Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

M i k r o j ą d r o D e f i n i c j a. M i k r o j ą d r o to rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "M i k r o j ą d r o D e f i n i c j a. M i k r o j ą d r o to rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie."— Zapis prezentacji:

1 M i k r o j ą d r o D e f i n i c j a

2 M i k r o j ą d r o to rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie jak funkcje zarządzania: wątkami, komunikacją międzyprocesową obsługą przerwań obsługą wyjątków

3 Z a d a n i a Mikrojądro ma cztery podstawowe zadania: 1. zarządzanie procesami i wątkami 2. niskopoziomowe zarządzanie pamięcią 3. zapewnienie komunikacji międzyprocesowej 4. niskopoziomowe operacje we/wy

4 M i k r o j ą d r o Zadania, takie jak np. obsługa systemów plików, sieci, sprzętu realizowane są w przestrzeni użytkownika przez osobne serwery dzięki czemu ich awaria powoduje wyłączenie tylko uszkodzonego elementu (z możliwością jego ponownego uruchomienia).

5 M i k r o j ą d r o Projektuje się w ten sposób, by obsługiwać tylko najbardziej krytyczne funkcje systemu operacyjnego - szeregowanie wątków, zarządzanie zadaniami, synchronizację, taktowanie, pamięć wirtualną, przerwania i komunikaty systemowe.

6 Architektura jądra - Mikrojądro

7 Koncepcja mikrojądra W jądrze, zwanym mikrojądrem (microkernel) pozostawia się niezbędne minimum funkcji, pozostałe przenosząc do przestrzeni użytkownika. Komunikacja z modułami użytkownika za pośrednictwem komunikatów. Korzyści: łatwość rozszerzania mikrojądra. łatwość przenoszenia kodu systemu do nowej architektury. zwiększona niezawodność (mniej kodu wykonuje się w trybie jądra) zwiększone bezpieczeństwo.

8 Wady Niska wydajność Wolniejsza komunikacja między elementami. Spowodowane jest to dużą liczbą zmian kontekstu i koniecznością kopiowania danych między aplikacjami i serwerami, czyli sporym kosztem komunikacji międzyprocesowej.

9 Przykłady Mach opracowany w Carnegie-Mellon Uniwersity Amoeba Tru 64 UNIKS – Digital UNIKS Apple MacOS X Server QNX – przykład systemu czasu rzeczywistego


Pobierz ppt "M i k r o j ą d r o D e f i n i c j a. M i k r o j ą d r o to rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google