Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MOJA OKOLICA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MOJA OKOLICA."— Zapis prezentacji:

1 MOJA OKOLICA

2 Strojec, Rosochy, Brzeziny i Prosna to miejscowości naszych wędrówek i poszukiwań.

3 Strojec to największa wieś w gminie Praszka, położona w odległości około 4,5 km na południowy-wschód od Praszki. Dawne nazwy- „Stradziec”, „Zstaczec”, „Strodzieć”. Nazwa kulturowa pochodzi od słowa „stracone”. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1236r., a późniejsze z 1249r.

4 Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 42 (Namysłów-Kluczbork-Praszka-Pajęczno-Radomsko-Skarżysko Kamienna-Rudnik).

5 Naszą wędrówkę zaczynamy od lasu, który kryje wiele tajemnic i ciekawostek

6 W miejscu tragicznej śmierci Stanisława Jana Potockiego stoi obelisk (postrzelił się śmiertelnie podczas polowania). Obelisk ten jest jednym z niewielu śladów panowania rodziny Potockich nad Praszką i okolicznymi majątkami.

7 4 maja 2009r. odnowiono obelisk i odsłonięto tablicę pamiątkową.

8

9 Okazją do odsłonięcia tablicy była dwusetna rocznica urodzin hrabiego Tomasza Potockiego, ojca Stanisława Jana. To właśnie Tomasz Potocki w 1843 roku kupił od rodu Mączyńskich majątek ziemski w Praszce.

10 Najstarsze drzewo w lesie – potężny dąb

11 Dworek

12 pozostałości zespołu dworskiego: rządcówka – murowana z 1925 r
pozostałości zespołu dworskiego: rządcówka – murowana z 1925 r.; czworak – murowany z II poł. XIX wieku; (od 1986 roku przeszedł w ręce prywatne).

13 Najdłuższa ulica Strojca – ul. Częstochowska

14 Naturalne warunki przyrodnicze, znaczna odległość od dużych ośrodków przemysłowych, a w związku z tym mało skażone środowisko, atrakcyjność kompleksów leśnych, względnie czyste wody w rzekach i strumieniach powodują, że teren gminy stanowi bazę wypadową dla mieszkańców Górnego Śląska i okolic Częstochowy.

15 Brzeziny Droga łącząca Strojec i Brzeziny.
Budynek przywołujący wspomnienia – SZKOŁA – od dawna zamknięta.

16 Prosna

17 „Jak dobrze jest wiosną podumać nad Prosną Lub snuć myśli w kółko nad inną rzeczułką, Nad jakąkolwiek rzeczułką” „Nad Prosną” (refren) - utwór Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego z albumu Kabaret Starszych Panów

18 Rzeka Prosna

19 Lokalna Grupa Działania „Górna Prosna” obejmuje obszar północno – wschodniej części województwa opolskiego. W skład grupy wchodzą gminy: Byczyna, Gorzów Śląski, Praszka, Radłów i Rudniki.

20 Obszar Górnej Prosny leży na skraju terenów nizinnych i wyżynnych
Obszar Górnej Prosny leży na skraju terenów nizinnych i wyżynnych. Elementem łączącym partnerów jest rzeka Prosna, niegdysiejsza granica państwa polskiego, oraz związany z nią rozwój historyczny i społeczny.

21 Zagospodarowanie terenu pozwala rozwijać turystykę rowerową i pieszą po terenach leśnych.

22 Prezentacja przygotowana przez grupę „ORYGINALNI”
Opiekun: Iwona Niedzielska - Kalemba


Pobierz ppt "MOJA OKOLICA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google