Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią Przedszkola w gminie Nakło nad Notecią Samorząd Nakło nad Notecią

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią Przedszkola w gminie Nakło nad Notecią Samorząd Nakło nad Notecią"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią Przedszkola w gminie Nakło nad Notecią Samorząd Nakło nad Notecią

2 Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci w wieku od 3 lat do rozpoczęcia obowiązku szkolnego. Zadaniem przedszkoli jest zapewnienie dzieciom właściwych warunków rozwoju fizycznego, umysłowego, emocjonalnego i społecznego, wyrównywanie ewentualnych braków i opóźnień w tym zakresie, przygotowanie dziecka do nauki w szkole oraz pomoc pracującym rodzicom w zapewnieniu dzieciom opieki wychowawczej. Przedszkola w naszej gminie

3 Przedszkola publiczne : -Przedszkole nr 2 w Nakle nad Notecią -Przedszkole nr 3 w Nakle nad Notecią -Przedszkole w Ślesinie -Przedszkole w Paterku -Przedszkole w Potulicach Przedszkola niepubliczne : - Przedszkole "Donald - Przedszkole Katolickie przy Parafii św. Wawrzyńca - Społeczne Towarzystwo Oświaty Przedszkolnej Przedszkole "Wesoła Piątka" - Niepubliczne Przedszkole "Słoneczko" Ilość przedszkoli w gminie

4 Przedszkola w gminie

5 WYWIAD Z DYREKTORKĄ PRZEDSZKOLA NR 3 W NAKLE NAD NOTECIĄ MGR MAŁGORZATĄ BIELEC Od ilu lat działa przedszkole ? W obecnym miejscu od 1991 r. Wcześniej przedszkole mieściło się na ul. Gimnazjalnej, ale wskutek pożaru przemieściliśmy się na osiedle Łokietka. We wcześniejszej siedzibie zostało otwarte zaraz po wojnie. Jakie zmiany dostrzega Pani w ciągu tych lat funkcjonowania placówki ? Porównując warunki, które panowały w przedszkolu, kiedy byliśmy na ul. Gimnazjalnej z tymi, które zastaliśmy tutaj w 1991r. wydawało nam się, że jest to 100% różnicy, ale porównując dzisiaj z początkami w latach dziewięćdziesiątych jak tutaj przyszliśmy, to musiały nastąpić wielkie zmiany, aby dorównać panującym dzisiaj standardom. Są to zmiany na pewno na lepsze. Przedszkole nr 3

6 Odnowiona sala u starszaków

7 Czy stara się Pani ulepszać przedszkole, unowocześniać o nowe sprzęty ? Oczywiście, w miarę możliwości finansowych, środków budżetowych z Rady Rodziców oraz środków pozyskiwanych z różnych innych imprez. Wszystko jest po to organizowane żeby wzbogacać, unowocześniać całą bazę i wyposażenie.

8 Nowe, kolorowe mebelki

9 Unia Europejska jest często wykorzystywana jako organ dofinansowujący. Czy w przedszkolu działają jakieś specjalne programy lub czy takie są w planach ? Nie, ponieważ to nie jest tak, że ja jako przedstawicielka przedszkola mogę napisać jakiś program i skorzystać z niewiadomo jakich pieniędzy, bo raz, że musi nastąpić wkład gminy, na który gmina musi wyrazić zgodę, a dwa, nie mogę się o nie starać tak indywidualnie jako samodzielna placówka. W ubiegłym roku był program, w który mogły wejść przedszkola, ale nasza gmina nie wyraziła zgody, bo był, lecz rozpisany na wszystkie powiaty. Niestety weszły inne powiaty, z tego programu skorzystał Nakielski Ośrodek Kultury, bo dzięki niemu w NOK – u został otwarty oddział przedszkolny na kilka godzin. Nie zawsze możemy spełnić wymagania, np. są to programy adresowane do grup wiejskich albo musimy wnieść jakiś wkład jako pojedyncza placówka, po prostu nie mamy szans. Czy gmina stwarza coraz większe możliwości edukacyjne dla najmłodszych ? Czy powstaje coraz więcej przedszkoli ? Przedszkoli jest tyle ile było, jeżeli powstają to powstają niepubliczne. Na dzień dzisiejszy przedszkoli jest zdecydowanie za mało.

