Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OCT Rewolucja rynku okulistycznego. OCT – co to takiego? Optyczna tomografia koherencyjna (ang. Optical Coherence Tomography - OCT) jest metodą diagnostyczną

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OCT Rewolucja rynku okulistycznego. OCT – co to takiego? Optyczna tomografia koherencyjna (ang. Optical Coherence Tomography - OCT) jest metodą diagnostyczną"— Zapis prezentacji:

1 OCT Rewolucja rynku okulistycznego

2 OCT – co to takiego? Optyczna tomografia koherencyjna (ang. Optical Coherence Tomography - OCT) jest metodą diagnostyczną pozwalającą na uzyskanie wysokiej rozdzielczości podpowierzchniowych obrazów materiałów przepuszczających światło.

3 Typowy tomograf zawiera źródło światła na przykład diodę superluminescencyjną, emitującą wiązkę, jest rozdzielana na dwie części: wiązkę referencyjną, która kierowana jest na lustro referencyjne i wiązkę obiektową, która rozprasza się na badanym obiekcie. Część światła rozproszonego interferuje ze światłem odbitej wiązki referencyjnej, a taka wiązka złożona tworzy widmo rejestrowane przez kamerę połączoną z systemem przetwarzania obrazu. Wyświetlanie i modyfikacja obrazu z badania jest możliwa dzięki podłączeniu tomografu do komputera. Natomiast wyniki zapisywane zostaja w specjalnej bazie danych pacjentów.

4

5 Odmianą metody OCT jest optyczna tomografia koherencyjna (SOCT), stosowana głównie w diagnostyce medycznej dla uzyskiwania trójwymiarowych obrazów tkanek, a zwłaszcza w okulistyce do nieinwazyjnego badania oczu.

6

7 Dzięki temu urządzeniu można wykonywać badania profilu siatkówki za pomocą promieni światła. Służy to najczęściej do ilustracji obrzęku siatkówki, zwyrodnienia plamki żółtej, przedziurawienia plamki żółtej i innych chorób przedziału witreoretinalnego (dotyczącego ciała szklistego i siatkówki). Wcześniej badania najbardziej ukrytych, tylnych części oka były niemożliwe do wykonania, przez co diagnozy były niedokładne – większości trzeba było się domyślać. Teraz wszytsko jest wiadome po zaledwie 5 minutach.

8

9 Badania Tomograf wykonuje dwa badania: 1. Obrazuje tarczę nerwu wzrokowego. 2. Obrazuje płaszczyznę siatkówki oka.

10 Tarcza nerwu wzrokowego Zdrowy nerwChory nerw

11 Płaszczyzna siatkówki Zdrowa siatkówkaChora siatkówka

12 Przekrój 3D zdrowego oka

13 Przekrój 3D chorego oka

14 Zdrowe oko

15 Chore oko

16

17 Przygotowała Natalia Mackiewicz Klasa III gimnazjum Czerwiec 2009


Pobierz ppt "OCT Rewolucja rynku okulistycznego. OCT – co to takiego? Optyczna tomografia koherencyjna (ang. Optical Coherence Tomography - OCT) jest metodą diagnostyczną"

Podobne prezentacje


Reklamy Google