Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasady przygotowania prezentacji przemawianie obrazem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasady przygotowania prezentacji przemawianie obrazem"— Zapis prezentacji:

1 Zasady przygotowania prezentacji przemawianie obrazem
Opracował: mgr inż. Andrzej Rusek Na podstawie własnych i cudzych doświadczeń i przemyśleń. W programie PowerPoint 2000.

2 Sprzęt - rzutnik multimedialny
Rzutnik multimedialny wyświetla obraz monitora komputerowego na ekranie. Źródłem obrazu mogą być inne urządzenia np. : odtwarzacz DVD magnetowid kamera.

3 Sprzęt - rzutnik multimedialny
Rozdzielczość to ilość poszczególnych punktów (pikseli), z których składa się obraz. Jest to ilość punktów w poziomie i pionie, których iloczyn wyznacza łączną ilość pikseli. VGA (640x480) - starsze modele SVGA (800x600) - odpowiedni do prezentacji zdjęć, filmów XGA (1024x768) - optymalna do prezentacji PowerPoint itp SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200) stosowane w droższych modelach WXGA(1280x720),W-SVGA (964x544) - w projektorach do kina domowego

4 Sprzęt - rzutnik multimedialny
Jasność - inaczej nazywana siłą światła. To jeden z najważniejszych parametrów projektora. Podawana jest w lumenach. lumenów, używane w zaciemnionych pomieszczeniach. lumenów, używane w standardowych warunkach biurowych przy ograniczonym oświetleniu. 1200 i więcej, idealne zastosowanie w dużych salach konferencyjnych.

5 Sprzęt - rzutnik multimedialny
Kontrastem określa się stosunek natężenia światła w elementach o maksymalnej i minimalnej jasności np. różnica między bielą i czernią. Obiektyw standardowy - daje obraz o szerokości równej połowie odległości projektora od ekranu (stosunek 2:1). Obiektyw szerokokątny pozwala uzyskać obraz o dużej przekątnej z niewielkiej odległości. Telebiektyw w dużych aulach i salach.

6 Sprzęt – tablica interaktywna
Obiektyw szerokokątny z odległości 80 cm pozwala uzyskać obraz o szerokości 160 cm.

7 Sprzęt - ekran Umożliwia :
Wyświetlanie obrazu bez zmian kolorów (dużo lepiej niż na ścianie). Odpowiednie odbicie i rozproszenie światła.

8 Sprzęt – tablica interaktywna
Umożliwia : Wyświetlanie obrazu prezentacji z komputera. Pisanie i rysowanie na tablicy wyświetlającej prezentację . Nadpisywanie na cyfrowym obrazie. Zapisywanie prezentacji. Własne oprogramowanie.

9 Sprzęt – monitor interaktywny
Wykładowca może pisać na ekranie specjalnym pisakiem, a uczestnicy zobaczą ręcznie naniesione poprawki na dużym ekranie projekcyjnym! Zastosowanie : Dla dużych sal gdzie wykładowca jest słabo widoczny. Komentarze sportowe – piłka nożna.

10 Prezentacja przez sieć komputerową
Nauczyciel

11 Zasady dobrej prezentacji
Jak zrobić dobrą prezentację ? Co robić ? Czego nie robić ? Nie ma reguły bez wyjątku.

12 Zasady dobrej prezentacji
Określ temat i cel prezentacji Określ główne treści, które chcesz przekazać Nie bój się pominąć zbędnych lub drobiazgowych informacji Unikaj rozwarstwienia informacji prezentowanych na ekranie i swojej wypowiedzi

13 Zasady dobrej prezentacji
Przestrzegaj zasad : Nie więcej niż jeden, konkretny problem na jednej stronie Nie więcej niż 7 linii informacyjnych na stronie Nie używaj fontów mniejszych niż 28 (wyjątkowo 24) punkty Po przeczytaniu tego tekstu podnieś rękę go góry

14 Zasady dobrej prezentacji
Przestrzegaj zasad : Wyświetlanie tekstu - to też dobra chociaż najprostsza forma wykorzystania sprzętu i programu PowerPoint. Jeżeli wyświetlasz tekst - to nie pokazuj całego tekstu jednocześnie. Jeszcze nie omówione punkty mogą być ciekawsze niż to co mówisz aktualnie. Zmiana koloru „wykorzystanego” już tekstu (funkcja przygaszanie) pozwala koncentrować uwagę na aktualnie omawianym punkcie prezentacji.

15 Zasady dobrej prezentacji
Jeszcze raz ! Przestrzegaj zasad : Wyświetlanie tekstu - to też dobra chociaż najprostsza forma wykorzystania sprzętu i programu PowerPoint. Jeżeli wyświetlasz tekst - to nie pokazuj całego tekstu jednocześnie. Jeszcze nie omówione punkty mogą być ciekawsze niż to co mówisz aktualnie. Zmiana koloru „wykorzystanego” już tekstu (funkcja przygaszanie) pozwala koncentrować uwagę na aktualnie omawianym punkcie prezentacji.