10 Czy urzędnicy są bliżej obywateli ? Czy pracownicy oświaty pomagają Pani, doradzają ? Mamy swoje konkretne zadania, z których musimy się wywiązać. Są materiały, które musimy dostarczyć do urzędu czy do wydziału oświaty. Jeżeli jest jakiś problem i samemu nie można go rozwiązać, to jeżeli poprosimy o pomoc obojętnie jaką osobę to zawsze zostanie nam udzielona pomoc. Czy Pani zdaniem łatwo otrzymać informacje na temat dodatkowych funduszy ? Dodatkowe fundusze nie mają się właściwie skąd pojawić. Jeżeli jest jakaś możliwość w moim budżecie na dodatkowe fundusze to z nich korzystam. Nie zawsze to się udaje. Czy pracownicy oświaty starają się ułatwić Pani pracę ? Nie narzekam. Żyję w dobrych stosunkach z paniami, które pracują w Zespole Oświaty oraz z panią dyrektor, a więc tutaj jak najbardziej tak. Współpraca jest w dobrym kierunku. Wszystko jest jak należy.

11 Czy wykorzystuje Pani Internet w załatwianiu spraw urzędowych związanych z placówką ? Teraz właściwie tylko i wyłącznie. Wszystkie sprawy, które mamy do przekazania. Czy organizacja, czy budżet, czy wszystkie sprawozdania do GUS – u. Praktycznie bez tego ułatwienia nie można pracować. Jest niezwykle pomocne i wręcz wymagane. Czy poprawiły się fundusze jakie gmina przekazuje na prowadzenie przedszkola ? Z tymi funduszami to wygląda tak. W miesiącu wrześniu już planuje budżet na następny rok kalendarzowy. Planuje go tak, abym mogła wykorzystać go z pożytkiem dla nas. Najczęściej kończy się na tym, że na podstawowe rzeczy jest zabezpieczony budżet, ale już na takie dodatkowe sprawy remontowe - to już z tym bywa różnie. Częściej nie ma tych pieniędzy, ale tak jak w ubiegłym roku np. na remont kuchni,po napisaniu wniosku do burmistrza otrzymałam fundusze. W tym roku nie ma szans na dodatkowe jakiekolwiek pieniądze z budżetu. Jest zabezpieczenie na funkcjonowanie bieżące placówki. W tym roku na żadne większe remonty nie ma przewidzianych pieniędzy. Czy dokumentacja jest bardziej skomplikowana niż na początku działalności ? Dla kogoś kto rozpoczynałby pracę to tak, bo jest masa pracy biurowej. Z racji tej, że u mnie to już są lata praktyki, więc ja sobie z tym radzę. Jest tego na pewno więcej niż było kilka lat temu.

12 Czy przedszkole zatrudnia obecnie więcej pracowników niż na początku swojej działalności ? Muszę powiedzieć, że nawet mniej. Liczba nauczycieli to jest standard, tyle ile musi być to jest. Jeżeli chodzi o pracowników obsługowo – administracyjnych jest ich mniej. Czy stara się Pani zmniejszać bezrobocie panujące w gminie przyjmując osoby na 6 – miesięczny staż bez nawiązania stosunku pracy ? Jeżeli jest tylko taka możliwość, co roku składam wnioski o stażystę. Co roku przyznawano mi osobę, już od iluś lat wstecz. Praktycznie od czasu pojawienia się tych staży. W tej chwili warunkiem, aby dostać następny staż, stażystę muszę zatrudnić na dwa miesiące, na co gmina nie wyraziła zgody przy planowaniu budżetu. Czy gmina zachęca do dokształcania pracowników przedszkola ? Może nie do końca zachęca, ale przeznacza środki. W budżecie są zapewnione fundusze na dokształcanie, na diety również na delegacje. Jeżeli tylko nauczyciel wyrazi taką wolę i ma moją akceptację. Takie dokształcanie powinno się pokrywać z zapotrzebowaniem w placówce na konkretne formy edukacji nauczycieli. Jak najbardziej są na to pieniążki, które w zupełności wystarczają w zapewnionym budżecie przez gminę.

