Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Galaktyka Galaktyka jest dużym, grawitacyjnie związanym układem gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Większość galaktyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Galaktyka Galaktyka jest dużym, grawitacyjnie związanym układem gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Większość galaktyk."— Zapis prezentacji:

1

2 Galaktyka Galaktyka jest dużym, grawitacyjnie związanym układem gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Większość galaktyk ma rozmiary od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy lat świetlnych. Galaktyki odległe są między sobą o odległości rzędu milionów lat świetlnych. Istnieje prawdopodobnie więcej niż 10 11 galaktyk Wszechświecie.

3 Nasza galaktyka Słowo Galaktyka -. Nasza galaktyka jest dużą spiralną galaktyką o średnicy około 100 000 lat świetlnych i grubości 3000 lat świetlnych; z poprzeczką o średnicy około 29 000 lat świetlnych. Zawiera od 200 miliardów do 300 miliardów gwiazd, a jej masa jest rzędu 6×10 11 mas Słońca.

4 Zderzenia się galaktyk Czołowe zderzenie między galaktykami stanowi spektakularne widowisko w kosmosie. W 1997 roku parę zderzających się galaktyk odkryto przy użyciu Teleskopu Hubble'a. Są to galaktyki NGC 4038 i NGC 4039 w gwiazdozbiorze Kruka. Nazwa pochodzi od jądra znajdują się bardzo blisko, a zdeformowane ramiona spiralne tworzą długie, zakrzywione pasma gwiazd odchodzące od nich w dwie strony. Podobną spektakularną parą zderzających się galaktyk NGC 4676.

5 Skutki zderzenia się galaktyk Zderzenie takie nie stanowi jednak totalnej katastrofy. Podczas kolizji galaktyk rzadko dochodzi do zderzeń gwiazd, ze względu na ogromne odległości, które je dzielą. Ponadto gdy galaktyki zachodzą na siebie, w wyniku łączenia się zawartych w nich obłoków gazu i pyłu powstają nowe gwiazdy. Czas trwania zderzenia to w przypadku dużych galaktyk miliony lat

6 Zderzenie się galaktyk ciąg dalszy Zderzenie Galaktyki Andromedy z Drogą Mleczną - przewidywane zderzenie pomiędzy dwiema największymi galaktykami Grupy Lokalnej: Drogą Mleczną i Galaktyką Andromedy, mające nastąpić za około 3 mld lat. Oznacza to, że Droga Mleczna i Galaktyka Andromedy zbliżają się do siebie z prędkością około 120 km/s. Planowana przez Europejską Agencja Kosmiczna planuje wystrzelić sonda kosmiczna Gaia by określić czy dojdzie do zderzenia.

7 Ekspansja Diagram pokazuje zmiany w tempie ekspansji od momentu powstania wszechświata, 15 miliardów lat temu. Wykres zmienił się znacznie około 7,5 miliarda lat temu, kiedy obiekty rozpoczęły gwałtowną ucieczkę. Astronomowie teoretyzują, że przyspieszona ekspansja ma miejsce na skutek tajemniczej ciemnej energii rozciągającej galaktyki.

8 Ciekawostki Nasza Galaktyka jest jedną z największych galaktyk. Do zderzenia i połączenia się Drogi Mlecznej i Galaktyki Andromedy dojdzie za 3 miliardy lat. Cały czas Wszechświat się rozszerza. Za 24 miliardy lat wszechświat przestanie istnieć

9 Galeria

10

11 Koniec Dziękuje za obejrzenie prezentacji Społeczne Gimnazjum im. S.F Klonowica Jakub Mendocha II Gimnazjum Astronomia 2009/2010


Pobierz ppt "Galaktyka Galaktyka jest dużym, grawitacyjnie związanym układem gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Większość galaktyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google