16 Zasady dobrej prezentacji
Do rzutowania: Jasny tekst na niezbyt ciemnym tle - wzrok jest przyciągany do światła Trzymaj się tego samego tła Tło jest tylko płaszczyzną do prezentacji Ustaw tło i zostaw je w spokoju Tło nie może być ciekawsze niż treść informacji

17 Zasady dobrej prezentacji
A teraz - czarny tekst na białym tle. Jest to mniej przyjemna forma do oglądania, dobra jedynie do drukowania. Jedyną zaletą jest to, że można notować bez oświetlenia.

18 Zasady dobrej prezentacji - animacje
Oszczędnie używaj mechanizmów animacji ! Staraj się nie przytłoczyć słuchaczy formą prezentacji ... Nie męcz! Wyświetlane obraz i tekst są środkiem do przekazywania informacji ! Słuchacz nie może znudzić się czekając na pojawienie się treści informacji !!! I jak Ci się podoba ???

19 Zasady dobrej prezentacji
Rozmieszczenie tekstu - formatowanie Staraj się nie centrować wypunktowań tekstu Tekst staje się trudny do czytania i śledzenia Najlepiej gdy tekst jest wyrównany do lewej strony Takie ustawienie jest przejrzyste i łatwe do śledzenia

20 Zasady dobrej prezentacji
20 Zasady dobrej prezentacji Ustawienie elementów Umieść tytuł slajdu odpowiadający omawianemu tematowi Ponumeruj slajdy np. Umieść datę na slajdzie tytułowym lub na każdym – jeżeli jest Ci potrzebna

21 Zasady dobrej prezentacji
Ustawienie elementów Umieść grafikę z boku Więcej miejsca dla tekstu Przyjemniejsze dla oka Ustawienie grafiki z lewej strony kieruje wzrok na tekst

22 Zasady dobrej prezentacji
Łączenie kolorów Widmo światła Czerwień i niebieski znajdują się na przeciwstawnych krańcach widma. Oczom jest trudno równocześnie zogniskować się na obydwu barwach. Unikaj łączenia kolorów z przeciwstawnych granic widma.

23 Zasady dobrej prezentacji
Łączenie kolorów Widmo światła Czerwień i żółty znajdują się bliżej siebie w widmie. Przyjemniejszy widok dla oczu. Tak lepiej.

24 Zasady dobrej prezentacji
Zadbaj o to aby prezentacja prawidłowo wyświetlała się niezależnie od użytego sprzętu, oraz zastosowanego kroju pisma. Funkcja - osadź czcionki Trutype.

25 Zasady dobrej prezentacji
Zapisz prezentację w postaci „Pokaz programu PowerPoint (rozszerzenie pps). Taka prezentacja wyświetli się nawet na komputerze, który nie ma zainstalowanego programu PowerPoint.

26 Zasady dobrej prezentacji
Wersje PowerPoint : PowerPoint 2000 – całkowicie wystarczający do pracy. PowerPoint 2003 – duże zmiany w wyglądzie, sporo nowych funkcji. PowerPoint 2007 – nowy format zapisu niedostępny dla starszych wersji.

27 Zasady dobrej prezentacji
Zadbaj o to aby prezentacja prawidłowo wyświetlała się. Ważne jest w której wersji PowerPoint prezentacja została wykonana, a w której wersji jest wyświetlana. Istotny jest również system operacyjny.

28 Zasady dobrej prezentacji
Jeżeli czas Twojego wystąpienia jest ściśle określony zastosuj „Próbę tempa”. W takiej sytuacji nie możesz rozmawiać ze słuchaczami – odpowiadać na pytania bo prezentacja pobiegnie dalej.

29 Twoje zachowanie – prelekcja, wykład
Mów do słuchaczy, a nie do ekranu Miej dobry kontakt wzrokowy ze słuchaczami Nie spoglądaj tylko w jednym kierunku (nawet jeśli ktoś Ci się podoba) Patrz na wiele osób – ale nie rozglądaj się Mów wyraźnie i zrozumiałym językiem (mądre nazwy odstraszają) Nie czytaj tekstu na slajdzie (za wyjątkiem tematów do omówienia) Omów temat - nie odczytuj go z Twoich notatek

30 Twoje zachowanie – w klasie
Nie możesz zastosować „Próby tempa” Musisz mieć dobry kontakt wzrokowy z uczniami Musisz się rozglądać Nie czytaj tekstu na slajdzie – każ czytać go dzieciom Bardzo dużo zależy od przedmiotu którego uczysz i tematu lekcji

31 Zasady dobrej prezentacji
Podsumuj i zakończ jakoś prezentację. Nie umieszczaj na końcu prezentacji formułki „Dziękuję za uwagę” – raczej ją powiedz. K o n i e c


Pobierz ppt "Zasady przygotowania prezentacji przemawianie obrazem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google