Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Zakupy- Jak świadomie wybierać?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Zakupy- Jak świadomie wybierać?”"— Zapis prezentacji:

1 „Zakupy- Jak świadomie wybierać?”

2

3

4

5

6

7

8

9 Badania przeprowadzone przez CBOS w grudniu 2010r
Badania przeprowadzone przez CBOS w grudniu 2010r. Badanych było 879 osób, respondenci mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź.

10 Kiedy obchodzony jest dzień bez zakupów?
Co ma na celu?

11 Co to jest świadoma konsumpcja?

12 Świadoma konsumpcja Świadoma konsumpcja to podejmowanie wyborów konsumenckich w oparciu o wiedzę na temat ich społecznych, ekologicznych i politycznych konsekwencji. Ruch świadomej konsumpcji (nazywanej też, szczególnie w krajach anglojęzycznych, “etyczna konsumpcja” lub “odpowiedzialna konsumpcja”) wiąże się z zauważeniem istotnej roli, jaką konsumenci i konsumentki wywierają nie tylko na środowisko (poprzez używanie i utylizację różnych produktów), ale też na kształtowanie procesów produkcji i dystrybucji dóbr i usług w wymiarze globalnym. Na wybory chodzimy raz na parę lat. Do sklepu - codziennie. To, jakie produkty wybieramy, ma bezpośrednie przełożenie na sukces lub porażkę danych firm i linii produktów, a co za tym idzie - decyduje o ich praktykach i polityce. Sposób używania przez nas produktów i usług decyduje też o naszym tzw. śladzie ekologicznym, czyli tym, jak bardzo obciążamy środowisko przez konsumpcję zasobów naturalnych i energii.

13 Jak będąc w szkole możemy dokonywać świadomej konsumpcji?

14 W jaki sposób możemy zachęcić innych do świadomej konsumpcji?

15 Jakie produkty powinniśmy wybierać (żeby ograniczyć opakowania i nie marnować zasobów)?

16 Czy można zmniejszyć ilość odpadów powstających po produktach zakupionych przez nas? W jaki sposób ?

17 Gdzie wyrzucamy opakowania po zakupionych produktach?

18 Czy segregowanie śmieci jest potrzebny? Co nam daje?

19 Co nas powstrzymuje przed segregacją odpadów?

20 Czy pudełka śniadaniowe zamiast worków foliowych na śniadanie w szkole to dobry pomysł?

21 Czy ważna jest znajomość oznaczeń na produktach?

22 Oznaczenia na produktach
Przydatność opakowania do recyklingu Przydatność opakowania do wielokrotnego użytku Znak recyklingu. Opakowanie zostało wyprodukowane z surowców pochodzących z recyklingu, których udział wynosi 65%

23 Opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania czyli recyklingu.
W fazie badań produkt nie był testowany na zwierzętach. Symbol najczęściej umieszcza się na kosmetykach. Ponadto kosmetyki nietestowane na zwierzętach mogą być też oznaczone literami BWC ( Beauty Without Cruelty- piękno bez okrucieństwa) lub napisami Not Tested on Animals (nietestowany na zwierzętach) czy Animal Friendly (przyjazne zwierzętom) Produkty gospodarstw ekologicznych. Symbol (atest) przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi.

24 Ecolabel zwany też „Margerytką” z 12 gwiazdkami, Alternatywa dla państwowych znaków ekologicznych UE. Jest głównym oficjalnym europejskim oznaczeniem ekologicznym, przyznawanym wyrobom spełniającym wyższe normy środowiskowe. Produkt nie zawiera gazów typu chloro-fluoro-carbon, powszechnie zwanych freonami, które niszą powłokę ozonową. Najczęściej występujące napisy na tych symbolach to: OZON FRIENDLY, OZON FREUNDLICH, ohne FCKW, CFC free. Polski „EKO- ZNAK”. Wyroby krajowe i zagraniczne mające negatywny wpływ na środowisko niż analogiczne wyroby w tej samej klasie oraz spełniające ustalone kryteria dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i ekonomicznego wykorzystania zasobów naturalnych uwzględniając cały cykl życiwa wyrobu