13 Jakie inwestycje przeprowadziła Pani ostatnio z gminnych funduszy ? W ubiegłym roku rzeczywiście kapitalny remont kuchni, zaplecza kuchennego, zaplecza socjalnego, mojego gabinetu, pokoju intendentki, a ze środków uzyskanych z zabawy dochodowej remont sal, zakup mebli do sal dla dzieci.

14 Kolorowe sale ;)

15 Czy dzieci często korzystają z transportu publicznego ( wycieczki itp. )? Czy dostęp do niego jest łatwy, a może utrudniony ? Korzystamy, bo wycieczek jest bardzo dużo: wyjazdy do teatru, do opery. Korzystam właściwie z jednego przewoźnika - PKS i tam nie ma żadnych problemów z usługami.

16 Z których osiągnięć w dziejach przedszkola jest Pani najbardziej dumna ? Rodzice są bardzo zadowoleni i to tez jest jakieś osiągnięcie. Jeden drugiemu poleca chociaż nie ma miejsca, żeby te dzieci przyjąć. Jeżeli chodzi o osiągnięcia dzieci, to biorą udział w rozmaitych konkursach, dostają wiele nagród, dyplomów, osiągnięć jest dużo. Trzeba by było po prostu to prześledzić i pokazać. Na pewno nie stoimy w miejscu.

17 Czy Nakło stało się bardziej atrakcyjne ? Czy małe dzieci mogą korzystać z wielu form wypoczynku ? Nakielski Ośrodek Kultury nieraz nam proponuje jakieś teatrzyki czy filmy dla dzieci, ale nasze maluchy wychodzą oczywiście do muzeum, gdzie są prowadzone dla nich różne lekcje. Jak tylko coś wiekowo odpowiada to korzystamy z tego. Mamy wyjazdy do pobliskich miejscowości, aby zapoznać się właściwie z najbliższą kulturą, tak jak do Osieka. Współpracujemy ze szkołą w Występie, jest tam taka sala Izby Regionalnej, ale takie typowe atrakcje dla dzieci to ja tutaj nie widzę.

18 W przedszkolu często są organizowane różne wycieczki. Czy instytucje państwowe takie jak: straż pożarna, policja, służba zdrowia są pomocne w kształceniu najmniejszych mieszkańców ? Czy przedszkolacy są chętnie przyjmowani ? Współpracujemy na stałe z policją, strażą miejską, strażą pożarną i sanepidem, Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną oraz jeszcze z innymi instytucjami. Dzieci są zapraszane do tych jednostek albo mamy tutaj gości. Gościliśmy policję, straż miejską. Na tym podłożu jest wymiana doświadczeń i wspieranie jak najbardziej. Czy gminie zależy na dobrym funkcjonowaniu przedszkola ? Na pewno zależy. My staramy się, aby spełnić te wymagania i myślę, że chyba raczej wszystko idzie w dobrym kierunku.

19

20 Jako dyrektorka korzysta Pani z usług miejscowych dostawców, wspierając przy tym lokalną gospodarkę ? Tak, bo właściwie cały towar jest tutaj zakupywany od okolicznych sprzedawców, od prywatnych rolników mamy świeże warzywa i owoce, więc wszystko jest z naszego najbliższego otoczenia. Wiadomo, że wszystkich rzeczy się nie kupi od pobliskiego dostawcy. Czy rodzice angażują się bardziej w życie przedszkola niż kilka lat temu ? Myślę, że tak. Współpraca z rodzicami jest dobra i zawsze starają się nam pomagać.

21 Aleksandra Okońska klasa III a Daria Mudiuk klasa III a Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią Opiekun: mgr Beata Taczyńska-Milczarek W skład Zespołu Projektowego wchodzą…


Pobierz ppt "Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią Przedszkola w gminie Nakło nad Notecią Samorząd Nakło nad Notecią"

Podobne prezentacje


Reklamy Google