, które mają pierwszeństwo.

10 Skrzyżowania typu rondo

11 Skrzyżowania ze znakami
Skrzyżowanie za znakiem A-7 "ustąp pierszeństwa„ Znak stojący przed skrzyżowaniem zobowiązuje nas do ustąpienia pierszeństwa pojazdom znajdującym sie na drodze głównej. Skrzyżowanie za znakiem B-20 - "stop„ Znak ten oznacza: - zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed droga z pierszeństwem - obowiązek ustąpienia kierującym poruszającym się drogą główną - zatrzymanie w miejscu wyznaczonym w tym celu na jezdni (linia zatrzymania) a jeśli nie jest ono wyznaczone to w takim miejscu, w którym można się upewnić, że wjazdem nie utrudni się ruchu na drodze z pierwszeństwem

12 Skrzyżowania ze znakami
Skrzyżowanie za znakiem D-1 - "droga z pierszeńtwem„ Znak ten oznacza drogę z pierszeństwem przejazdu jednak nie należy zapominać o głównej zasadzie obowiązującej każdego kierowcę podczas zbliżania się do skrzyżowania a mianowicie o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skrzyżowanie za znakiem i tablicą T-6a i T-6c Na skrzyżowaniu z tabliczką T-6a i T6c przebieg drogi głównej nigdy nie przebiega na wprost przez skrzyżowanie. Tak więc kierujący musi dodatkowo rozróżnić na jaką drogę będzie wjeżdżał pod względem pierszeństwa.

13 Skrzyżowania ze znakami
Drogi z pierwszeństwem przejazdu poza terenem zabudowanym mogą być również oznakowane przy pomocy znaków: A-6a A-6b A-6c A-6d A-6e.

14 Skrzyżowania ze znakami

15 Skrzyżowania dróg równorzędnych
Skrzyżowanie, na którym nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu, zatem wszystkie wloty traktowane są równorzędnie. Pierwszeństwo przejazdu określone jest na zasadzie prawej strony. Pojazd ustępuje pierwszeństwa pojazdowi, który znajduje się na wlocie po jego prawej stronie. Skrzyżowanie równorzędne może nie być dodatkowo oznakowane lub jeśli takiego skrzyżowania kierowca mógłby się nie spodziewać oznakowane znakiem ostrzegawczym A-5.

16 Skrzyżowania dróg równorzędnych
Zbliżając się do takiego skrzyżowania, jesteś zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa przejazdu: wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z Twojej prawej strony, skręcając w lewo - wszystkim pojazdom nadjeżdżającym z przeciwka jadącym na wprost lub skręcającym w prawo, Pojazdom szynowym, nawet gdy nadjeżdżają z Twojej lewej strony, pojazdowi uprzywilejowanemu będącemu w akcji.

17 Skrzyżowania dróg równorzędnych
W razie spotkania się na wszystkich wlotach skrzyżowania dróg równorzędnych pojazdów, które nadjechały w tym samym czasie i zablokowania skrzyżowania z powodu niemożności zastosowania zasad pierwszeństwa przejazdu, jeden z kierujących wyraźnie musi zasygnalizować zamiar przepuszczenia pojazdu kierującemu znajdującemu się po jego prawej stronie i przepuścić ten pojazd, aby następnie można było wykorzystać zasady regulujące pierwszeństwo przejazdu określone w przepisach w stosunku do pozostałych pojazdów na tym skrzyżowaniu.

18 Skrzyżowania dróg równorzędnych
Reguła „prawej ręki” Jako pierwszy skrzyżowanie opuści samochód z numerem 2. Skręt w lewo rowerzysta musi ustąpić obu pojazdom - - znowu obowiązuje zasada prawej strony!

19 Skrzyżowania dróg równorzędnych
Z pojazdem szynowym Rowerzysta pojedzie jako ostatni. Pojazd szynowy nadjeżdżający z jego lewej strony ma pierwszeństwo. Z pojazdem uprzywilejowanym Jako pierwszy pojedzie pojazd z numerem 3 jako uprzywilejowany będący w akcji. Następnie pojazd szynowy i na końcu Rowerzysta.

20 Hierarchia znaków Na drodze obowiązuje następująca hierarchia w zakresie regulacji pierwszeństwa przejazdu: uprawniona osoba kierująca ruchem drogowym, pojazdy uprzywilejowane, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe regulujące pierwszeństwo przejazdu, przepisy ogólne Ustawy prawo o ruchu drogowym.


Pobierz ppt "Dariusz Mrowiński SKRZYŻOWANIA DRÓG Bezpieczeństwo ruchu drogowego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google