25 Co najmniej 95% składników produktu wytworzone zgodnie z metodami ekologicznymi.
Produkt należy wyrzucić do kosza, aby nie zaśmiecać środowiska i dbać o czystość swojego otoczenia. Znak ostrzegający, że dany wyrób (np. farby, baterie) zawiera substancje toksyczne i że nie należy wyrzucać go do odpadów domowych. Wyrób spełnia wymagania zawarta w kryteriach stanowiących podstawę do wydania certyfikatu i charakteryzuje się ponadstandardową jakością, walorami użytkowymi, ergonomicznymi, zdrowotnymi, w tym także niższą niż przeciętne materiało i energochłonnością

26 Sprawiedliwy Handel Na czym to polega?
Mieszkańcy krajów Trzeciego Świata pracują bardzo ciężko i są często wykorzystywani przez lokalnych pośredników handlowych. Zarabiają niewiele i z trudem utrzymują swoje rodziny. Brakuje pieniędzy na inwestycje w swoje gospodarstwa i wyrwanie się z zaklętego kręgu biedy. Niestety, dużą rolę za ten stan rzeczy ponoszą mechanizmy rządzące współczesnym handlem światowym, dyskryminujące najbiedniejszych i najsłabszych producentów. Biedni rolnicy z krajów Trzeciego Świata nie są w stanie konkurować na uczciwych zasadach z producentami z krajów bogatszych. Dlatego tak ważne jest wybieranie produktów oznaczonych certyfikatem Sprawiedliwego Handlu. Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”

27 O czym pamiętać będąc na zakupach
O czym pamiętać będąc na zakupach? Czyli dekalog dobrego (ekologicznego) konsumenta. 1. Kupujmy produkty bez zbędnych opakowań (np. pastę do zębów bez zbędnego kartonika który i tak trafi do kosza) 2.drukujmy dokumenty dwustronnie najlepiej na papierze z makulatury (nie odbiega on jakością od zwykłego, a jego produkcja ratuje wiele drzew) lub używajmy zadrukowanego jednostronnie jako papieru na brudno 3. Zamiast sięgać w sklepie po napoje w butelkach plastikowych, wybierzmy te, które są w butelkach szklanych. Butelki szklane mogą być wykorzystywane wielokrotnie, natomiast te z plastiku używa się tylko raz. 4. Wybierajmy napoje w butelkach, te w puszkach zostawmy spokojnie na półce. Produkcja aluminium pobiera bardzo dużo energii: na wyprodukowanie 1 kg aluminium potrzeba tyle samo energii ile na wyprodukowanie 20 kg chleba. Każdy, kto wypija 32,5 litrów napojów wytwarza 65 puszek aluminiowych - spokojnie można je zastąpić 1 szklaną butelką. Butelka niszczy się po 65 użyciach. 5. Przy zakupach starajmy się rezygnować z opakowań foliowych. Tak naprawdę większość z nas i tak je wyrzuca po przyjściu do domu. Warto zaopatrzyć się w torby na zakupy wykonane z materiału - są trwałe i można je naprawdę długo używać. Reklamówki, które nam oferują w sklepach zaśmiecają środowisko. 6. Jeżeli nie jest to konieczne, nie używajmy jednorazowych naczyń. Szybko stają się odpadem i nie są ładne. 7. Produkty używane często (np. proszek do prania, woda mineralna) lepiej kupować w większych opakowaniach, starczy ich na dłużej, a w konsekwencji powstanie mniej śmieci. 8. Zamiast używać ręczników papierowych, używajmy ściereczek materiałowych, 9. Długopisy z wymiennym wkładem zastępują 12 długopisów jednorazowych, 10. Zwykłe baterie warto zastąpić tzw. akumulatorkami, które można ładować, przez co mogą być wykorzystywane dłużej.

28 Dziękujemy za udział w debacie 
Creative Commons / Flickr/ Alan Stanton


Pobierz ppt "„Zakupy- Jak świadomie wybierać?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google